همشهری دانستنیها: «جشنواره بین المللی خودرو» (Festival Automobile International) در پاریس یکی از جوایز باسابقه دنیای خودرو است که امسال، سی و سومین دوره اش را برگزار کرد. این جشنواره هر سال زیباترین خودروی سال، زیباترین ابرخودروی سال، زیباترین خودروی کانسپت و خودروی آینده نگر درون شهری را انتخاب می کند. همچنین، جایزه ای به زیباترین فیلم های تبلیغاتی خودروهای جدید اهدا می شود. از دیگر جوایز مهم این جشنواره می توان به جایزه «طراح خودروی برتر سال» و جایزه «نخل طلایی» به بهترین مدیرعامل شرکت های خودروسازی اشاره کرد.

زیباترین طراحی داخلی؛ Ds7 Crossback
طراحی این خودرو توانست یک سر و گردن بالاتر از دیگر رقبا قرار بگیرد. «رنو آلپاین A110»، «ب ام و X2» و «ولوو XC60» از دستیابی به این جایزه بازماندند.
در ستایش زیبایی
زیباترین خودروهای آینده نگر درون شهری؛ Italdesign Airbus Pop. Up
خودروی پاپ آپ که محصول مشترک «ایرباس» و «ایتال دیزاین» است، ترکیبی از خودروهای پهپادهای عمودپرواز/ نشین (VTOL) است. کابین سرنشین، پهپادی است که با هدایت خودکار پرواز می کند و سرنشینان را از مسیر هوایی به مقصد می رساند. هنگام فرود، پهپاد روی شاسی چرخ دار فرود می آید و در چشم برهم زدنی، به یک خودروی الکتریکی تبدیل می شود.
در ستایش زیبایی
جایزه تجربه خلاق؛ رنو Symbioz
داوران این شاخه از رقابت «رنو سیمبیوز» را به خاطر جسارت طراحان در ارائه خودرو به همراه یک دستگاه خانه و عرضه سیستمی کامل، شایسته دریافت جایزه تجربه خلاق دانستند. سیمبیوز در اتوشوی فرانکفورت ۲۰۱۷ هم توانسته بود توجه عموم مردم را به خود جلب کند. دیگر رقبای سیمبیوز در این شاخه عبارت بودند از «هوندا Neuv Concept»، «اینفینیتی Protorype 9» و «رنو RS 2027 Vision Concept»
در ستایش زیبایی
زیباترین ابرخودروی سال؛ مک لارن ۷۲۰S
۱۷ داور، زیباترین ابرخودروی سال را انتخاب می کنند. «مک لارن ۷۲۰S» که بیش از ۲۹۱ هزار دلار قیمت دارد، کوپه ای دو درب است که با تکیه بر موتور هشت سیلندر چهار لیتری و توربوشارژرهای دوقلویش می تواند ۷۱۰ اسب بخار (۵۳۰ کیلووات) قدرت تولید کند و طی ۲٫۷ ثانیه از حالت توقف به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت و در نهایت به بیشترین سرعت ۳۴۱ کیلومتر بر ساعت برسد.
در ستایش زیبایی
زیباترین خودروی کانسپت؛ مزدا Concept Vision Coupe
در این شاخه از رقابت چهار خودرو فینالیست بودند: «کیا Proceed Concept»، «لامبورگینی Terzo Millennio»، «مزدا Concept Vision Coupe» و «مرسدس آ.ام.گ Project One». در نهایت مزدا توانست برنده شود و جالب تر این که خودروی «RX- Vision» این شرکت توانسته بود جایزه زیباترین خودروی کانسپت سال ۲۰۱۶ _(۱۳۹۵) را هم دریافت کند.
در ستایش زیبایی
برترین طراح خودرو سال؛ گری مک گاورن، لندروور
جایزه طراح برتر سال را ۱۵ داور شناخته شده از حوزه های خودروسازی، ورزش، معماری، مد، طراحی، فرهنگ و رسانه انتخاب می کنند. «گری مک گاورن»، رئیس تیم طراحی شرکت خودروسازی «لندروور» به پاس طراحی «رنج روور Velar» به عنوان بهترین طراح سال شناخته شد.
در ستایش زیبایی
 

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/60475/بهترین-طراحی-های-صنعت-خودرو