به گزارش بورس نیوز، ۲۴میلیون نفر از جمعیت ۳۷ میلیون نفری عراق حائز شرایط اخذ رای هستند که بخش اعظم آنان را جوانان تشکیل می دهند.جوانانی که مصمم هستند تا در این بزرگترین رویداد سیاسی صحنه عراق نقش آفرینی کنند.

 شهروندان عراقی در نخستین ساعات رای گیری با حضور گسترده در پای صندوق های اخذ رای به این رویداد سیاسی واکنش مثبت نشان داده اند تا از میان حدود هفت هزار نامزد انتخابات، در نهایت ۳۲۹ نفر را راهی پارلمان این کشور کنند. پارلمانی که بیشترین نقش را در چینش مردان سیاست در عراق داراست و با تصمیم آنان نخست وزیر، رییس پارلمان، رییس جمهوری و ترکیب کابینه مشخص خواهند شد.

حضور زنان نیز در صحنه انتخابات پارلمانی عراق حائز اهمیتی ویژه است، چرا که بر اساس قانون انتخابات حداقل ۲۵ درصد کرسی های پارلمان عراق را زنان در اختیار خواهند داشت که این امر نقطه عطفی در صحنه سیاسی و پارلمانی این کشور و تایید نقش آفرینی آنان در سرنوشت عراق است.

بر اساس گزارش های منتشره، بیش از پنج هزار خبرنگار، عکاس و فیلمبردار پوشش خبری و تصویری این رویداد مهم و مشق دمکراسی را در عراق عهده دار هستند و به شکار لحظه های این رویداد می پردازند.

تبلیغات انتخاباتی در سراسر عراق طی یک ماه گذشته بسیار داغ بود و حامیان نامزدهای رقیب با نصب بیلبوردها و تصاویر نامزدها و همچنین کارناوال های شادی، سطح وسیعی از خیابان ها را به فعالیت های تبلیغاتی اختصاص داده بودند. فعالیتی که ۲۴ ساعت قبل از شروع اخذ رای جای خود را به سکوت انتخاباتی داد.

کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق، ۴۹ هزار و ۶۷۷ شعب اخذ رای در هفت و ۹۱۹ مرکز رای گیری برای انتخابات تعیین کرده است که از ساعت هفت بامداد تا ۱۸ امروز -شنبه- به اخذ رای خواهند پرداخت و طبق سنوات گذشته تمدید زمان انتخابات محتمل نیست و بلافاصله کار شمارش رایانه ای آرا و در نهایت اعلام نتایج آن آغاز خواهد شد.

به گزارش ایرنا، دولت عراق و نیروهای انتظامی و امنیتی این کشور وعده داده اند که انتخابات در فضایی امن با کمترین تهدید امنیتی برگزار خواهد شد، وعده ای که در «انتخابات ویژه» دو روز گذشته با رای گیری از نظامیان و زندانیان دارای کمتر از پنج سال محکومیت و همچنین عراقی های مقیم خارج تحقق یافت و شاهد تهدید امنیتی مهمی نبودیم و آرامش در دوران پساداعش و اخراج این گروه تروریستی از عراق در فضای انتخاباتی کاملا مشهود و حکمفرما بود.

منبع خبر: http://www.boursenews.ir/fa/news/176195/انتخابات-پارلمانی-سراسری-عراق-آغاز-شد