اقتصاد ایرانی: اجرای توافق بزرگان نفتی در ۱۴ ماه اخیر به خوبی نفت مازاد در بازار را کاهش داده و موجب ثبات قیمت ها در کانال ۶۰ دلار شده است. در آخرین گزارش های اوپک و آژانس بینالمللی انرژی در سال ۲۰۱۸ نیز پیش بینی شده بازار این کالا تا پایان سال جاری میلادی همچنان در مسیر تعادلی قرار داشته باشد. با این حال در این گزارش ها از دو ریسک پیش روی بازار نفت یاد شده است که می تواند بازار نفت را از ریل تعادلی خارج کند. اول اینکه اعمال تعرفه بر واردات فلزات از سوی ترامپ، تهدید بزرگی برای تقاضای نفت است؛ چراکه ممکن است این اقدام با واکنشهای مقابله ای از سوی دیگر کشورها مواجه و موجب شروع جنگ تجاری بین اقتصادهای بزرگ جهان شود. بنابراین اقدام ترامپ ریسک بزرگی برای رشد اقتصاد جهانی و به دنبال آن میزان تقاضای نفت است. متهم دیگری که می تواند بازار نفت را نامتعادل کند، ونزوئلا است. تولید نفت این کشور به سرعت در حال کاهش است و پیش بینی می شود امسال به کمترین سطح طی ۷۰ سال اخیر برسد. اما با توجه به شرایط نامساعد اقتصاد و صنعت نفت ونزوئلا، افت تولید ممکن است شدیدتر از پیش بینی ها باشد و بازار نفت را با کمبود شدید عرضه مواجه کند که ناپایداری قیمت ها را به همراه خواهد داشت.

در روزهای اخیر دو سازمان بزرگ بین المللی برآورد خود از بازار نفت در سال ۲۰۱۸ را منتشر کردند. اوپک که در راستای حمایت از منافع کشورهای تولیدکننده نفت تاسیس شده است، در این گزارش بالاخره بعد از ماه ها اعتراف کرده است امسال رشد عرضه نفت از سوی کشورهای خارج از این سازمان بیشتر از میزان رشد تقاضا خواهد بود. با این حال براساس گزارش این سازمان در مجموع سال ۲۰۱۸ میزان عرضه همچنان کمتر از مقدار تقاضا خواهد بود که به معنای تداوم کاهش سطح موجودی انبارهای نفتی است. آژانس بین المللی انرژی، سازمانی تاسیس شده در حمایت از کشورهای مصرف کننده نفت نیز با وجود برخی اختلافات در ارقام میزان عرضه و تقاضا، در نهایت نظری مشابه اوپک دارد و بر این باور است که بازار به سمت تعادل در حرکت است. اما گزارش هر دو سازمان، دو ریسک بزرگ برای عدم تحقق این برآوردها را مطرح کرده اند. آژانس بر این باور است که ریسک کاهش عرضه ونزوئلا می تواند بازار را با قاطعیت با کمبود نفت مواجه کند. این سازمان به همراه اوپک همچنین از ریسک سمت تقاضا به دنبال وقوع جنگ تجاری بعد از اعمال تعرفه بر واردات فلزات در آمریکا، هشدار داده اند. نکته قابل توجه این است که با وجود تشدید تهدید های ترامپ و افزایش احتمال خروج آمریکا از برجام، هیچ کدام از این دو سازمان از احتمال افت تولید ایران به عنوان ریسک پیش روی بازار نفت یاد نکرده اند.

تقاضای نفت در اوج

در سه سال گذشته تقاضا برای نفت به خوبی رشد کرده است. آنطور که گزارش های اخیر اوپک و آژانس بین ا لمللی انرژی نشان می دهد، تقاضا امسال نیز رشد بسیار خوبی را تجربه خواهد کرد، به طوری که امسال شاهد بیشترین رشد تقاضا در تاریخ نفت خواهیم بود. IEA آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماه مارس، برآورد خود از رشد تقاضا در سال جاری میلادی را ۱۰۰ هزار بشکه افزیش داده و به ۵/ ۱ میلیون بشکه در روز رسانده است. این موسسه تقاضا برای نفت از سوی کشورهای OECD را به دلیل بهبود رشد اقتصادی در اروپا، ترکیه، آمریکا و همین طور ژاپن ۲۴۰ هزار بشکه در روز افزایش داده است. با این حال آژانس بر این باور است که به دلیل رشد مصرف گاز در پاکستان و عراق، رشد تقاضای کشورهای خارج از OECD کمتر از برآوردهای این سازمان خواهد بود، از این رو IEA پیش بینی خود از رشد تقاضای نفت این کشورها را ۱۵۰ هزار بشکه کاهش داده است :OPEC .اوپک نیز میزان رشد تقاضا در سال ۲۰۱۸ را افزایش داده و به ۶/ ۱ میلیون بشکه در روز رسانده است. براساس گزارش این سازمان نیز رشد اقتصادی کشورهای OECD یکی از عوامل افزایش پیش ‍ بینی از رشد تقاضای جهانی نفت بوده است. رشد تقاضای این کشورها ۳۲۰ هزار بشکه در روز برآورد می شود، در حالی که تقاضای کشورهای غیرOECDحدود ۲۷/ ۱ میلیون بشکه در روز خواهد بود. با این حال هم آژانس و هم اوپک نسبت به عدم تحقق ارقام اعلامی خود برای رشد تقاضا هشدار داده اند. آنها بر این باورند که تصمیمات اخیر ترامپ در آمریکا می تواند تهدیدی برای رشد تقاضای بازار نفت باشد. آژانس می گوید تصمیمات اخیر ترامپ مبنی بر اعمال تعرفه واردات بر فولاد، می تواند زمینه ساز وقوع جنگ تجاری در جهان باشد و رشد تقاضای نفت را تهدید می کند. اوپک نیز با اشاره به همین عامل از احتمال افت رشد اقتصاد جهانی و همچنین تقاضا برای نفت سخن گفته است. این سازمان همچنین هشدار می دهد که افزایش نرخ بهره در آمریکا می تواند به خروج سرمایه گذاران از این کشور منجر شود و تقاضا برای نفت را با کاهش مواجه کند.

رشد عرضه، بیش از رشد تقاضا

اما در برآوردها از سمت عرضه، افزایش تولید آمریکا، فصل مشترک گزارش هر دو موسسه بود :IEA .بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، به دلیل رشد قوی تولید در آمریکا، پیش بینی میشود که عرضه نفت از سوی کشورهای غیراوپک امسال ۸/ ۱ میلیون بشکه در روز رشد کند که این مقدار ۷۵۰ هزار بشکه در روز بیشتر از رشد عرضه این کشورها در سال ۲۰۱۷ است. این سازمان همچنان رشد عرضه آمریکا در سال جاری را ۳/ ۱ میلیون بشکه در روز برآورد می کند. کاهش تولید اوپک با افزایش ۲۱۰ هزار بشکه ای عرضه نفت آمریکا در فوریه و ژانویه جبران شده است. در واقع در ماه فوریه به دلیل افت تولید نفت در ونزوئلا و امارات متحده عربی، عرضه اوپک در این ماه ۷۰ هزار بشکه کاهش یافته و به ۱/ ۳۲ میلیون بشکه در روز رسیده است. آژانس با برآورد تولید ۰۲/ ۱ میلیون بشکه ای لیبی در فوریه اعلام کرده که احتمالا تغییرات عرضه لیبی در سال جاری کاهش یافته و این کشور با ثبات بیشتری در سطوح بالاتر به تولید بپردازد. آژانس ونزوئلا را بزرگ ترین ریسک پیشروی عرضه نفت از سوی کشورهای عضو اوپک معرفی می کند. بر اساس گزارش این سازمان، عرضه ونزوئلا در ماه فوریه ۶۰ هزار بشکه کاهش یافته است. میزان پایبندی اوپک به توافق در ماه فوریه ۱۴۷ درصد بوده که ونزوئلا در این میزان پایبندی نقش مهمی ایفا کرده است. افت تولید این کشور موجب شده که میزان عرضه اوپک در فوریه ۴۲۰ هزار بشکه کمتر از نقطه هدف باشد، با این حال حتی اگر ونزوئلا را در نظر نگیریم میزان پایبندی دیگر اعضا همچنان حدود ۱۰۰ درصد برآورد شده است. براساس گزارش آژانس تولید نفت ونزوئلا در سال جاری به ۳۸/ ۱ میلیون بشکه در روز سقوط خواهد کرد که بدون در نظر گرفتن افت مقطعی تولید در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ به دنبال اعتصابات کارگری، این میزان کمترین سطح تولید نفت این کشور در ۷۰ سال اخیر است. آژانس با توجه به روند کاهشی تولید نفت ونزوئلا و شرایط آسیب پذیر صنعت نفت این کشور، این احتمال را مطرح کرده که بدون رشد تولید جبرانی از سوی دیگر کشورهای عضو اوپک، کاهش عرضه نفت ونزوئلا در نهایت عاملی برای کمبود قاطع نفت در بازار شود.

 :OPECاوپک تغییر محسوسی در برآورد خود از میزان عرضه اعمال کرده است. این سازمان رشد عرضه نفت از سوی کشورهای غیرعضو را ۲۸۰هزار بشکه افزایش داده و به ۶۶/ ۱ میلیون بشکه رسانده است. این در حالی است که در ماه نوامبر اوپک رشد عرضه کشورهای خارج از این سازمان را ۸۷۰ هزار بشکه در روز برآورد کرده بود، بنابراین در عرض چهار ماه میزان برآورد اوپک از رشد تولید کشورهای غیرعضو حدود دو برابر شده است. اوپک می گوید رشد تولیدات آمریکا به دنبال بهبود قیمت نفت در کنار افزایش تولید کانادا، انگلیس و برزیل از عوامل رشد عرضه غیراوپکی ها هستند. این سازمان پیش بینی می کند عرضه نفت خام آمریکا در سال جاری با ۰۴/ ۱ میلیون بشکه رشد روزانه به ۳۶/ ۱۰ میلیون بشکه در روز برسد. بر اساس آمار منابع ثانویه اوپک، تولید این سازمان در فوریه ۷۷ هزار بشکه کاهش یافته و به ۱۹/ ۳۲ میلیون بشکه در روز رسیده است. ونزوئلا با ۵۲ هزار بشکه بیشترین افت تولید را به خود اختصاص داده و بعد از این کشور، عراق و امارات دیگر کشورهایی هستند که با کاهش تولید مواجه شده اند. تولید نفت ونزوئلا در ماه فوریه به ۵۵/ ۱ میلیون بشکه در روز رسیده در حالی که تولید نفت این کشور به طور متوسط در سال ۲۰۱۷ حدود ۹۲/ ۱ میلیون بشکه در روز بوده است. آمار های رسمی دولت ونزوئلا تولید نفت این کشور در ماه فوریه را ۵۸/ ۱ میلیون بشکه در روز اعلام کرده اند.

ذخایر انبارهای نفتی

بر اساس گزارش هر دو موسسه میزان ذخایر انبارهای نفتی در ماه ژانویه افزایش یافته، با این حال این رشد کمتر از مقدار افزایش معمول در این فصل از سال است. از این رو میزان نفت موجود در انبارهای نفتی در مقایسه با متوسط ۵ ساله کاهش یافته استIEA. بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، موجودی انبارهای نفتی برای اولین بار بعد از ۷ ماه در ژانویه گذشته افزایش یافته و به ۸۷۱/ ۲ میلیارد بشکه رسیده است. با این حال میزان رشد ذخایر انبارهای نفتی ۱۸ میلیون بشکه بوده که حدود نیمی از مقدار معمول افزایش سطح انبارها در این فصل از سال است. مازاد نفت در ذخایر انبارهای نفتی در این ماه به ۵۳ میلیون بشکه رسیده است. همچنین بر اساس آمار اولیه، ذخایر انبارهای نفتی در ماه فوریه ۸/ ۲۴ میلیون بشکه کاهش یافته است.OPEC: میزان ذخایر انبارهای نفتی ۷/ ۱۳ میلیون بشکه افزایش یافته و به ۸۶۵/ ۲ میلیارد بشکه رسیده که ۲۰۶ میلیون بشکه کمتر از فوریه ۲۰۱۷ بوده است. اما همچنان حدود ۵۰ میلیون بشکه بالاتر از متوسط ۵ساله است. اوپک نفت موجود در ذخایر نفتی را معادل ۶۰روز تقاضای نفت کشورهای OECD برآورد کرده که این مقدار ۶/ ۰ روز کمتر از متوسط ۵ساله خود است.

تعادل بازار نفت

آژانس بر این باور است که تعادل در بازار نفت به وضوح در حال پیشروی است. چراکه تقاضا و عرضه به همترازی بسیار نزدیک شده اند، میزان ذخایر انبارهای نفتی به سطح متوسط ۵ ساله نزدیک و از سویی ساختار بک واردیشن(شرایطی که قیمت های آتی کمتر از قیمت های نقدی است) بر بازار نفت به شکل پایداری حاکم شده است. آژانس بین المللی انرژی با فرض ثابت ماندن تولید اوپک در سال جاری، پیش بینی کرده در سه ماهه اول مقدار کمی مازاد عرضه وجود داشته باشد، اما در کل سال عرضه نفت کمتر از تقاضا بوده که به کاهش سطح ذخایر نفتی منجر می شود. بر اساس گزارش این سازمان، تقاضا برای نفت اوپک در نیمه دوم ۲۰۱۸ به ۶/ ۳۲ میلیون بشکه در روز خواهد رسید که ۴۸۰ هزار بشکه بیشتر از تولید فعلی این سازمان است. متوسط تقاضا برای نفت این سازمان ۴/ ۳۲ میلیون بشکه در روز برآورد شده است. اوپک اما  پیش بینی کرده میزان تقاضا برای نفت این سازمان به ۶/ ۳۲ میلیون بشکه در روز برسد که ۲۰۰ هزار بشکه در روز کمتر از پیش بینی قبلی این سازمان و ۲۵۰ هزار بشکه کمتر از مقدار سال ۲۰۱۷ است. تقاضا برای نفت اوپک در نیمه دوم سال به ۵/ ۳۳ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. هرچند بر اساس برآورد اوپک رشد عرضه از رشد تقاضا بیشتر خواهد بود و این تهدیدی برای تعادل شکننده بازار نفت محسوب می شود که می تواند موجب افت قیمت ها شود. اما با توجه به مقدار پیش بینی شده برای تقاضای نفت این سازمان، در صورتی که اوپک میزان عرضه خود را در سطح ماه فوریه نگه دارد و دیگر پارامترهای بازار نفت نیز تغییر نکند، بازار با ۴۲۰ هزار بشکه کمبود نفت مواجه خواهد شد. این موضوع نشان می دهد که کاهش ذخایر انبارهای نفتی بر اساس آمار اوپک نیز به کاهش ادامه خواهند داد.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/34075/%D8%AF%D9%88+%D9%85%D8%AA%D9%87%D9%85+%D8%A8%DB%8C%E2%80%8C%D9%86%D8%B8%D9%85%DB%8C+%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1+%D9%86%D9%81%D8%AA.html