به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد، فنلاند امن‌ترین و سالم‌ترین سیستم بانکی را در جهان دارد.

 بر اساس آخرین نظرسنجی که در مورد رقابت جهانی از سوی مجمع جهانی اقتصاد (WEF) انجام شده، مجموعه‌ای از شاخص‌ها برای تائید سلامت نهادهای مالی کشورهای مختلف مورد بررسی قرار گرفته است.

مجمع جهانی اقتصاد سوال خود را به این گونه مطرح کرده است: «صحت و سلامت بانک‌های کشور خود را چطور ارزیابی می‌کنید؟»

این اندازه‌گیری بر مبنای معیار اقتصادی یا حسابرسی نیست و تنها بر اساس برداشت عموم مردم از امنیت بانک‌ها است.

شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی در کشورهای مختلف به بانک‌ها از ۱ (بانک‌ها به پول بیشتری نیاز دارند) تا ۷ (از امنیت و سلامت بانک‌ها اطمینان دارند) نمره داده‌اند.

براساس گزارش اقتصاد نیوز، نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که مردم انگلیس و ایالات متحده آمریکا پس از بحران مالی ۲۰۰۸ اعتمادشان به نظام بانکی را از دست داده‌اند. رتبه انگلیس ۶۲ و رتبه آمریکا ۳۶ است. این در حالی است که کشورهایی نظیر گواتمالا، کلمبیا و هندوراس رتبه‌هایی بهتر کسب کرده‌اند.

بر اساس این نظرسنجی ۱۴ کشور زیر امن‌ترین و سالم‌ترین بانک‌های جهان را دارند:

۱۴- جمهوری چک

وام‌دهندگان خارجی در جمهوری چک نفوذ زیادی در نظام بانکداری دارند و شاید به همین دلیل است که بخش بانکداری این کشور کمی غیرمعمول به نظر می‌رسد.

اما همچنان مصرف‌کنندگان اهمیتی به این مسئله نمی‌دهند و به همین دلیل جمهوری چک در فهرست کشوررهایی است که امن‌ترین بانک‎ها را دارد.

۱۳- گواتمالا

جمعیت این کشور پرتراکم در آمریکای مرکزی حدود ۱۵٫۵ میلیون نفر است و مهم‌ترین بانک‌های گواتمالا عبارتند از: بانکو اینداستریال (Banco Industrial)، بانکو جی‌اند‌تی کانتیننتال (Banco GT Continental) و بانکو دِ دسارولو رورال (Banco de Desarrollo).

بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، مردم در مورد سلامت و امنیت این بانک‌ها اطمینان دارند.

۱۲- لوکزامبورگ

بانک و صندوق تعاون دولتی لوکزامبورگ، به عنوان یکی از امن‌ترین بانک‌های دنیا شناخته شده است. بنابراین عجیب نیست که نظام بانکداری این کشور رتبه خوبی در این زمینه داشته باشد.

بخش مالی این کشور، از شهرت خاصی برخوردار است.

۱۱- پاناما

پاناما از جمله کشورهایی است که بانک مرکزی ندارد و به همین دلیل وام‌دهندگان پانامایی کمی محافظه‌کار عمل می‌کنند. نسبت سرمایه تقریبا دو برابر میزان حداقل مورد نیاز است.

در گذشته، این کشور یک گریزگاه مالیاتی محسوب می‌شد اما پس از بحران مالی که دامن پاناما را هم گرفت، اقدامات قابل توجهی برای از بین بردن این شهرت انجام شد.

۱۰- سوئد

اگرچه بانک‌های سوئدی تحت فشار سیاست نرخ بهره منفی بانک مرکزی -ریکس‌بانک (Riksbank)- هستند، اما بر اساس نظرسنجی مجمع جهانی اقتصاد، بانک‌های سوئد همچنان در فهرست امن‌ترین بانک‌های جهان قرار دارند.

۹- شیلی

در جولای ۲۰۱۷، سازمان آماری و رتبه‌بندی فیچ (Fitch) چشم‌اندازی منفی برای نظام بانکی کشور شیلی پیش‌بینی کرد و کیفیت دارایی و سودآوری آن را ضعیف خواند.

علیرغم این چشم‌انداز منفی، نظرسنجی مجمع جهانی اقتصاد نشان می‌دهد، مردم شیلی همچنان نظام بانکداری کشورشان را امن می‌دانند.

۸- سنگاپور

این کشور یکی از بزرگ‌ترین مراکز مالی در دنیا شناخته می‌شود و امن و سالم بودن نظام بانکی سنگاپور، این موضوع را ثابت می‌کند.

۷- نروژ

اقتصاد نروژ تا حد زیادی به نفت وابسته است. این موضوع به خصوص در سال‌های اخیر مشکلاتی را برای این کشور به وجود آورده است.

مرکز خدمات سرمایه‌گذاری مودی (Moody) در ماه آگوست چشم‌اندازی منفی برای نظام بانکی نروژ پیش‌بینی کرد.

با این حال، بخش بانکداری این کشور همچنان امن و سالم است.

۶- هنگ‌کنگ

بزرگ‌ترین بانک‌ها و برخی از امن‌ترین موسسات مالی در جهان در هنگ‌کنگ شعبه دارند. بنابراین جای تعجب ندارد که هنگ‌کنگ رتبه‌ای خوب در این زمینه کسب کرده است.

۵- استرالیا

گروه کوچکی از ۴ بانک بزرگ شالوده نظام بانکداری در استرالیا را تشکیل می‌دهد. با این وجود قوانین و مقررات شدیدی برای بانک‌های خارجی در این کشور وضع شده است.

این قوانین امنیت و سلامت بانک‌های استرالیا را تامین می‌کند.

۴- نیوزیلند

نظام بانکداری نیوزیلند ۵ بازیگر اصلی مالی دارد. سود مناسب و معقول و رشد بدون رقابت شدید از عوامل موفقیتِ بخش بانکداری در این کشور محسوب می‌شود.

با این وجود، رتبه این کشور نسبت به سال گذشته ۲ پله تنزل کرده است.

۳- کانادا

کشور کانادا طی ۱۰۰ سال گذشته تنها ۲ مورد ورشکستگی بانک‌های محلی را تجربه کرده است.

در دوران رکود بزرگ که در دهه ۱۹۳۰ اتفاق افتاد هم سیستم بانکداری این کشور دچا هیچ شکستی نشد.

سال‌هاست که بانک‌های کانادا نمادی از ثبات و امنیت هستند.

اگرچه سال گذشته، کانادا در این نظرسنجی رتبه نخست را به خود اختصاص داده بود، امسال دو پله سقوط کرده است.

۲- آفریقای جنوبی

استاندارد بانک (Standard Bank)، فرست‌رند بانک (FirstRand Bank)، ندبانک (Nedbank) و برکلیزافریکا (Barclats Africa) چهار بانک مهم و امن این کشور هستند.

۱- فنلاند

سیستم بانکی فنلاند عمدتا از بانک‌های تعاون و پس‌انداز تشکیل شده و همین مسئله میزان ریسک را در این کشور کاهش داده است.

ارکی لیکانن (Erkki Liikanen)، رئیس کل بانک مرکزی فنلاند راه را برای پذیرش پیشنهاد برای تقسیم سرمایه‌گذاری بانکی و فعالیت‌های سپرده‎گذای وام‎دهندگان اروپایی هموار کرده است.

فنلاند در نظرسنجی سال گذشته رتبه ۴ را کسب کرده بود و امسال در صدر فهرست قرار گرفته است.

منبع خبر: http://banker.ir/news/216559/بانک‌های-سالم-و-امن-جهان-را-بشناسید