اقتصاد ایرانی: سال ۱۳۹۶ در حالی روزهای پایانی خود را طی می کند که بررسی روند بسیاری از شاخص ها و متغیرهای اقتصادی، حاکی از تغییر رفتار بازارها دارد. در این خصوص، بازار سکه، بورس و ارز از این تغییرات مستثنی نبوده و تحولات بسیاری را در این بازارها شاهد بودیم.

به گزارش خبرآنلاین، تغییراتی که در سه بازار بنا به گزارش مرکز تحقیقات و بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی ایران مشاهده می شود، نشان از افزایش قیمت سکه و دلار و بهبود وضعیت بورس دارد؛ تا جایی که شاخص بورس هم اکنون و در روزهای پایانی سال ۱۳۹۶ به ۹۵ هزار و ۵۵۷ واحد قرار دارد. این در حالی است که شاخص بورس در ۲۸ اسفند و آخرین روز کاری سال ۱۳۹۵ روی عدد ۷۷ هزار و ۲۳۰ واحد ایستاده بود. این نشان می دهد که شاخص حدود ۲۳.۷ درصد رشد داشته است.

محمد کشتی آرای، عضو هیات رییسه اتحادیه طلافروشان در خصوص بازار سکه معتقد است «با توجه به این که در ماه های پایانی سال معمولا خرید سکه رونق می گیرد، این روزها حبابی در بازار سکه ایجاد شده است که پیش بینی می شود این حباب در ایام بعد از عید از بین برود.»

غلامعلی کامیاب، معاون ارزی بانک مرکزی نیز درباره بازار ارز می گوید: «چشم اندازی که برای بازار ارز ترسیم کرده ایم، از یک سو حفظ ثبات بازار ارز و کنترل نوسانات ارزی و از سوی دیگر، احیای نظام ارزی تک نرخی و تلاش برای حفظ پایدار آن است.

رشد قیمت سکه

گزارش ها نشان می دهد در شرایطی که متوسط قیمت فروش یک سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد شهر تهران در سال گذشته یک میلیون و ۱۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان بوده، اما قیمت این کالا در دی ماه امسال به یک میلیون و ۴۶۷ هزار و ۸۰۰ تومان افزایش یافته است. براساس گزارشی که مرکز تحقیقات و بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی ایران منتشر کرده است، متوسط قیمت فروش یک سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد در ۹ ماهه ۱۳۹۶حدود یک میلیون و ۲۶۰ هزار و ۹۰۰ تومان بوده است.

در کنار آن، متوسط قیمت فروش یک سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم در سال ۱۳۹۵ یک میلیون و ۱۰۲ هزار و ۱۰۰ تومان بوده و در ۹ ماهه امسال، به یک میلیون و ۲۲۹ هزار تومان افزایش یاافته است.

تحولات بازار ارز

از سوی دیگر، بازار ارز نیز شاهد تغییرات قیمتی در طول یک سال گذشته بوده است. گزارش مرکز تحقیقات و بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی ایران بیانگر آن است که متوسط قیمت فروش دلار آمریکا در سال ۱۳۹۵ حدود ۳ هزار و ۶۴۴ تومان بوده و این در حالی است که در ۹ ماهه ۱۳۹۶ شاهد افزایش بیش از ۲۰۰ تومانی آن بودیم. براساس این گزارش، در ۹ ماهه ابتدای امسال متوسط قیمت فروش دلار آمریکا ۳ هزار و ۸۸۳ تومان بوده است.

همچنین متوسط قیمت فروش دلار آمریکا در فروردین ۱۳۹۶ حدود ۳ هزار و ۷۷۶ تومان گزارش شده که در دی ماه امسال به ۴ هزار و ۳۰۵ تومان افزایش یافته است. این یعنی افزایش ۱۴ درصدی دلار در ۱۰ ماه.

تحولات بورس در ۹۶

بنا به گزارشی که مرکز تحقیقات اقتصادی اتاق بازرگانی ایران از وضعیت بازار سرمایه و تعداد و ارزش سهام معامله شده در بورس اوراق بهادار منتشر کرده، نشان می دهد که در سال ۱۳۹۵ حدود ۲۵۲ میلیارد و ۶۱۴ میلیون سهم به ارزش ۵۳ هزار و ۷۹۳ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۵ معامله شد. اما گزارش ۹ ماهه ابتدای امسال نشان می دهد که در این مدت ۱۵۸ میلیارد و ۵۱۵ میلیون سهم به ارزش ۳۵ هزار و ۷۵۶ میلیارد تومان معامله شده است.

در دی ماه امسال نیز حجم کل معاملات ۲۲ میلیارد و ۸۹۴ میلیون سهم به ارزش ۵ هزار و ۲۱۲ میلیارد تومان بوده است.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/34117/%D9%85%D9%87%D9%85%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86+%D8%AA%D8%AD%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AA+%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C+%D8%B3%D8%A7%D9%84+%DB%B9%DB%B6+%DA%86%D9%87+%D8%A8%D9%88%D8%AF%D8%9F.html