به گزارش اخبار بانک به نقل از فارس، راشاتودی نوشت: بانک مرکز روسیه از مارس ۲۰۱۵ تا کنون نگهداری طلای خود را هر ماه بیشتر کرده است. این کشور در حال حاضر ششمین کشور بزرگ صاحب طلا در جهان پس از آمریکا، آلمان، ایتالیا، فرانسه و چین است.

بر اساس اعلام بانک مرکزی روسیه ذخایر طلای این کشور در فاصله دوم و نهم مارس به ۴۵۵٫۲ میلیارد دلار رسید و یک رکورد تاریخی را بر جای گذاشت که از سپتامبر ۲۰۱۴ تا کنون بی‌سابقه بوده است.

در ژانویه بر اساس گزارش‌هایی که اعلام شد میزان ذخایر روسیه با ۱۸۴۳ تن طلا از چین سبقت گرفت.‌طی ۱۵ سال گذشته مسکو و پکن به شدت به دنبال افزایش ذخایر طلای خود هستند تا به نوعی وابستگی به دلار را کاهش دهند.

بر اساس آمارهای شورای جهانی طلا سال گذشته بانک مرکزی روسیه به عنوان مهمترین لیدر جهانی در جمع‌آوری طلا انتخاب شد. این بانک سرعت خرید طلا را دو برابر کرده بود همین سبب شد تا ذخایر طلای روسیه به طرح هدف‌گذاری شده از سوی پوتین جامه عمل بپوشاند.

بر اساس طرح پوتین هر چقدر ذخایر طلای روسیه افزایش پیدا کند می‌تواند عاملی برای جلوگیری از سلطه دلار و همچنین خطرات و ریسک‌های منطقه‌ای باشد.

از سال ۲۰۰۰ تا کنون میزان طلای روسیه بیش از ۵۰۰ درصد افزایش یافته است. روسیه همچنین بزرگ‌ترین تولیدکننده طلا در جهان هم محسوب می‌شود. در دهه گذشته روسیه ۲۰۰۰ تن طلا از معادن استخراج کرده است و این امیدواری وجود دارد که این رقم تا سال ۲۰۳۰ به ۴۰۰ تن برسد.

بر اساس این گزارش دولت روسیه دو سوم طلاهایی که از معادن استخراج شده را توسط بانک‌های محلی خریداری کرده است و کرملین معتقد است که فلز گرانبهای طلا می‌تواند به عنوان یک شرایط امنی در برابر تنش‌های ژئوپلتیکی ایجاد کند.

بر اساس اعلام بانک مرکزی روسیه متنوع ساختن ذخایر این کشور یکی از مهمترین دلیلی است که روسیه اقدام به خرید طلا می‌کند.

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/59414/طرح-پوتین-مقابله-سلطه-دلار-آمریکا-طلا