اقتصاد ایرانی: شاخص دلار تغییر نرخ برابری دلار آمریکا در برابر ۶ ارز اصلی (یورو، ین ژاپن، فرانک سوئیس، پوند انگلیس، دلار کانادا و کرون نروژ) را اندازه می گیرد.
به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز انگلیس اعلام کرد صبح امروز این شاخص فقط ۰.۱ درصد نسبت به دیروز (سه شنبه) افزایش پیدا کرد و به سطح ۸۹.۲۹ واحد رسید.
افزایش ناچیز صبح امروز شاخص دلار به این امید صورت گرفت که مذاکرات میان آمریکا و چین به نتیجه برسد و از یک جنگ تجاری تمام عیار جلوگیری شود.
با این همه، کاخ سفید اعلام کرد ترامپ دیروز به صورت تلفنی با «امانوئل مکرون» رییس جمهوری فرانسه و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان، درباره چین صحبت کرده است. تحلیلگران معتقدند، این امر می تواند به افزایش تشدید تنش های تجاری در جهان منجر شود.
ترامپ اول مارس (دهم اسفند ۱۳۹۶) اعلام کرد بر واردات آلومینیوم و فولاد تعرفه وضع می کند. همان زمان اتحادیه اروپا و چین هشدار دادند ممکن است تعرفه های مشابهی بر واردات کالا از آمریکا وضع کنند. تحلیلگران پیش بینی کردند که این امر می تواند به یک جنگ تجاری جهانی منجر شود و با کاهش رشد اقتصادی جهان، کاهش تقاضای جهانی نفت را به دنبال داشته باشد.
سوم فروردین ترامپ به طور موقت تا اول ماه مه (یازدهم اردیبهشت) اتحادیه اروپا و همچنین ۶ کشور آرژانتین، استرالیا، برزیل، کره جنوبی، کانادا و مکزیک را از اعمال تعرفه های بالاتر واردات فولاد و آلومینیوم به آمریکا معاف کرد.
صبح امروز نرخ دلار آمریکا در برابر ین ژاپن ۰.۲ درصد افزایش پیدا کرد و هر دلار در مقابل ۱۰۵.۵۳ ین معامله شد.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/34156/%D8%B4%D8%A7%D8%AE%D8%B5+%D8%AF%D9%84%D8%A7%D8%B1+%D8%B2%DB%8C%D8%B1+%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D9%87+%D8%AC%D9%86%DA%AF+%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%DB%8C+%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7+%D9%88+%DA%86%DB%8C%D9%86.html