اقتصاد ایرانی: در نخستین واکنش بازارهای روسیه به تحریم های جدید آمریکا، نمادهای شرکت های بزرگ روس در بورس قرمزپوش شدند و روبل به پایین ترین سطح ۳ سال اخیر رسید.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، تحریم های اعمال شده در روز جمعه برخی از مقامات و تجار نزدیک به ولادیمیر پوتین- رئیس جمهور روسیه- را در پاسخ به آن چه واشنگتن آن را مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ نامید هدف قرار داد. این تحریم ها می تواند اقتصاد شکننده روسیه را که پس از موجی از تحریم های وضع شده در واکنش به الحاق شبه جزیره کریمه به خاک این کشور در سال ۲۰۱۴، رو به بهبود نسبی است در معرض خطر قرار دهند.

روبل روسیه در ابتدای معاملات با کاهشی ۴ درصدی در برابر دلار مواجه شد، اما در ادامه توانست اندکی بهبود یابد تا در نهایت با ۳.۶۷ درصد کاهش، هر ۶۰.۳۱ روبل به یک دلار برسد. سهام دو بانک بزرگ روسیه یعنی “اسبر بانک” و “وی تی بی” نیز به ترتیب ۱۷.۳ درصد و ۹.۱ درصد سقوط کرد.

به طور سنتی قیمت سهام بانک دولتی اسبر بانک به عنوان دماسنج اوضاع اقتصادی روسیه در نظر گرفته می شود. این بانک یکی از منابع اصلی تامین وجوه مورد نیاز تحریم شدگان نیز بود.

الکساندر موروزوف- معاون مالی این بانک به رویترز اطلاع داده است وامهای اعطا شده به افراد تحریم شده از طریق جمع آوری اموالی که مشمول تحریم نیستند بازپرداخت خواهد شد. همچنین نماد شرکت آلومینیومی “تایکون” که متعلق به اولگ دریپاسکا- از افراد ثروتمند تحریم شده- است نیز با کاهشی چشمگیر مواجه شد.

دیمیتری پسکوف- سخنگوی دولت روسیه- اعلام کرد مسکو از نزدیک وقایع بازار را تحت نظر دارد اما ارزیابی آثار تحریم های آمریکا نیاز به زمان بیشتری دارد.

تحریم ها بدان معناست که شرکت های روسی دسترسی خود به بازارهای آمریکا را از دست می دهند. همچنین مشکل دیگری که ممکن است برای شرکت های روسی ایجاد شود این است که سرمایه گذاران برای اجتناب از مخاطرات احتمالی، خود را از همکاری با آنها کنار بکشند.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/34303/%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4+%DA%A9%D9%85+%D8%B3%D8%A7%D8%A8%D9%82%D9%87+%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D8%B4+%D8%B1%D9%88%D8%A8%D9%84+%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87.html