اقتصاد ایرانی: عربستان سعودی همواره به عنوان یکی از محافظه کارترین کشورهای جهان شناخته شده است؛ کشوری که اجرای قوانین اجتماعی در آن برعهده پلیس های مذهبی بوده است. کنسرت و تئاتر در این کشور ممنوع بود و هر نوع سرگرمی اقدامی غیراسلامی به شمار می رفت. اکنون اما پادشاهان آل سعود فستیوال کتاب های کمدی، اجراهای رقص، کنسرت و رقابت کامیون های غول پیکر به راه انداخته اند. دسامبر سال گذشته یانی و پیش از آن نلی – خواننده رپ آمریکایی – در این کشور اجرا داشتند. تامر حسنی، ستاره پاپ مصری، با وجود اینکه هواداران او از رقص و پایکوبی منع شده اند قرار است ماه آینده در عربستان اجرا داشته باشد. به گزارش روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز»، شرکت های بین المللی نیز درحال امضای قراردادهایی به منظور اجرای تئاتر در شهرهای مختلف عربستان هستند.

به گزارش دنیای اقتصاد، این تحولات برخی از ویترین تشویقی محمدبن سلمان در سفر هفته آینده او به آمریکا خواهد بود؛ سفری که با هدف جذب سرمایه گذاران آمریکایی صورت می گیرد. به عبارتی دیگر محمدبن سلمان ۳۲ ساله و جانشین تاج وتخت خاندان آل سعود درحالی که سعی می کند اقتصاد کشورش را متنوع سازد – رهایی از اقتصاد نفت محور – به دنبال زندگی شادتر برای شهروندان کشورش است. به ادعای مقامات رسمی عربستان، برنامه های سرگرمی در هر دو زمینه کمک خواهند کرد. به گزارش «نیویورک تایمز» مقامات سعودی که سالانه میلیاردها دلار در برنامه های سرگرمی خارجی هزینه می کنند بهتر است در کشور خود بمانند و با پول هایی که در بخش سرگرمی هزینه می کنند به ایجاد اشتغال کشورشان کمک کنند. این تحولات از لحاظ سیاسی نیز مفید خواهد بود.

محمد بن سلمان – فردی که سه سال گذشته چندان شناخته شده نبود – اکنون در رأس ساختار قدرت آل سعود قرار گرفته است و تلاش می کند به تدریج از اصول سنتی جامعه دور شود. او با خلع قدرت پلیس مذهبی در دستگیری مردم و ساکت کردن رهبران مذهبی که مخالف اصلاحات اجتماعی بودند، نقش نهادهای مذهبی را کمرنگ تر کرده است. ولیعد تازه کار عربستان دستگیری اخیر شاهزادگان و مدیران کسب وکارها را رهبری کرد تا رقیبان و اعضای خشمگین و معترض خاندان آل سعود را حذف کرده باشد. همزمان او با توجه ویژه به جوانان سعی کرده است حمایت آنها را برای برنامه های اصلاحی خود جلب کند. حدود دو سوم از جمعیت عربستان را جوانان زیر ۳۰ سال تشکیل می دهد و بسیاری مشتاقانه از اصلاحات اجتماعی این کشور استقبال می کنند.

إبتهال شوجیر، دختر ۲۵ ساله عربستانی در این رابطه می گوید: «من عاشق او (محمد بن سلمان) هستم. او آمد، مرد جوانی که مانند ما فکر می کرد. چند سال قبل انتخاب های بسیار محدودی برای زنان درخصوص تعطیلات آخر هفته وجود داشت. آنها اغلب در خانه های خود دورهمی می گرفتند یا به رستوران می رفتند. زمانی که آنها بیرون می رفتند، به رغم پوشش کامل و اسلامی شان، پلیس مذهبی برای آنها مزاحمت ایجاد می کرد. لیندا بلبل دوست ابتهال نیز در این رابطه می گوید: «آنها (پلیس های مذهبی) پشت سر زنان راه می روند و می گویند: صورتت را بپوشان، صورتت را بپوشان.»

به گزارش «نیویورک تایمز» اکنون اما زنان عربستانی به ندرت با ماموران مذهبی مواجه می شوند و اغلب تقویم« سازمان سرگرمی عمومی »دولت را برای برنامه های آخر هفته چک می کنند. إبتهال و لیندا قصد دارند گواهینامه رانندگی خود را در ماه ژوئن بگیرند. در این باره دولت عربستان قول داده است ممنوعیت تاریخی رانندگی زنان را لغو کند. آنها انتقادهایی که درباره برخی تصمیمات محمد بن سلمان وجود دارد، نظیر دستگیری نخبگان سیاسی و اقتصادی عربستان را بی اهمیت می دانند. بر این اساس، تنها زمان می تواند مشخص کند که تا چه حد برنامه های سرگرمی در ایجاد اشتغال، تقویت اقتصادی که از قیمت های پایین نفت رنج می برد و جبران مالیات های جدیدی که بودجه خانوار را محدود ساخته نقش دارند.

عربستان سعودی، به عنوان بزرگ ترین صادرکننده نفت خام جهان، به شدت به طلای سیاه وابسته است. بسیاری از عربستانی ها در بخش های دولتی مشغول به کارند و درآمدهای نفتی صرف پرداخت حقوق این افراد می شود. کاهش شدیدی که قیمت نفت از سال ۲۰۱۴ تجربه کرده، بودجه دولت عربستان را بسیار محدود کرده است؛ اتفاقی که به معنی مشاغل دولتی کمتر برای صدها هزار جوانی است که سالانه وارد بازار کار می شوند. در این باره محمدبن سلمان امید دارد تا با تقویت بخش خصوصی در بخش های مراقبت های سلامت، معدن و سرگرمی این نقصان را جبران کند.

افراد محافظه کار خاندان آل سعود که واردات فرهنگی نظیر سینما را تهدیدی برای آنچه هویت اسلامی منحصربه فرد این کشور می دانند تاکنون در مقابل این اصلاحات سکوت کرده اند. بنابراین دولت عربستان به این بهانه که طرفداران سرگرمی بیشتر از مخالفان آن هستند، اصلاحات مدنظر خود را پیش می برد. «سازمان سرگرمی عمومی» از زمان تشکیلش در مه ۲۰۱۶، بسیار پیشرفت کرده است. سال گذشته، این سازمان سرپرستی بیش از ۲ هزار رویداد را برعهده داشت؛ رقمی که به پیش بینی احمد الخطیب – رئیس این سازمان – در سال ۲۰۱۸ بیش از دو برابر خواهد شد. در کنار تمرکز بر برنامه ریزی مدون و تسهیل صدور مجوز، این سازمان کمک های مالی به شرکت های سرگرمی اعطا می کند، به امید روزی این شرکت ها خودکفا شوند. البته مقامات عربستانی در بسیاری از زمینه ها با چالش هایی روبه رو هستند.

موسیقی، رقص و تئاتر جزو برنامه های آموزشی مدارس عمومی عربستان نیست و آموزش های دانشگاهی در موسیقی و فیلم وجود ندارد. در این باره احمد الخطیب می گوید: دختران جوان سعودی که به رقص باله علاقه دارند به سختی می توانند مربی بیابند. از طرفی کیفیت پایین استودیوهای عربستان باعث شده موسیقی رویدادهای اخیر در لبنان ضبط شوند. به منظور فائق آمدن بر این مشکلات، مقامات سعودی باید اکوسیستمی کامل برای هنر، توریسم و سرگرمی ایجاد کنند. بر این اساس، بودجه ۶۴ میلیارد دلاری در این خصوص برای یک دهه آینده اختصاص داده شده است.

به گزارش «نیویورک تایمز»، تغییرات صورت گرفته موهبتی برای شرکت هایی که تحت نظام قدیمی تقلا می کنند، خواهد بود. امیره الطویل، رئیس «تایم اینترتینمنت» می گوید: «دیگر عادت شده است ماه ها صرف گرفتن مجوز و انجام گفت وگوهای لازم با پلیس و نهادهای دولتی برای برگزاری مراسم شود. این امر موجب شده تا تعداد معدودی مراسم هر سال برگزار شود.» این روزها مجوز کمک های سازمان سرگرمی طی چند هفته صادر می شود و تعداد مراسم شرکت ها دو برابر شده است. این سازمان برنامه دارد در سال ۲۰۱۸ بیش از ۲۸ رویداد را برگزار کند. به گفته الطویل، اکنون وقتی به جایی می روید و صدای موسیقی می شنوید، عجیب نیست. برخی رویدادها البته واکنش هایی را به دنبال داشته است. ویدئویی که در آن دختران و پسران با یکدیگر در کنوانسیون کتاب کمدی سال ۲۰۱۶ می رقصند جنجال های بسیاری به پا کرد.

هنوز اما محتوا از قبل مورد بررسی قرار می گیرد و گاهی به منظور از بین بردن حساسیت ها اصلاح می شوند. خانم الطویل می گوید زمانی که مجوز مراسم رقص خود را که قرار است در آن مردان و زنان همزمان اجرا داشته باشند، دریافت کرد بسیار شگفت زده شد. به گزارش «نیویورک تایمز»، علاقه جدیدی که به سرگرمی در عربستان ایجاد شده است، نوع جدیدی از خلاقیت ها را در زمینه های هنری ایجاد کرده است.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/34121/%D8%AF%D8%B1%D8%A2%D9%85%D8%AF+%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF%DB%8C+%D8%A7%D8%B2+%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA+%D8%B3%D8%B1%DA%AF%D8%B1%D9%85%DB%8C+%D8%AF%D8%B1+%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%B6.html