اقتصاد ایرانی: به گزارش ایرنا به نقل از تلویزیون مرکزی چین، کمیسیون مقررات بازار سهام و اوراق بهادار چین اعلام کرد که، برای راه اندازی این بازار سهامی در بورس شهر شانگهای در شرق این کشور که سرمایه گذاران خارجی برای اولین بار فرصتی برای ورود به آن پیدا می کنند ، سال ها برنامه ریزی شده است.
بر اساس این گزارش، نخستین فهرست از قراردادهایی که برای شهریور ماه امسال عملیاتی و اجرایی می شود، نشان می دهد که شاخص سهام برای هر بشکه نفت ۴۱۶ یوان معادل ۶۵ و هشت دهم دلار است.
این کمیسیون در بیانیه خود آورده است: بازار سهام و اوراق بهادار نفت و تجارت نفت خام در بورس این کشور به طور رسمی از امروز دوشنبه شروع به کار کرده است.
در همین راستا در چارچوب بورس شانگهای، ساختار تبادلات بین المللی نفتی شانگهای نیز راه اندازی شده است.
البته چین یک بار در سال های ۱۹۹۰ یک ساختار تبادلات نفتی ایجاد کرد که مختص ارز یوان نبود که با طراحی بازار جدید این ساختار برچیده و تعطیل می شود و با بازگشایی بازار جدید، ساختاری کاملا متفاوت جایگزین بازار قبلی خواهد شد.
براساس بیانیه این کمیسیون، در ساختار جدید، تجارت نفت از یک سقف یک هزار بشکه ای شروع می شود و معاملات نیز با یوان چین انجام خواهد شد.
خبرگزاری شینهوا نیز در همین زمنیه گزارش کرده است که سهام نفتی شانگهای به سرمایه گذاران و سهامداران داخلی امکان خواهد داد تا ریسک معاملات را کاهش دهند.
تحلیل گران بازار می گویند، نوسانات بهای نفت خام برای کشورها تاثیرات زیادی دارد و چین به عنوان بزرگترین وارد کننده نفت در سال های اخیر دارای چنین ساختار تجارت سهامی نفتی نبوده است.
این گزارش تصریح می کند، کشورهای وارد کننده نفت به طور عمده دارای چنین سهامی هستند و چین با ایجاد این ساختار می تواند نفوذ بیشتری در تعیین بهای نفت در جهان داشته باشد.
پیش فروش نفت خام چین که به قیمت یوان انجام میشود، نخستین پیش فروش کالای بین‏المللی چین می باشد که با مشارکت سرمایهگذاران جهانی انجام میشود و نیز آغاز اجرای سیاست درهای باز همهجانبه در بازارهای جهان است؛ به این ترتیب تجربه فعالیت در بازار در حال جهانی شدن و مدیریت و نظارت بر بازار پیش فروش در چین با راه اندازی این بورس نفتی آغاز شده است.
چین سال ۲۰۱۷ میلادی روزانه هشت میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت وارد کرد که از هفت میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه نفت آمریکا بیشتر است و برای همین به بزرگترین وارد کننده نفت دنیا تبدیل شده است.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/34139/%DA%86%DB%8C%D9%86+%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%85%D9%84%D8%A7%D8%AA+%D9%86%D9%81%D8%AA%DB%8C+%D8%AE%D9%88%D8%AF+%D8%B1%D8%A7+%D8%A8%D8%A7+%DB%8C%D9%88%D8%A7%D9%86+%D8%A2%D8%BA%D8%A7%D8%B2+%DA%A9%D8%B1%D8%AF.html