اقتصاد ایرانی: به گزارش مهر به نقل از سی ان بی سی، روز سه شنبه ترامپ اعلام کرد که از توافق هسته ای ایران خارج می شود و با این حرکت قرارداد چندین میلیارد دلاری ترامپ برای فروش هواپیمای تجاری به ایران را به خطر انداخت.

بزرگترین شرکت هوافضای جهان، بوئینگ، توافقاتی برای فروش هواپیمای جت به شرکت های هواپیمایی ایران داشت که طبق لیست قیمت های اعلام شده توسط این شرکت، ارزش این قراردادها بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار بود. هرچند تعداد هواپیماهایی که در این توافقات باید تحویل داده می شد، در مقایسه با کل سفارشاتی که بوئینگ دریافت کرده است، عدد زیادی نیست. بوئینگ ربع اول امسال را با تولید بیش از ۵۸۰۰ هواپیما آغاز کرده است که در این میان ۴۶۰۰ فروند از آنها جت های ۷۳۷ هستند.

بوئینگ اعلام کرده است که توافقات با ایران را در دفتر سفارشات خود ثبت نکرده است، بنابراین تعداد تولید رسمی آن بدون تغییر خواهد ماند.

بوئینگ در بیانیه رسمی خود اعلام کرد: به دنبال بیانات امروز رییس جمهور، ما برای گام های بعدی، با دولت آمریکا مشورت خواهیم کرد.

بعد از سخنان ترامپ، سهام بوئینگ ۰.۶ درصد افت کرد.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/34690/%D8%A7%D9%81%D8%AA+%D8%B3%D9%87%D8%A7%D9%85+%D8%A8%D9%88%D8%A6%DB%8C%D9%86%DA%AF.html