اقتصاد ایرانی: ولی الله سیف پس از پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درمورد تغییر ارز گزارشگری به یورو افزود: تغییر ارز گزارشگری کشور به یورو بسیار جدی است ومصوبه آن در دولت تصویب و بزودی اعلام می شود.
وی تصریح کرد: تغییر ارز گزارشگری از دلار به یورو منطقی است چراکه تاثیر اصلی در اقتصاد کشور دارد.
به گزارش ایرنا، رییس کل بانک مرکزی بهمن ماه ۱۳۹۵ ‘دلار’ را برای گزارش دهی اقتصاد ایران منطقی ندانست و یکی از اقدام های موثر در این باره را تغییر واحد ارز گزارشگری ایران عنوان کرد.
وی گفت از آنجا که درآمد ارزی کشور به دلیل تحریم های دلاری با ارزی های دیگری از جمله یورو انجام می شود، باید ارزی را مبنای گزارش دهی قرار داد که ثبات بیشتری داشته و در تجارت خارجی ما پرکاربردتر باشد.
اهمیت این کار در سال های ۳۹۰ و ۱۳۹۱ بیش از پیش خود را نشان داد زیرا با اوج گیری تحریم ها علیه ایران به بروز نوسان های شدید و لحظه ای در بازار ارز آزاد منجر شد؛ از این رو دولت تدبیر و امید یکی از سیاست های خود را متناسب کردن سهم دلار از مراودات ارزی کشور با اثر آن بازارها قرار داد.
رییس کل بانک مرکزی روز گذشته نیز در جلسه علنی مجلس که برای بررسی نوسانات بازار ارز کشور برگزار شد به دیدار اخیر خود با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: یکی از برنامه های بانک مرکزی این است که ارز گزارشگری از دلار به یورو تبدیل شود که رهبر انقلاب نیز از این کار استقبال کردند.
وی افزود: امروز دلار نقشی در تجارت خارجی ما ندارد و در حال حذف شدن است و یورو در آینده به ارز گزارشگری ایران در آینده تبدیل می شود؛ البته مقدماتی دارد که در حال آماده سازی آن هستیم.

**آثار تصمیمات ارزی در اقتصاد مثبت است

رییس کل بانک مرکزی همچنین در پاسخ به سوالی درمورد آثار تصمیم دولت در بازار ارز در اولین روز اظهارداشت:
آثار مثبتی را در زمینه های مختلفی شاهد بودیم البته خیلی زود است که ما نسبت به این طرح نظر قطعی بدهیم و بخواهیم آثار مثبت آن را به طور کامل تحلیل کنیم.
سیف ادامه داد: اما خبرها و اطلاعات جسته و گریخته ای که به ما می رسد، نشان می دهد که اقدام بسیار موثر و اثر بخشی در اقتصاد انجام داده ایم که آثار مقطعی و بلند مدت دارد.
وی در تشریح تاثیرات بلند مدت تصمیم اخیر دولت درباره بازار ارز خاطرنشان کرد: این اقدام باعث مجهز شدن کشور و حاکمیت بر بازار اقتصادی کشور و جلوگیری از ضربه پذیر بودن اقتصاد ایران است.
رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: با توجه به توطئه هایی که ممکن است درمورد نظام شکل بگیرد، این امکان ایجاد شده که دیگر التهاب آفرینی و فضاسازی با استحکام لازم در بخش مالی کشور وجود نداشته باشد و نمی توان حرکاتی که باعث دلهره و نگرانی می شود در کشور ایجاد کرد.
سیف با بیان این که درآمدهای ارزی کشور به خوبی کفاف تمامی نیازهای وارداتی کالا و خدمات کشور را می دهد، یادآور شد: به هیچ وجه تزلزلی از این بابت وجود ندارد و بارها گفته شده که این نوسانات ارزی عامل اقتصادی ندارد و بیشتر عوامل غیر اقتصادی است و خوشبختانه با این تصمیم، تحت کنترل قرار گرفت.
وی با تاکید براین که عوامل غیر اقتصادی دیگر نمی تواند آن اثر و شدت تأثیر را داشته باشد، خاطرنشان کرد: مسئولین اقتصادی به خوبی امکان این را یافته اند که اقتصاد کشور را به درستی هدایت و با استحکام به سمت اهداف خود هدایت کنند.
وی یکی از ویژگی های این مدل جدید که در حال انجام است را شفاف سازی دانست و گفت: اقتضای امروز در بازارهای مالی این است که باید شفاف سازی شود و مقررات مالی مربوط به مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم بتواند در بخش بخش مالی و بخصوص مبادلات مالی رعایت شود و این اقدام در حقیقت برای ما هم این امکان ایجاد کرده که بتوانیم تبادلات را در کشور با شفافیت انجام دهیم.
رییس کل بانک مرکزی با بیان این که درآمد ارزی کشور اعم از درآمد ناشی از صادرات نفت و کالاهای غیر نفتی را، سرمایه ای ملی است، خاطرنشان کرد: باید دقت کنیم که این ارز را به درستی به امور دارای اولویت بالاتر تخصیص دهیم و برای این کار نیاز به ابزار داریم و این مدل، چنین ابزاری را به ما داده و ما می توانیم تشخیص دهیم که چه نیازی ضروری و چه نیازی غیرضروری است.
وی انتقال سرمایه را بحثی جدّی ارزیابی کرد و افزود: تخصیص ارز به کالاهایی که در تأمین مواد آن، اشکالات اساسی وجود دارد، مواردی است که بانک مرکزی در آینده می تواند با دقت نظر کامل و با همکاری دستگاه ها ذیربط، این تخصیص را به نحو مؤثرتر و اثربخش تر انجام دهد.
رییس کل بانک مرکزی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد نحوه همکاری سایر دستگاه ها در ساماندهی ارزی اخیر اظهارداشت: همکاری بسیار خوبی شروع شده و با توجه به جلساتی که با حضور رییس جمهوری و معاون اول برگزار شد، شرایط به نحوی پیش می رود که یک انسجام کلی و جدی در همه اعضای دولت ایجاد شده و همه با تمام توان در صحنه هستند و از این بابت من معتقدم یکی از عواملی که در موفقیت این طرح مؤثر است، همین واقعیت است.
وی درمورد تامین ارز مورد نیاز فعالان اقتصادی و صنعتی نیز گفت:آیین نامه ها و ضوابط مورد نیاز در جلسه امروز هیات دولت تصویب شد و بخشی دیگر نیز نیازمند هماهنگی و تایید میان دستگاه ها از جمله بانک مرکزی، وزارت صنعت و وزارت اقتصاد است که در جلسات دو روز آینده این هماهنگی ها انجام می شود. بخشی از اقدامات نیز مربوط به خود بانک مرکزی است.
رییس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: به طور مثال شب گذشته چند آیین نامه درباره تامین ارز دانشجویی و دارویی یا ارز تامین خدمات مسافری تهیه و منتشر شد. هماهنگی بخشنامه ارز مسافری نیز با مبادی خروجی کشور انجام و ابلاغ شده است.

**حباب قیمت سکه تا دو روز آینده شکسته می شود

سیف از دیگر موارد مورد بررسی در این جلسه را زمان بندی فروش سکه عنوان کرد و ادامه داد: در این زمینه تنوع بیشتری ایجاد کرده ایم و معتقدیم در چند روز آینده قیمت سکه نیز از قیمت دلار چهار هزار و ۲۰۰ تومانی تبعیت می کند.
وی با بیان این که قیمت سکه در روزهای گذشته حباب داشت، گفت: قیمت سکه از قیمت ارز داخلی و قیمت جهانی فلزات گرانبها تاثیر می پذیرد و امروز حباب در قیمت سکه وجود دارد و در یک تا دو روز آینده این حباب تخلیه و هفته آینده به ثبات می رسد.
رییس کل بانک مرکزی در پاسخ به انتقاد برخی درباره دیر اقدام کردن دولت برای تک نرخی کردن ارز یادآور شد: این اقدام تنها تک نرخی کردن ارز نیست بلکه دولت ابزار لازم را در اختیار بگیرد تا بتواند بخش مالی اقتصاد را استحکام دهد تا از التهاب آفرین ها جلوگیری کند.
سیف ادامه داد: این تاثیرات بیشتر از التهابات بازار بود که توسط اقداماتی که دشمن با کمترین هزینه برای خود و بیشترین هزینه برای ما ایجاد کرده بود، به وجود آمده است.
وی خاطرنشان کرد: اینگونه اقدامات بیشتر برای تجهیز دولت با توجه به شرایطی اتخاذ می شود و اگر در آینده این اتفاقات رخ دهد، بتوانیم با آن مواجه شویم.
رییس کل بانک مرکزی همچنین درباره ابزارهای دولت برای پیشبرد تصمیم جدید ارزی در کشور اظهار داشت: همکاران در بانک مرکزی سامانه ای را طراحی کردند که بتوان تمامی اقدامات ارزی را رصد کرد بخصوص در وروودی های ارز به کشور و خروجی ها و این امکان را می دهد که به پارامترهایی که باید ارز تخصیص یابد، اشراف داشته باشیم.
وی درباره تعطیل بودن صرافی ها در روز گذشته و امروز و چگونگی تخصیص ارز به درخواست کنندگان اظهار داشت: باید بدانیم ممکن است ارز به همه و به هر دلیل داده نشود و باید مشخص شود برای چه مواردی ارز تخصیص یابد، در سامانه ای که طراحی شده است باید ثبت سفارش شود و انجام معاملات ارزی بدون ثبت سفارش ممنوع است.
رییس کل بانک مرکزی با یادآوری این که ارز برای خدمات گفت: ارز خدمات از جمله ارز بیماری و دانشجویی است که براساس آیین نامه ها اجرا و صرافی ها عامل تخصیص ارز برای این خدمات می شود.
سیف افزود: قیمت ارز اعلام شده تثبیت شده نیست و براساس واقعیات اقتصادی کشور مشخص است و امکان تعدیل وجود دارد ، مثلا یکی از عوامل تاثیر گذار بر روی نرخ ارز، نسبت تورم کشورهای شریک تجاری ما است و اگر بخواهیم بر اساس توانایی اقتصادی که داریم در زمانی آنرا سرکوب کنیم در آینده باعث ایجاد شک های اقتصادی در بازار خواهد ولی باید اقتصاد کشور توانایی این را داشته باشد که در برابر التهابات مقاومت کند و قابل پیش بینی باشد تا فعال اقتصادی بتواند در بلند مدت تصمیم بگیرد.
سیف گفت: امیدواریم با این تصمیم در آینده ثبات و آرامشی که نیازمند نرخ ارز است، ایجاد شود.
وی خاطرنشان کرد: ما دشمنانی در خارج از کشور داریم و باید خود را تجهیز کنیم تا فعالیت های آنها را بلا اثر کند، مدل جدید می تواند مقاومت بیشتری ایجاد کند.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/34300/%D8%B3%DB%8C%D9%81%3A+%D8%A2%D8%AB%D8%A7%D8%B1+%D8%AA%D8%B5%D9%85%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%AA+%D8%A7%D8%B1%D8%B2%DB%8C+%D8%AF%D8%B1+%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D8%AB%D8%A8%D8%AA+%D8%A7%D8%B3%D8%AA.html