اقتصاد ایرانی: به گزارش مهر به نقل از رویترز، روز دوشنبه، با آغاز هفته ای که قرار است در آن فدرال رزرو نرخ بهره خود را افزایش دهد و شاید سرنخی هم در مورد تعداد افزایش نرخ بهره در آینده ارائه کند، سرمایه گذاران بسیار محتاط شده اند؛ سهام آسیایی دچار نوشان شد و ین، نرخ برابری خود را تقویت کرد.

شاخص نیکی ژاپن ضررهای اولیه خود را گسترش داد و در وضعیتی که ین به طور گسترده در بازارهای جهان در حال تقویت است و صادرکنندگان این کشور را تحت تاثیر قرار داده است، ۰.۹ درصد از ارزش این شاخص کاسته شد.

گسترده ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه در خارج از ژاپنِ ام اس سی آی، ۰.۳۵ درصد افت کرد اما شاخص سی اس آی۳۰۰ چین توانست اندکی سود به دست آورد.

درحالی که شاخص های وال استریت هفته قبل جهش کردند، شاخص های اصلی همچنان هفته خود را با ضرر به پایان بردند. داوجونز ۱.۵۷ درصد، اس اندپی ۱.۰۴ درصد و  نزدک ۱.۲۷ در هفته ای که گذشت سقوط کردند.

آن چه بازارها را مضطرب کرده است این است که در بدترین سناریو، ممکن فدرال رزرو نه تنها تعداد دفعات افزایش نرخ بهره خود در امسال را به ۴ مرتبه ارتقا دهد، بلکه برای سال ۲۰۱۹ هم تعداد دفعات را به ۴ مرتبه برساند.

روز دوشنبه ین ژاپن به عنوان سرمایه امن، ۰.۳ درصد در برابر دلار تقویت شد و به نرخ ۱۰۵.۶۹ ین در برابر هر دلار رسید. دلار اما در برابر سبد ارزهای خارجی تقویت شد  و به نرخ ۹۰.۳۰۳ واحد رسید.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/34114/%D8%B4%D8%A7%D8%AE%D8%B5%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C+%D8%B3%D9%87%D8%A7%D9%85+%D8%AF%DA%86%D8%A7%D8%B1+%D9%86%D9%88%D8%B3%D8%A7%D9%86+%D8%B4%D8%AF.html