به گزارش بورس نیوز، در نمودار ۱، قیمت نقدی و موجودی شمش روی در انبارهای بورس فلزات لندن طی یک ماه اخیر از بیست و دوم ماه مِی تا بیست و دوم ماه ژوئن آورده شده است. همان‌طور که در نمودار ۱ مشاهده می‌شود پس از ۱۵ ژوئن، موجودی شمش روی در انبارهای بورس فلزات لندن مجدد روند افزایشی را طی کرد. در روز پایانی معاملات هفته پیش‌تر یعنی جمعه ۱۵ ژوئن موجودی شمش روی در انبارها به ۲۴۱ هزار و ۴۵۰ تن رسیده بود. با شروع هفته جدید موجودی شمش روی روند افزایشی را پشت سر گذاشت و در روز پایانی معاملات یعنی ۲۲ ژوئن به ۲۴۷ هزار و ۲۵۰ تن رسید؛ یعنی طی این یک هفته موجودی شمش روی انبارهای بورس فلزات لندن رشد حدود ۰٫۸ درصدی داشت. همچنین طی این هفته موجودی شمش روی در این بازار با ۱٫۳ درصد کاهش به ۹۵ هزار و ۶۹۶ تن رسید. موجودی شمش روی در گمرک چین نیز معادل ۲۰۹ هزار تن بود که نسبت به هفته قبل تغییری نداشت. حال باید دید این افزایش موجودی متأثر از چه عواملی است.

شاخص ارزش دلار آمریکا طی هفته قبل بالاتر از ۹۴ واحد بود که همین امر زمینه تضعیف کامودیتی‌ها را فراهم کرد. شاخص ارزش دلار آمریکا در روز ۲۱ ژوئن متأثر از صحبت‌های آقای پاول رییس بانک مرکزی این کشور مبنی بر افزایش نرخ بهره دلار به بالای ۹۵ واحد رسید، هر چند این روند ادامه نیافت و در روز ۲۲ ژوئن مجدد به کمتر از ۹۵ واحد رسید، اما همچنان شاخص دلار آمریکا تضعیف‌کننده کامودیتی‌ها از جمله روی بود. همچنین تنش تجاری آمریکا با سایر کشورها از جمله چین و کشورهای اروپایی ادامه داشت و همین امر بر تقاضای انواع کامودیتی‌ها تأثیر منفی گذاشت.

به گزارش فلزات آنلاین، از اقدامات امیدوارکننده هفته گذشته جهت حفظ تقاضا برای کامودیتی‌ها، دستور دولت چین مبنی بر تزریق نقدینگی به اقتصاد این کشور بود که این امر از طریق اعطای وام و تسهیلات به شرکت‌های کوچک و متوسط این کشور خواهد بود.

منبع خبر: http://www.boursenews.ir/fa/news/177822/افت-مجدد-قیمت-هر-تن-شمش-روی-به-کمتر-از-۳۰۰۰-دلار