اقتصاد ایرانی: قیمت نفت روز سه شنبه که سرمایه گذاران منتظر تصمیم دولت آمریکا در خصوص برجام بودند، از بالاترین قیمت سه سال و نیم گذشته عقب نشست.

به گزارش ایسنا، بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۷۳ سنت یا یک درصد کاهش یافت و به ۷۰ دلار در هر بشکه رسید. نفت آمریکا پس از اینکه برای نخستین بار از نوامبر سال ۲۰۱۴ در بالای مرز ۷۰ دلار در هر بشکه بسته شد، در یک مقطع نیز به پایین ۷۰ دلار کاهش یافت.

بهای معاملات آتی نفت برنت ۶۳ سنت یا ۰.۸ درصد کاهش پیدا کرد و به ۷۵.۵۴ دلار در هر بشکه رسید. برنت روز دوشنبه با ۱.۷ درصد افزایش، در ۷۶.۱۷ دلار در هر بشکه بسته شده بود.

انتظار می رود در صورت خروج آمریکا از برجام، صادرات ایران محدودتر شده و بازار نفت که سال ها با اشباع عرضه دست و پنجه نرم می کرد، با کمبود عرضه مواجه شود.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد تصمیم درباره ماندن در برجام یا وضع تحریم ها ساعت دو بعدازظهر روز سه شنبه، چهار روز زودتر از موعد مقرر اعلام خواهد شد.

اگر ترامپ تصمیم بگیرد تحریم های آمریکا را بازگرداند، تحت قانون این کشور باید حداقل ۱۸۰ روز پیش از وضع تدابیر بیشتر دست نگه دارد.

بر اساس گزارش رویترز، تحلیلگران در شرکت “آر بی سی کپیتال مارکتس” اظهار کردند در صورت وضع تحریم ها صادرات ایران ممکن است به میزان ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کند. با این حال مقامات ایرانی گفته اند صنعت نفت ایران حتی اگر آمریکا از برجام خارج شود، به توسعه ادامه خواهد داد.

تحت توافق هسته ای که به برنامه جامع اقدام مشترک معروف است، آمریکا توافق کرد در قبال محدودیت فعالیت هسته ای تهران، شماری از تحریم هایش را کاهش دهد.

ترامپ مکررا تهدید کرده بود در صورتی که فرانسه، آلمان و انگلیس نواقص برجام را اصلاح نکنند، از این توافق خارج خواهد شد.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/34681/%D8%B9%D9%82%D8%A8%E2%80%8C%D9%86%D8%B4%DB%8C%D9%86%DB%8C+%D9%86%D9%81%D8%AA+%D8%AF%D8%B1+%D8%A2%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D9%87+%D8%AA%D8%B5%D9%85%DB%8C%D9%85+%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%BE.html