اقتصاد ایرانی: به گزارش مهر به نقل از رویترز، روز پنج شنبه پس از این که آمریکا تهدید کرد به سوریه حمله ای قریب الوقوع خواهد داشت، بازار سهام جهان تحت فشار قرار گرفت.

انتظار می رود سهام اروپایی بدون تغییر باقی مانده یا افت کنند. هم اکنون سهام شاخص داکس آلمان، کاک فرانسه و فوتسی انگلیس، همگی در مقادیر اندکی پایین تر معامله می شوند.

گسترده ترین شاخص آسیا اقیانوسیه در خارج از ژاپن ام اس سی آی ۰.۴ درصد افت کرد، درحالی که نیکی۲۲۵ ژاپن ۰.۱ درصد پایین آمد.

روز چهارشنبه بازارهای آمریکا با افت ۰.۵۵ درصدی اس اندپی۵۰۰ و ۰.۳۶ درصدی نزدک بسته شدند، درحالی که سهام انرژی با اوج گرفتن قیمت نفت، بیش از ۱ درصد سود کردند.

ترامپ اعلام کرد که موشک ها به سوی سوریه خواهند آمد و روسیه را متهم کرد پس از حمله ای علیه شورشیان سوری که مشکوک بود از گاز شیمیایی استفاده شده باشد، از بشار اسد حمایت کرده است. روسیه و مسکو هیچ مسئولیتی را در این زمینه به عهده نگرفته اند.

اظهارات ترامپ می تواند برای اولین بار منجر به تقابل بزرگترین قدرت های نظامی جهان شود، که در جنگ داخلی ۷ ساله سوریه، از طرفین مقابل هم پشتیبانی می کنند. همچنین رقابت بین ایران و عربستان هم اوج خواهد گرفت.

هیدنوری سوئزاوا، تحلیل گر بازارهای مالی در در اس ام بی سی نیکو سکیوریتیز، می گوید: سال گذشته روسیه و سوره بر علیه موشک های آمریکایی شلیک نکردند. اما این بار مقیاس حمله احتمالی آمریکا به سوریه و احتمالا متحدان آن، وسیع تر است. اگر روسیه پاسخ این حمله را بدهد، خط مقدم جنگ توسعه خواهد یافت. من گمان نمی کنم که ما به سوی جنگ جهانی سوم پیش برویم، اما این می تواند منجر به رویارویی مستقیم آمریکا و روسیه شود. چنین تیتر خبری ای می تواند بازارهای سهام را به اعماق بفرستد.

طلا که روز چهارشنبه تا نرخ ۱۳۶۵.۳۰ دلار برای هر اونس بالا رفته بود، امروز در نرخ ۱۳۵۳.۱۰ دلار برای هر اونس تثبیت شد.

در بازار ارز هم با ریسک های ژئوپولیتیکی به وجود آمده، ین به عنوان سرمایه امن جایگاه خود را تقویت کرد. نرخ برابر ین با دلار به ۱۰۶.۸۲ ین به ازای هر دلار رسید. این درحالیست که یک هفته پیش دلار تا ۱۰۷.۴۹ ین هم بالا رفته بود.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/34318/%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%87+%D9%86%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86+%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C+%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86+%D8%A8%D9%87+%D8%AA%D8%AD%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AA+%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82%D9%87.html