اقتصاد ایرانی: به گزارش مهر به نقل از رویترز، برای مواجهه با ترکیب آشنای افت نرخ ارزها و وضعیت نامشخص رشد اقتصادی، بانک های مرکزی آسیا به سیاست کلاسیک خود باز می گردند. آنها در بازارهای ارز مداخله می کنند و در عین حال به اقتصاد خود نقدینگی تزریق می کنند.

ارز اقتصادهای آسیایی که نرخ بهره نسبتا بالایی دارند، مثل هند، اندونزی و فیلیپین، همگی امسال ۳ درصد سقوط کرده اند، چرا که با مجموعه ای از چالش ها، شامل رقابتی شدن صندوق ها با بالا رفتن نرخ سود خزانه داری آمریکا، تداوم تقویت دلار آمریکا، افزایش تنش ها بر سر تجارت جهانی و جریان خروجی سرمایه با فشار رییس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، بر تحقق شعار «اول آمریکا»، روبرو هستند.

همچنین تنش های تجاری می توانند زنجیره عرضه در منطقه آسیا را بر هم بزنند. برخی از این اقتصادها همین حالا هم با کم شدن سفارش برای صادرات روبرو هستند که سال گذشته باعث افزایش رشد اقتصادی آنها شده بود.

در اندونزی در سه ماه اخیر روپیه ۵ درصد افت کرده است. بانک مرکزی اندونزی در مواجهه با این شرایط، به طور مداوم دلار فروخت تا سقوط پول خود را محدود کند. در همین زمان اوراق قرضه را خریداری کرد تا روپیه ای که از طریق مداخلات ارزی جذب کرده بود خرج کند.

با این که سرمایه گذاران خارجی در ۶ تا ۸ ماه گذشته سهم زیادی از دارایی های خود را کاهش داده اند، اما آنها هنوز ۴۰ درصد از اوراق قرضه دولتی اندونزی و ۴۵ از اوراق قرضه دولتی مالزی را در اختیار دارند. این سرمایه گذاران سرمایه گذاری سنگینی هم در تایلند انجام داده اند.

حتی تحلیل گران بر این باورند که کره جنوبی- که ارز آن هم اکنون با مازاد خزانه، سود می برد- هم عرضه اوراق خود به بازار را در نیمه دوم امسال تسهیل می کند تا جریان خروج سرمایه خارجی خنثی شود.

درحالی که اندونزی و تایلند می توانند برای تقویت بازار اوراق قرضه، روی صندوق های مستمری و نهادهای دولتی، حساب کنند، این پشتیبانی در هند و اندونزی به صورت مستقیم وجود ندارد.

بنابر این هند قوانین سرمایه گذاری در اوراق قرضه را آزاد کرده است تا خارجیان بیشتری را اغوا کند.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/34648/%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C+%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2%DB%8C+%D8%A2%D8%B3%DB%8C%D8%A7+%D8%A8%D9%87+%D8%AF%D9%81%D8%A7%D8%B9+%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%B3%DB%8C%DA%A9+%D8%B1%D9%88%DB%8C+%D8%A2%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%86%D8%AF.html