فرار مالیاتی ستاره‌های فوتبال

سرویس جامعه –

الهام میرمحمدی: علی‌رغم اینکه ستاره‌های فوتبال درآمدهای نجومی دارند، اخبار بسیاری درباره فرار مالیاتی آنها می‌شنویم. کریستیانو رونالدو با اتهام فرار از مالیات روبرو شده که جنجال‌های گسترده‌ای در دنیای فوتبال به همراه داشته. لیونل مسی هم به دلیل تخلفات مشابه به ۲۱ ماه زندان محکوم شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، مسی و رونالدو تنها متخلفان مالیاتی نیستند. دنیای فوتبال این روزها پر از چهره‌هایی است که چندان تمایلی به پرداخت مالیات‌های کلان ندارند. آنها برای پرداخت نکردن مالیات از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند.

در این مطلب به معرفی هفت ستاره فوتبال که متهم به فرار مالیاتی هستند، پرداخته‌ایم:

نیمار جونیور

یکی از متهمان فرار مالیاتی نیمار، فوتبالیست اهل برزیل و عضو باشگاه بارسلونای اسپانیا است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که در فرآیند انتقال این فوتبالیست از باشگاه برزیلی به بارسلونا در سال ۲۰۱۳، مبلغ بزرگی در حدود ۲۵ میلیون پوند ناپدید شده است.

پس از انتقال او از سانتوس به بارسلونا، نیمار با مسائل مختلفی مواجه شد. نیمار و پدرش هر دو متهم هستند که در پرداخت حق پخش تصویر این بازیکن به شرکت DIS مرتکب تخلف شده‌اند.

این بازیکن بارسایی سال گذشته با اعتراض به رای دادگاه درخواست تجدید نظر کرد و در نهایت دادستانی عمومی فدرال کشور برزیل، تمام پرونده‎های نیمار و پدرش را در جریان انتقال او از سانتوس به بارسلونا بست و پرونده مختومه اعلام شد.

لیونل مسی

به گزارش ۹۰min.com سال گذشته لیونل مسی از سوی دادگاه بارسلونا به دلیل سه فقره فرار مالیاتی در سال‌های ۲۰۰۷، ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ و همچنین عدم پرداخت مبلغ ۴٫۱ میلیون یورو به خزانه‌داری محکوم شد.

مسی و پدرش خورخه متهم هستند که از طریق شرکت‌های صوری برون‌مرزی در این سه سال، در زمینه درآمدهای حاصله از حق پخش تصویر تخلفات مالیاتی داشته‌اند.

پس از برگزاری دادگاه تجدیدنظر، اعتراض مسی و پدرش رد شد و هر دو به ترتیب به ۲۱ و ۱۵ ماه زندان محکوم شدند.

بر اساس قوانین اسپانیا، افرادی که به دلیل جرایم غیرجنایی به کمتر از دو سال زندان محکوم می‌شوند، می‌توانند به جای رفتن به زندان جریمه نقدی بپردازند. به این ترتیب مسی و پدرش حکم زندان خود را خریدند.

رادامل فالکائو

دادستان شهر مادرید سال گذشته ستاره کلمبیایی، رادامل فالکائو مهاجم سابق چلسی و منچستریوناید را به اتهام فرار مالیاتی در فاصله سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ به مبلغ ۴٫۸ میلیون پوند جریمه کرد.

طبق اعلام دادستان، این بازیکن زمانی که در اتلتیکومادرید بازی می‌کرد برای پرداخت نکردن مالیات، سرمایه خود را به نام یک شرکت انگلیسی زد. گفته شده او اموال و درآمد خود را به کشورهای کوچک دیگر انتقال داده تا از پرداخت مالیات‌های سنگین معاف باشد.

بر اساس گزارش‎ها، فالکائو متهم به پرداخت نکردن پنج میلیون و ۶۰۰ هزار یورو مالیات شده و در صورت تعهد ندادن به پرداخت این رقم، محاکمه خواهد شد.

خاویر ماسکرانو

خاویر ماسکرانو هم‌تیمی لیونل مسی هم سرنوشتی مشابه او داشت و ژانویه ۲۰۱۶ به علت تخلف مالیاتی در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲، به پرداخت ۱٫۵ میلیون یورو و یک سال زندان محکوم شد. او درآمدهای ناشی از حق پخش تصاویرش را پنهان کرده بود.

این هافبک آرژانتینی نیز همچون مسی به پرداخت جریمه‌های نقدی اکتفا کرد.

ژابی آلونسو

ژابی آلونسو، هافبک تازه بازنشته‌شده اسپانیایی با شکایت‌های مالیاتی سنگینی مواجه شده است. ژابی برای سوسیداد، لیورپول، رئال مادرید و بایرن بازی کرده و سال‌ها عضو تیم ملی اسپانیا بوده است.

آلونسوی ۳۶ ساله که تابستان گذشته با پیراهن بایرن از فوتبال خداحافظی کرد بار دیگر پرونده مالیاتی‌اش که بسته شده بود، به جریان افتاده و دادگاه او را به اتهام سه فقره تخلف مالیاتی، به ۸ سال زندان محکوم کرده است.

ژابی در سال ۲۰۱۵، متهم به فرار مالیاتی دو میلیون یورویی در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ شده بود، اما پرونده او با موفقیت بسته شد. حالا اما این پرونده بار دیگر باز شده و دادستان‌های اسپانیا در یک بیانیه عمومی اعلام کردند که اتهامات جدید مالی علیه ژابی آلونسو مطرح شده است.

کریستیانو رونالدو

رونالدو متهم شده که در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ مبلغ ۱۴٫۷ میلیون یورو از حق پخش تصویری خود را به اداره مالیات اسپانیا گزارش نداده است. سال گذشته به همین دلیل محاکمه شد اما در آن زمان حاضر نشد تخلف را با پرداخت جریمه حل‌وفصل کند.

با گذشت چند ماه این ستاره پرتغالی حالا تسلیم شده و حاضر است برای بسته شدن پرونده ۲۵٫۶ میلیون یورو پرداخت کند.

ژوزه مورینیو

مورینیو نیز به دلیل تخلف در دو پرونده در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ که مربوط به حق پخش تصاویر او (به مبلغ ۳٫۳ میلیون یورو) بوده، متهم شده است.

برای این سرمربی ۵۵ ساله پرتغالی اما تنها مجازات مالی در نظر گرفته شده است.

منبع خبر: https://tejaratnews.com/%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D9%88%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D9%84