اقتصاد ایرانی: به گزارش ایرنا از شینهوا، چین می گوید آمریکا در حال پیشبرد یک شکواییه علیه چین در سازمان تجارت جهانی است تا بتواند راه را برای افزایش تعرفه های تجاری روی کالاهای وارداتی چین بازتر کند.
این کشور قصد دارد بر اساس برنامه ریزی انجام شده فهرستی از کالاهای وارداتی چینی را آماده کند تا نزدیک به ۶۰ میلیارد دلار تعرفه روی آنها وضع شود.
آمریکا همچنین سندی را در اختیار سازمان تجارت جهانی قرار داده است که بر اساس آن باید برای نقض حق مالکیت معنوی با چین رایزنی شود و اگر این مشورت ها به نتیجه نرسد یک کمیته ویژه به اختلافات دو کشور رسیدگی خواهد کرد.
جانگ شیانگ’ چن سفیر چین در سازمان تجارت جهانی گفت بازرسی های آمریکا بر روی کالاهای کشورهای دیگر بر اساس برنامه تنبیهی ۳۰۱ این کشور نه فقط برای چین و دیگر اعضا بلکه برای کل ساختار تجارت جهانی خطرناک است.
وی گفت که این اقدامات آمریکا به نظام تجارت در همه کشورها لطمه می زند و اعضای سازمان باید با آمریکا مقابله کرده و در این سازمان متحد شوند.
شینهوا می نویسد بزرگترین اقتصادهای جهان اکنون شاخ به شاخ شده اند و رویارویی آنها در عرصه تجارت در حال تشدید است.
چین بازرسی های آمریکا موسوم به بخش ۳۰۱ را بشدت مورد انتقاد قرار داده و آن را نقض مقررات سازمان تجارت جهانی دانسته است.
جانگ، یکجانبه گرایی را خطری بزرگ دانست و گفت در یک دریایی که همه در آن با یک کشتی در حرکتند، اگر کشتی غرق شود کسی از آن جان سالم بدر نخواهد برد.
چین ضمن ابراز نگرانی از تحرکات آمریکا در زمینه تجارت علیه پکن گفته است ارتباطات با اروپا را به عنوان یک راه مقابله جویانه در برابر واشنگتن افزایش خواهد داد.
دونالد ترامپ’ رییس جمهور آمریکا، دو هفته پیش طرح اعمال تعرفه ۲۵ درصدی بر فولاد و ۱۰ درصدی بر آلومینیم وارداتی از چین را تصویب کرد این تعرفه ها از روز بیست و سوم ماه مارس اجرایی شدند.
ترامپ اصرار می ورزد تولید بیش از حد این فلزات توسط چین سبب کاهش بهای جهانی آنها شده است و دیگر اینکه این تعرفه ها برای امنیت ملی ضروری است.
پس از فشار متحدان آمریکا بر این کشور، واشنگتن به دنبال راهی برای کاهش معافیت های بیشتر از این تعرفه ها است.
قبلا مکزیک و کانادا از این تعرفه ها معاف شده بودند و دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا گفته است ممکن است استرالیا نیز مشمول اقدام آمریکا برای اعمال تعرفه سنگین بر واردات فولاد و آلومینیوم آمریکا نشود.
کره جنوبی و اتحادیه اروپا نیز خواستار معافیت این دو کشور از اعمال این تعرفه ها شده اند.
آمریکا چندی پیش نیز تعرفه بر روی ماشین های لباسشویی وارداتی از چین را برای سه سال آینده تا ۵۰ درصد بالا برد و برای صفحات خورشیدی نیز تا چهار سال دیگر تعرفه ۳۰ درصدی اعمال کرد.
این مهمترین تصمیم تجاری ترامپ از زمان تصمیم برای خروج از پیمان شراکت تجاری فرا اقیانوسیه (تی پی پی) و مذاکره مجدد در مورد ‘نفتا’ (پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی) است.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/34153/%DA%86%DB%8C%D9%86+%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1+%D9%88%D8%AD%D8%AF%D8%AA+%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%DB%8C+%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86+%D8%B9%D9%84%DB%8C%D9%87+%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7+%D8%B4%D8%AF.html