اقتصاد ایرانی: در بسیاری از گزارش ها سرب به عنوان یکی از عناصر خطرناک و مضر شناخته می شود که گفته شده در سال های اخیر در اسباب بازی ها، وسایل خانگی و محصولات مصرفی روزمره شناسایی شده است. بسیاری از اسباب بازی های پلاستیکی نیز به خصوص انواع رنگی آنها میزان قابل توجهی سرب داشته که آسیب های فراوانی به کودکان وارد می کنند. در سال های اخیر تحقیقات بسیاری در مورد سلامت تولید محصولات غیرخوراکی صورت گرفته است؛ آن طور که گفته شده، بسیاری از ترکیبات فلزی که به پلاستیک ها اضافه می شوند، معمولا از لحاظ شیمیایی با مولکول های پلاستیک اتصال نداشته و در طول عمر شیء پلاستیکی آزاد می شوند. این عناصر شیمیایی، علاوه بر آنکه به تدریج وارد طبیعت شده و منجر به آلودگی شیمیایی محیط زیست می شوند، از طرفی در زمان مصرف نیز سموم و مواد خطرناکی به بدن انسان منتقل می کنند. بر این اساس گفته شده که بررسی پلاستیک ها و نظارت بر عناصر سمی در پلاستیک در زمان تولید، بازیافت و دفع آنها بسیار ضروری است. با این حال با توجه به تلاش های صورت گرفته برای کنترل تولید مواد غیرخوراکی خطرناک باز هم همچنان این محصولات تولید شده و روانه بازار می شود. آن طور که گفته می شود، افزایش رقابت ها برای ورود به بازار و سلطه اقتصادی کشورها، بسیاری از تولیدکنندگان را از بررسی سلامت محصولات خود دور کرده و صرفه اقتصادی در اولویت اول تولید قرار گرفته است.

به گزارش تعادل، طبق تازه ترین گزارش های صورت گرفته، اتحادیه اروپا برنامه های موثری برای دور نگهداشتن مصرف کنندگان از محصولات غیرخوراکی خطرناک ارائه کرده است. روزانه متخصصان، تولیدکنندگان و مقامات اتحادیه اروپا، اطلاعات مربوط به ردیابی محصولات معیوب و خطرناک و حذف آنها از بازار را ارائه می دهند. بر اساس جدیدترین آمار منتشر شده، در سال ۲۰۱۷ بیش از ۲ هزار هشدار برای جمع آوری محصولات غیرخوراکی خطرناک به تولیدکنندگان داده شد و اقدامات بسیاری برای جلوگیری از دستیابی مصرف کنندگان اروپایی به این محصولات صورت گرفت. آن طور که در بسیاری از گزارش ها گفته شده، از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۷ اسباب بازی ها حدود ۲۹ درصد از محصولات غیرخوراکی خطرناک را تشکیل داده و بر این اساس مهم ترین تولیدات سمی و خطرسازی بودند که در اختیار مصرف کنندگان اروپایی قرار می گرفتند. خودروها و وسایل نقلیه نیز ۲۰ درصد و پوشاک نیز ۱۲ درصد از مجموع تولیدات مواد غیرخوراکی خطرناک را تشکیل داده اند.

همان طور که گفته شد، در سال گذشته اتحادیه اروپا، برنامه های بسیاری برای کنترل دستیابی مصرف کنندگان به محصولات غیرخوراکی خطرناک ارائه داد و در این خصوص ورادات بسیاری از این محصولات را نیز تحت کنترل قرار داد. آن طور که در تازه ترین آمار گفته شده، در میان محصولات وارد شده به اتحادیه اروپا، کالاهای چینی بیشترین میزان آلودگی به مواد سمی و خطرناک را به خود اختصاص داده اند. طبق این گزارش، در سال ۲۰۱۷، حدود ۵۲.۴ درصد از کالاهای خطرناکی که اتحادیه اروپا مصرف آنها را منع کرده بود، از کشور چین وارد شده بودند. در سال های اخیر معضلات بسیاری در خصوص ورود کالاهای چینی به بازارهای جهانی ایجاد شده است. هرچند که نامرغوب بودن برخی از این کالاها ثابت شده، اما در بسیاری از شرایط به دلیل پایین بودن قیمت آنها برای بعضی شرکت ها یا کارخانه ها، مقرون به صرفه است. این موضوع باعث شد که در سال های اخیر بی توجه به سلامت مصرف کننده، کالاهای چینی بسیاری از بازارهای جهانی را در اختیار داشته باشند. آن طور که در این گزارش گفته شده، چین بالاترین میزان تولید و واردات محصولات غیرغذایی خطرناک را به بازارهای اروپایی دارد. در این میان آلمان نیز حدود ۹ درصد از بازار محصولات خطرناک غیرخوراکی را در اروپا به خود اختصاص داده است. فرانسه نیز از دیگر کشورهایی است که با توجه به اخطارها و پیگیری های اتحادیه اروپا، همچنان کالاهایی تولید می کنند که به محیط زیست و سلامت مصرف کننده آسیب می رساند. طبق این گزارش حدود۵.۳ درصد از بازارهای اروپایی را محصولات ساخت فرانسه تشکیل داده است؛ محصولاتی که طبق قوانین اتحادیه اروپا در گروه محصولات غیرخوراکی خطرناک شناخته می شوند. این آمار در حالی اعلام شده که فرانسه، قانونی را وضع کرده تا استفاده از ظروف، لیوان و اسباب پلاستیکی تا سال ۲۰۲۰ در این کشور ممنوع شده و جایگزین آنها مواد تجزیه پذیر قرار گیرد. ترکیه و امریکا نیز پس از چین رتبه های دوم و سوم را در واردات محصولات خطرناک به بازارهای اروپایی در میان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا به خود اختصاص داده اند. طبق آمار اعلام شده، بیش از ۳ درصد از محصولات غیرخوراکی خطرناکی که به بازارهای اروپایی وارد می شوند، در این کشورها تولید می شوند. بریتانیا، ایتالیا، لهستان، هند و ژاپن نیز حدود یک تا ۲.۵ درصد از بازار مواد خطرناک اروپایی را در اختیار دارند. اسپانیا نیز در سال ۲۰۱۷ حدود ۹.۰ درصد از محصولات غیرخوراکی خطرناک را در بازارهای اروپایی تامین کرده است.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/34088/%D9%82%D8%A7%D8%AA%D9%84%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C+%DA%86%DB%8C%D9%86%DB%8C+%D8%AF%D8%B1+%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C+%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DB%8C.html