اقتصاد ایرانی: ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی که به بررسی نوسانات و التهابات بازار ارز اختصاص دارد، در سخنانی با بیان اینکه عامل «انتظارات» در شرایط بازار بسیار موثر است، اظهار داشت: در خرداد ماه سال ۹۲ که انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد، نرخ ارز حدود سه هزار و ۸۰۰ تومان بود اما به محض اعلام نتیجه و بدون اینکه دولت تشکیل شده باشد، نرخ ارز روند نزولی گرفت و در مرداد ماه آن سال به زیر سه هزار تومان رسید.

وی افزود: به همین ترتیب، عوامل منفی هم باعث انتظارات منفی و بی اعتمادی می شود و البته دشمن هم این را خوب می داند و از او انتظاری جز دشمنی کردن نیست.

به گزارش مهر، رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: اما در داخل کشور باید روشی را در پیش بگیریم که التهاب ایجاد نشود چرا که ما در شرایط عادی نیستیم.

سیف با اشاره به تصمیم شب گذشته دولت گفت: تصمیم دولت این است که تمام امکانات کشور در خدمت تأمین واقعی نیازهای اقتصادی باشد و سامانه ای ایجاد شود که در آن تمام ارزهای نفتی و غیرنفتی وارد شده به کشور و نیز مصارف ارزی درج شود.

وی عنوان کرد: بررسی های ما نشان می دهد که کشور در یک شرایط تعادل قرار دارد  و التهاب آفرینی های دشمن در فضای مجازی به این بی انضباطی دامن می زند.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: در سالهای گذشته تا ۱۵ فروردین هیچ تحرکی در بازار ارز نبود و فقط در فضای مجازی تحرکاتی ایجاد می شد، امسال هم به خاطر همین پیش بینی ها، تیم اقتصادی ما بسیج شدند و از پنجم فروردین ماه به بازار، ارز ارائه می کردند.

سیف با انتقاد از معاملات غیرواقعی و تأثیر عوامل روانی در بازار تأکید کرد: اجازه ندهیم اقتصادمان تحت تأثیر این علائم غلط اقتصادی قرار گیرد؛ اخیرا برخی دوستان پیشنهاد افزایش نرخ سود سپرده را برای کنترل این وضعیت ارائه کردند که من به هیچ وجه آن را به نفع اقتصاد کشور نمی بینم و کار مشابهی هم که انجام شد، فقط برای یک بازه زمانی دو هفته ای بود.

نرخ ۴۲۰۰ تومانی ارز در آینده ثابت نمی ماند 

وی در ادامه گفت: تعادل لازم در منابع و مصارف ارزی کشور وجود دارد؛ نباید در این فضا نرخ ارز چنین نوساناتی داشته باشد. جای پاهایی از توطئه های کشورهای همسایه وجود دارد. در امارات و عربستان برای ایجاد التهابات در بازار ارز برنامه ریزی می شود. ما باید آرامش خود را حفظ کنیم و اجازه ندهیم دشمنانمان امید ببندند.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: در مدلی که تعادل منابع و مصارف وجود دارد و ۴۲۰۰ تومان مبنای نرخ ارز اعلام شده است، قرار نیست نرخ ۴۲۰۰ تومان ثابت بماند تا اشتباه گذشته تکرار شود. نرخ ارز با متغیرهای اقتصادی حرکت می کند و ممکن است ۶۰-۵۰ درصد هم نوسان داشته باشد.

وی نقطه قوت مدل دولت برای مدیریت بازار ارز را اولویت گذاری برای واردات خواند و گفت: واردات اولویت گذاری و طبقه بندی می شود و متناسب با توان تأمین ارز در کشور، ارز اختصاص می یابد. اگر وضعیت ارزی کشور متعادل باشد، دامنه اختصاص ارز افزایش می یابد.

سیف تصریح کرد: حیف است منابع ارزی کشور به واردات کالای قاچاق یا واردات مواد مخدر اختصاص یابد. چرا اجازه دهیم ثروت ملی بی حساب و کتاب از کشور خارج شود و نگران فشار تقاضا باشیم که قیمت را افزایش می دهد؟ چرا خود را موظف بدانیم که بدون اینکه مقصد ارز را بدانیم، خود را موظف به تأمین آن کنیم؟

در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به سیف گفت: بنابراین شما نرخ ارز را ۴۲۰۰ تومان اعلام کرده اید، نرخ های مبادله ای در بازار چه می شود؟

سیف در پاسخ به این تذکر اظهار داشت: نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان است، نرخ مبادله ای نیز ۴۲۰۰ تومان خواهد بود؛ با این نرخ همه نیازهای منطقی کشور تأمین می شود و بانک ارزهای مورد نیاز دانشجویان، بیماران و حتی مسافران را تأمین می کند.

رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: صرافی های غیرمجاز همگی تعطیل می شوند، تعداد صرافی های مجاز نیز زیاد است.

در ادامه لاریجانی گفت: وقتی شما همه نیاز کشور را تأمین می کنید، این صرافی های زیاد، باز مشکلی مانند مؤسسات اعتباری برای کشور ایجاد می کند.

هنوز تبادلات بانکی ما با دنیا مطلوب نیست

سیف در پاسخ به این انتقاد تصریح کرد: علیرغم گشایش های ایجاد شده در روابط بین المللی بعد از برجام، اما هنوز تبادلات بانکی ما مطلوب نیست؛ در بخش هایی که مشکل داریم، صرافی ها ورود می کنند.

لاریجانی در ادامه گفت: وقتی شما نرخ ارز را فیکس می کنید و همه نیازها را نیز تأمین می کنید، ارزی که بیرون می ماند، ارز کمی است.

سیف در پاسخ به انتقاد لاریجانی اظهار داشت: برای پرداخت نیازهای منطقی مردم ممکن است کانال بانکی وجود نداشته باشد و از کانال صرافی ها استفاده کنیم. البته در این خصوص یک مشکل قانونی داریم. ما نمی توانیم کسی را که متقاضی مجوز صرافی است، منع کنیم. باید بتوانیم سختگیری بیشتری انجام دهیم. شرایط و ضوابط سخت تری را داشته باشیم تا بتوانیم در تعداد صرافی ها محدودیت ایجاد کنیم و اگر مجلس اجازه دهد، این کار را انجام می دهیم.

در ادامه لاریجانی تأکید کرد: باید بانک مرکزی سپرده های ارزی را تضمین کرده و سودی را نیز برای آنها برنامه ریزی کند.

در ادامه رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی این کار را انجام داده و به کل نظام بانکی بخشنامه کرده است. گفته می شود در خانه های مردم مقدار زیادی ارز وجود دارد. هیچ کس متر ندارد دقیقاً این ارز را اندازه گیری کند، اما باز هم این بخشنامه صادر شد تا اگر احیاناً چنین وضعیتی وجود دارد، منابع جذب سیستم بانکی شود.

در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ایجاد محدودیت ها در بازار ارز موجب می شود منابع به سمت بازار سکه سوق یابد؛ برای مدیریت این بازار برنامه ای دارید؟

رئیس کل بانک مرکزی گفت: در این خصوص امروز تصمیم گیری لازم را خواهیم کرد اما مبنای ارزش گذاری ما دلار ۴۲۰۰ تومانی است، زیرا قیمت سکه تحت تأثیر نرخ ارز است.

یورو جایگزین دلار می شود

سیف افزود: از سال ۹۲ به بعد تصمیم گرفتیم یورو جایگزین دلار شود و این تصمیم در سال ۹۷ قاطع تر گرفته شده است، چون امروز دلار نقشی در مبادلات ما ندارد، خدمت حضرت آقا نیز این موضوع را عرض کردم؛ ایشان استقبال کردند.

رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به انتقاد لاریجانی مبنی بر اینکه ایراداتی به کار شما وارد است، چرا این تصمیمات را قبلاً نگرفته اید؟ گفت: همیشه در پایان سال میلادی، روند صعودی نرخ ارز وجود دارد و پس از دی ماه، روند نزولی آغاز می شود؛ اما در سال ۹۶ التهابات بین المللی و عدم امکان استفاده از کارت های بین المللی موجب شده که التهابات افزایش یابد.

سیف افزود: دشمن اصلی ما تلاش می کند از هر فرصتی استفاده کند، اما این مدل ابزار لازم را به ما می دهد تا در برابر این التهاب آفرینی ها مقاومت کنیم.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/34273/%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF+%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%87+%D8%AF%D8%B1%D8%A2%D9%85%D8%AF%D9%87%D8%A7+%D9%88+%D9%85%D8%B5%D8%A7%D8%B1%D9%81+%D8%A7%D8%B1%D8%B2%DB%8C.html