اقتصاد ایرانی: سالانه موسسه QS فهرستی از بهترین شهرهای دانشجویی در جهان منتشر می کند. آن طور که گفته شده این فهرست براساس هزینه های تحصیل، رتبه بندی آموزشی، شمار و نمرات دانشجویان فارغ التحصیل بررسی می شود. براین اساس در آخرین رتبه بندی سال ۲۰۱۸ این موسسه، لندن به عنوان یکی از بهترین مقاصد برای دانشجویان معرفی شده است. آن طور که گفته شده، دانشگاه های این شهر از مجموع رتبه ۵۰۰ طبق شاخص های ارزیابی QS رتبه ۴۸۲ را به خود اختصاص دادند. آن طور که گفته شده، کیفیت زندگی در این شهر بالاست و تعداد زیادی از دانشگاه های رده بالای جهانی را در خود دارد. پیش از این در سال ۲۰۱۷ لندن سومین شهر و در سال ۲۰۱۶ پنجمین شهر برتر دانشجویی در میان سایر مقاصد تحصیلی جهان بود. همچنین در سال میلادی گذشته گفته شده بود که حدود نیمی از دانشجویان دانشگاه لندن خارجی هستند و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، نگرانی های بسیاری در مورد کاهش دانشجویان خارجی در این شهر ایجاد کرده بود اما لندن توانست در سال ۲۰۱۸ رتبه اول را در فهرست بهترین شهرهای دانشجویی به خود اختصاص دهد.

به گزارش تعادل، در این فهرست توکیو با رتبه ۴۷۹ در جایگاه دوم بهترین شهرهای دانشجویی در جهان قرار گرفته است. هر چند که در بسیاری از گزارش ها گفته شده، هزینه های زندگی در این شهر بسیار بالاست اما از نظر تجربه هایی که دانشجویان در این شهر داشته اند، توکیو مقام قابل توجهی در این فهرست به دست آورده است همچنین گفته شده که برای فارغ التحصیلان دانشگاه های توکیو نیز فرصت های شغلی خوبی فراهم می کند.

آن طور که در گزارش QS گفته شده، فرصت های شغلی مناسب، تنوع ملی و قومی دانشجویان و کیفیت بالای زندگی در ملبورن باعث شده این شهر با کسب رتبه ۴۷۵ در جایگاه سوم بهترین شهرهای دانشجویی قرار بگیرد. در بسیاری از گزارش ها، اعلام شده که شهرهای کانادایی در کیفیت زندگی و علمی رتبه خوبی دارند اما براساس آمار QS مونترال ستاره شهرهای کاناداست و از لحاظ تنوع ملیتی دانشجویان قدرتمند عمل کرده و شمار بسیاری دانشجوی خارجی جذب کرده است. طبق آمار منتشر شده، رتبه این شهر ۴۶۵ بوده و جایگاه چهارم را در میان شهرهای برتر دانشجویی به خود اختصاص داده است.

تا قبل از حمله های تروریستی در پاریس، این شهر یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری و تحصیلی در جهان بود. پس از ناامنی های ایجاد شده در این شهر اما همچنان معیارهای بسیاری وجود دارد که پاریس یکی از انتخاب های اصلی دانشجویان باشد. آن طور که گفته شده وجود ۱۸ دانشگاه برتر جهان در پاریس، کیفیت زندگی بالا و بازار کار قوی باعث شده که این شهر با کسب رتبه ۴۶۳ در میان شهرهای برتر دانشجویی جهان قرار بگیرد.

در این فهرست رتبه ششم و هفتم برترین شهرهای دانشجویی جهان به دو شهر آلمان اختصاص دارد. آن طور که در این گزارش گفته شده، مونیخ در سال ۲۰۱۸ رتبه ۴۶۰ و برلین رتبه ۴۵۵ را به خود اختصاص داده است. طبق گزارش ها حضور ۲ دانشگاه از ۹ دانشگاه برتر آلمان در مونیخ این شهر را به یکی از انتخاب های اصلی دانشجویان خارجی تبدیل کرده است. جایگاه هشتم در فهرست برترین دانشگاه های جهان نیز به زوریخ اختصاص یافته است. طبق آمار هر چند که زوریخ یکی از پرهزینه ترین شهرهای سوییس به شمار می رود اما توانسته با کسب رتبه ۴۵۳ در میان بهترین مقاصد دانشجویان در جهان قرار بگیرد.

در جایگاه نهم فهرست برترین شهرهای دانشجویی، شهر دیگری از استرالیا قرار دارد. آن طور که در این گزارش گفته شده، سیدنی با کسب رتبه ۴۵۲ یکی از مقاصد مهم دانشجویان به شمار می رود. این درحالی است که گفته شده، هزینه های زندگی در این شهر بسیار بالاست. آن طور که در ادامه این گزارش گفته شده، پایتخت کره جنوبی یک کلان شهر نسبتا شلوغ است که شاید در نگاه اول شهر مناسبی برای زندگی به نظر نرسد اما برای دانشجویان یکی از بهترین مقاصد انتخابی است. همچنین گفته شده، فرصت های شغلی خوب برای فارغ التحصیلان باعث شده این شهر در فهرست شهرهای برتر دانشجویی قرار بگیرد. در گزارش موسسه QS  رتبه این شهر ۴۴۹ اعلام شده است. در یکی از نظرسنجی های صورت گرفته از دانشجویان این شهر تنوع فعالیت ها و فرصت ها در سئول نکته قابل توجهی بوده و آنها بر امنیت و آسایش شهر نیز تاکید داشتند. سئول همچنین در دسته «ماندن پس از فارغ التحصیلی» رده نخست را داراست و درصد بالایی از شرکت کنندگان نظرسنجی قصد داشتند پس از تحصیل در آنجا بمانند.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/34904/%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86+%D8%B4%D9%87%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C+%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86+%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C+%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84.html