رویترز گزارش داد؛ منابع آگاه اعلام کردند که بانک های روسی به دلیل تحریم های غرب علیه مسکو آسیب دیده اند؛ ضمن اینکه روند نزولی قیمت نفت که منجر به کاهش درآمد ارزی روسیه شده، مزید بر این علت شده است.

در همین حال بانک مرکزی روسیه در حال بررسی تزریق بیش از یک تریلیون روبل معادل ۱۷ میلیارد دلار به ۲ بانک بزرگ این کشور است تا تراز نامه آنها جهش پیدا کند؛ این در حالی است که پیش از این بانک مرکزی روسیه به این ۲ بانک بزرگ کمک مالی کرده بود تا از ورشکستگی رهایی پیدا کنند.

همچنین بانک مرکزی روسیه در سال گذشته میلادی به بانک های اتکرایت، بی اند ان بانک و پرامزویازبانک کمک کرده و ده ها بانک کوچک را در راستای پاکسازی سیستم بانکی این کشور تعطیل کرده بود.

بر همین اساس، تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی بانک مرکزی روسیه بیش از ۱.۵ تریلیون روبل برای بهبود نقدینگی و سرمایه این ۳ بانک روسی فراهم کرده بود. البته بخشی از این پول از سوی بانک ها بازپرداخت شده است؛ اما بانک اتکرایت اعلام کرده بود که به پول بیشتری نیاز دارد.

یکی از منابع اعلام کرد که تزریق سرمایه یک تریلیون روبلی برای بانک های های فرعی «اتکرایت» و «بی اند ان» که به ترتیب «تراست» و «روست» هستند، در حال بررسی بمنظور تخصیص به آنها است.

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/59420/کمک-۱۷-میلیارد-دلاری-بانک-مرکزی-روسیه-احیاء