شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز یکشنبه ۲۷ اسفند ماه ۹۶ با افزایش ۲۴۲ واحدی روی رقم ۹۵ هزار و ۸۱۹ واحد ایستاد.

شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۸۱ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۱۴۹ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۴۰۲ واحدی به رقم  ۱۰۲ هزار و ۴۱۹ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۲۱۱ واحدی به رقم ۶۷ هزار و ۶۷۰ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۳۰۹ واحدی عدد  ۲۰۶ هزار و ۱۱۱ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۱۱ واحدی روی رقم یک هزار و ۹۰ واحد ایستاد.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های فولاد مبارکه با ۳۲ واحد ، هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با ۲۷واحد و پتروشیمی مبین با ۱۹واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های بانک صادرات با ۳۷ واحد، سرمایه‌گذاری غدیر با ۳۴ واحد و بانک ملت با ۲۷ واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۲۵۰ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۹۳۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۰ هزار و ۹۱ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی اصفهان، بانک سینا، قطعات اتومبیل ایران، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، صنایع شیمیایی سینا، اختیار خرید و فروش تبعی گروه دارویی برکت، گروه دارویی برکت، شیر پگاه آذربایجان غربی، قند شیرین خراسان، ایرکاپارت صنعت، سرمایه‌گذاری غدیر، سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری توسعه گوهران امید، تولید و صادرات ریشمک، فولاد خوزستان، سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی، بیسکویت گرجی، اوراق اختیار خرید و فروش تبعی فولاد خوزستان، کیسون و حق تقدم خرید سهام آن، پتروشیمی گلستان، سازه پویش، سیمان شمال بازگشایی شدند.

امروز همچنیین آگهی عرضه اولیه سهام شرکت ماداکتو استیل کُرد برای فردا دوشنبه در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط فرابورس منتر شد. 
فردا همچنین بیش از ۲۲۳ میلیون سهم از کل سهام شرکت گروه کارخانجات صنعتی تبرک در بازار دوم فرابورس عرضه اولیه می‌شود.

امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد کمتر از ۸۴ میلیون سهم بانک انصار به ارزش کمتر از ۱۷٫۵ میلیارد تومان کد به کد شد. در رینگ‌سازی مشهد نیز کمتر از ۶۶ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲۱ میلیارد تومان در بازار معاملات عمده واگذار شد.
همچنین اندکی بیش از ۵۵ میلیون سهم نبرد آلومینیوم به ارزش بیش از ۸ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده همراه شد. معاملات کد به کد در سرمایه‌گذاری پردیس اما با جابجایی بیش از ۳۱ میلیون سهم به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان دنبال شد.

همچنین ۲۰ میلیون سهم بانک ملت به ارزش کمتر از ۲ میلیارد تومان از سوی بازارگردان این سهم به کدهای درون گروهی منتقل شد همچنین ۱۵ میلیون سهم سرمایه‌گذاری ملی ایران به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان با معاملات انتقالی همراه شد، در بیمه سامان نیز کمتر از ۱۵ میلیون سهم به ارزش ۵٫۵ میلیارد تومان معاملات انتقالی را تجربه کرد. امروز کمتر از ۱۴ میلیون سهم به ارزش بیش از ۶ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده تجمیع شد.

بیش از ۱۳ میلیون سهم پالایش نفت اصفهان به ارزش بیش از ۵٫۵ میلیارد تومان کد به کد شد. همچنین اندکی بیش از ۹ میلیون سهم فولاد مبارکه اصفهان به ارزش ۲٫۵ میلیارد تومان کد به کد شد این در حالیست که بیش از ۸٫۵ میلیون سهم گسترش نفت و گاز پارسیان به ارزش ۲ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده تجمیع شد و اندکی بیش از ۶ میلیون سهم ملی صنایع مس ایران به ارزش بیش از ۱٫۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی از سوی بازارگردان خود همراه بود.

در نهایت امروز در نماد آهن و فولاد ارفع تعداد ۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱٫۵ میلیارد تومان کد به کد شد، همین وضعیت در تولید و صادرات ریشمک با بیش از ۲ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲٫۵ میلیارد تومان تکرار شد، بیش از ۱٫۵ میلیون سهم گروه صنعتی پاکشو نیز به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده روبرو بود.

براساس این گزارش امروز بورس تهران در حالی با معاملاتی کم حجم در اغلب نمادهای معاملاتی به کار خود پایان داد که در آخرین روزهای باقیمانده تا پایان سال شاهد حضور پررنگتری از معامله‌گران حقیقی حرفه‌ای در بازار به ویژه بر روی تک سهم‌های برخوردار از سرمایه کوچک و یا سهام شناوری پایین است.

این در حالیست که امروز گروه خودرویی‌ها شاهد اقبال معامله‌گران حقیقی برای جمع‌آوری سهام بود. همزمان در گروه بانک‌ها نیز بازارگردانی سهم‌های پیشرو از جمله بانک صادرات و بانک ملت در دامنه نوسانات مثبت قیمتی ادامه یافت. 

بازار سهام در حالی به کار خود پایان می‌دهد که به نظر می‌رسد با توجه به تداوم تنش‌های سیاسی در منطقه و همچنین افزایش نااطمینانی به آینده برای شکل‌گیری سرمایه ثابت بخش خصوصی در بخش‌های صنعتی، همچنان افزایش نرخ ارز محتمل باشد. 

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/59372/رشد-242-واحدی-شاخص-بورس-تهران