به گزارش بورس نیوز، هادی قوامی، با اشاره به اینکه در بازار قیمت دلار ۷۸۰۰ تومان است، توضیح داد: اگر قیمت براساس قانون حاکم بر بازار عرضه و تقاضا را به حال خود رها کنیم در جایی به تعادل می رسد. براساس شنیده ها نرخ تعادلی در بازار ۶ هزارتومان بود.

نایب رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وقتی دولت مدیریت بازار را در اختیار گرفت، قیمت دلار را به ۴۲۰۰ تومان کاهش داد در واقع عرضه محدود شد و تقاضا افزایش یافت، از پیامدهای ورود دولت به بازار ایجاد قیمت بازارسیاه است که این نرخ از قیمت تعادلی بسیاری بالاتر است.

نماینده مردم اسفراین در مجلس دهم شورای اسلامی، در این باره که ارز بالای ۴۲۰۰ تومان قاچاق محسوب می شد، گفت:  در حال حاضر با خرید و فروش دلار ۷۸۰۰ تومان برخورد نمی شود، مسئله این است که دولت نمی تواند با این موضوع برخورد کند.

وی با بیان اینکه نظارت بر بازار ضعیف است، بیان داشت: دولت  از عهده کنترل بازار بر نمی آید، از سوی دیگر افراد به صورت غیر رسمی با هم توافق می کنند و ارز را خریداری می کنند، در شرایطی که گردشگری ایرانی که قصد سفر به خارج کشور دارد   می تواند از سهمیه  هزار یورویی استفاده کند درحالیکه به صورت عادی هر گردشگر  حدود۵ هزار یورو  به همراه دارد. سوال اینجاست که ۴هزار یورو مابقی چگونه و از کجا تامین می شود.

قوامی با تاکید براینکه مسافر ارز مورد نیاز خود را از بازار سیاه تهیه می کند، اظهار داشت: برای مسافر اهمیتی ندارد ارز مورد نیاز خود را با چه رقمی خریداری می کنند زیرا میزان مورد نیازمسافر عدد قابل توجهی نیست.بنابراین ارز را با قیمت ۷۸۰۰ خریداری می کنند و همین معاملات خرد بر تعیین نرخ ارز تاثیر می گذارد.

این نمایند مجلس گفت: در قیمت قبلی مسافر دلار مورد نظر خود را با قیمت ۶۲۰۰ تومان تهیه می کرد اما اکنون وعده دلار ۴۲۰۰ داده می شود اما در اختیار کسی قرار نمی گیرد، با این حساب ایراد بازار کنونی دلار عدم توزیع ارز است.

به گزارش خانه ملت، عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی بیان داشت: دولت برای مدیریت بازار ارز باید از عهده توزیع دلار و یورو برآید اما دولت در حال حاضر سیاست توزیع یکسان ارز برای همه نیازها را در نظر گرفته است که با توجه به کمبود ارز، تیم اقتصادی از عهده پاسخگوی همه نیازهای ارزی کشور بر نمی آید.

منبع خبر: http://www.boursenews.ir/fa/news/176127/دلار-۷۸۰۰-تومان-از-کجا-آمده-است