اقتصاد ایرانی: اتحادیه اروپا فهرستی از کالاهای تولید آمریکا را منتشر کرده است که در صورت وضع تعرفه فولاد و آلومینیوم از سوی ترامپ، می توانند هدف تعرفه ای این اتحادیه قرار گیرند.

به گزارش دنیای اقتصاد، این فهرست ۱۰ صفحه ای شامل کالاهای آمریکایی است که «اتحادیه اروپا» می تواند به منظور تلافی جنگ تعرفه ای ترامپ آنها را هدف قرار دهد.

سیگار، ذرت شیرین، اجاق گاز، قایق های بادبانی، رژ لب و سینک ظرفشویی فولادی ضدزنگ برخی از کالاهای نام برده شده در این فهرست هستند. پیش از این نیز اتحادیه اروپا تهدید کرده بود در صورت بروز جنگ تجاری بر لباس های جین، کره بادام زمینی، میوه کرنبری، شربت پرتقال، نوشیدنی های الکلی و موتورسیکلت تولید آمریکا تعرفه وضع خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری آمریکایی «سی ان ان»، صادرات ۷.۹ میلیارد دلاری آمریکا در خط مقدم جنگ تعرفه ای قرار دارد. این حجم، معادل ارزش فولاد و آلومینیومی است که هر سال از اتحادیه اروپا به آمریکا وارد می شود. به عبارت دیگر مجموع کل تجارت آمریکا و اتحادیه اروپا سالانه به ۱.۳ هزار میلیارد دلار می رسد. فهرستی که اتحادیه اروپا منتشر کرده شامل دو دسته بندی کلی است: نخست، کالاهای آمریکایی که قابلیت تلافی کردن فوری دارند و دوم، کالاهایی که در صورت غیرقانونی دانستن تعرفه های ترامپ توسط «سازمان تجارت جهانی» یا گذشت سه سال می توان آنها را هدف تعرفه ای قرار داد. در رابطه با گروه اول، اتحادیه اروپا حداقل تعرفه ۲۵ درصدی را وضع خواهد کرد. پیش از این دونالد ترامپ تهدید کرده بود در صورت ایجاد موانع تجاری توسط «اتحادیه اروپا»، بر خودروهای تولید اروپا مالیات وضع خواهد کرد. به گزارش «سی ان ان»، ۲۸ کشور عضو «اتحادیه اروپا» بیش از ۱۰ درصد فولاد جهان را تولید می کنند. از طرفی آمریکا با واردات بیش از ۲۹ میلیارد دلار فولاد در سال ۲۰۱۷، بزرگ ترین واردکننده این محصول در جهان است.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/34104/%D8%B3%D9%84%D8%A7%D8%AD%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C+%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7+%D8%AF%D8%B1+%D8%AC%D9%86%DA%AF%E2%80%8C%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%DB%8C+%D8%A8%D8%A7+%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7.html