علیرغم اینکه شب گذشته رییس جمهور آمریکا به صورت یکجانبه از برجام کنار کشید اما  بازار سرمایه به این موضوع واکنش خاصی نداد به گونه ای که شاخص کل بورس و اوراق بهادار تا این ساعت از بازار با ۱۵۵ واحد افزایش روبرو شده است.

در شاخص فرابورس ایران نیز تغییر خاصی نسبت به دیروز نداشته است. یکی از دلایل تعادل بازار سرمایه در شرایط فعلی می تواند رسیدن به بلوغ سیاسی سهامداران باشد. به صورت عموم بازار سرمایه در سال های گذشته بارها به برجام واکنش داده و هر بار نیز کمتر از گذشته نوساناتی را متحمل شده است.

به عنوان مثال حتی در زمان تصویب برجام در تاریخ در روز سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۴ نیز بورس واکنش کاملا خنثی نسبت به این موضوع داشته است.

وضعیت عمده شرکت های پذیرفته شده در بورس و اوراق بهادار و فرابورس ایران با توجه به رشد نرخ دلار و تورم انتظاری در سال ۹۷ ، رشد قیمت نفت و کالاهای اساسی مثبت ارزیابی می شود و از طرفی بسیاری از گروه ها و صنایع بورس که صادرات محور می باشند، مقصد صادراتی کالاهایشان کشورهایی است که در دوران تحریم و در دوران تصویب برجام به صادرات خود ادامه می داده و در نتیجه تفاوت آنچنانی از نظر میزان صادراتی کالاها ندارند.

به نظر می رسد در صورتی که ﻗﺎﻧﻮن رﻓﻊ ﻣﻮاﻧﻊ ﺗﻮﻟﯿﺪ رﻗﺎﺑﺖ ﭘﺬﯾﺮ و ارﺗﻘﺎی ﻧﻈﺎم ﻣﺎﻟﯽ ﮐﺸﻮر و حمایت از تولید داخلی به درستی در کشور اجرا شود، بر اساس دستورالعمل های گروه ویژه اقدام مالی، بانک های کشور به موضوع پولشویی به صورت جدی ورود کنند، ارتباط با کشورهای اروپایی به نحو مناسب ادامه دار باشد و در نهایت از پتانسیل بازار سرمایه به درستی استفاده شود ، بازار سهام به رشد خود در بازه زمانی میان مدت و بلند مدت ادامه می‌دهد.
 

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/60458/دورنمای-بازار-سرمایه-برجام-بدون-آمریکا