اقتصاد ایرانی: افت هیجان خرید مسکن در اسفند به کاهش شتاب رشد قیمت آپارتمان در پایتخت منجر شد. آمارهای دفتر اقتصاد مسکن از کارنامه معاملات ملک در ۲۰ روز اول اسفند نشان می دهد شیب تغییرات ماهانه قیمت مسکن از ۵ درصد در بهمن به ۳ درصد در ماه پایانی سال کاهش یافت و سرعت رشد نقطه ای قیمت نیز کند شد. اطلاعات تکمیلی از تحولات بازار مشخص می کند، این رخداد قیمتی ناشی از کاهش ۳۰ درصدی حجم معاملات خرید در اسفند نسبت به ماه قبل از آن بوده است که منشأ آن نیز به جذب تقاضای سرمایه ای توسط بانک ها -با انتشار اوراق گواهی سپرده با سود ۲۰ درصد- برمی گردد. در هفته های ابتدایی و میانی زمستان، التهاب ارزی از یکسو و تورم انتظاری در جامعه از سوی دیگر باعث شد بازار ملک مقصد گروهی از سرمایه گذاران قرار بگیرد و در نتیجه، با ترکیب خریداران سرمایه ای و مصرفی، پرش قیمت مسکن رقم بخورد. در هفته های اخیر اما تحت تاثیر «رفتار سنتی مخصوص پایان سال در بازار مسکن» و «جذاب شدن دوباره بازار رقیب»، شیب رشد، کاهش پیدا کرد. وضعیت فعلی با توجه به رشد یک درصدی حجم خرید آپارتمان نسبت به مدت مشابه پارسال، قرار داشتن بازار در فاز رونق معاملاتی را نشان می دهد.

به گزارش دنیای اقتصاد، موج دو ماهه خرید مسکن در تهران، با یک تحول عمده در بازار رقیب معاملات ملک در اسفندماه فروکش کرد. گزارش ها از نبض معاملات مسکن در ۲۰ روز اول اسفند ماه که از آمارهای اولیه استخراج شده حاکی است، طی این مدت، حجم خرید آپارتمان در پایتخت، ۳۰ درصد نسبت به ۲۰ روز اول ماه قبل (بهمن) کاهش یافت. این میزان افت ماهانه در معاملات خرید مسکن، دست کم از ابتدای سال ۹۶ تاکنون بی سابقه بوده است. اطلاعات دفتر اقتصاد مسکن نشان می دهد: حجم معاملات ملک مسکونی در تهران که در دو دهه اول بهمن ماه امسال از مرز ۱۳ هزار واحد عبور کرده بود، در ۲۰ روز اول اسفندماه تک رقمی شد و به مرز ۹ هزار فقره نزول کرد. معاملات مسکن اواخر پاییز امسال با ثبت فروش بیش از ۱۵ هزار واحد در ماه، وارد فاز رونق شد طوری که طی دو ماه اول زمستان، حجم فروش ماهانه از ۱۷ هزار واحد مسکونی نیز عبور کرد.

اکنون بررسی های درباره تغییر اوضاع بازار معاملات مسکن در اسفند -سه ماه بعد از شروع رونق- نشان می دهد: اگر چه بخشی از کاهش ماهانه حجم خریدها در ماه پایانی سال به روال اسفند هر سال طبیعی به نظر می رسد اما بخشی از این ریزش معاملاتی در ماه چهارم رونق، به تخلیه هیجان خرید مسکن ناشی از جذابیت دو هفته ای بازار پول مربوط است. احیای سود ۲۰ درصدی در بانک ها طی دو هفته منتهی به نیمه اسفند امسال به شکل انتشار اوراق گواهی سپرده از سوی همه بانک ها، اثر آنی بر تقاضای سرمایه ای فعال شده در بازار ملک گذاشت و از حجم معاملات از سوی این گروه از خریداران کاست. خروج تقاضای سرمایه ای از بازار خرید مسکن در اسفند ماه از یکسو و افت سنتی معاملات در ماه پایانی سال از سوی دیگر باعث شد مسیر رشد حجمی این بازار در اسفند شیب منفی به خود بگیرد. در این میان، احتیاط تقاضای مصرفی در واکنش به پرش قیمت مسکن در بهمن ماه نیز در افت معاملات ماه اسفند، تاثیر قابل ملاحظه داشته است.

با این حال، تعداد واحدهای مسکونی فروخته شده در ۲۰ روز اول اسفند اگر چه حدود یک سوم نسبت به ۲۰ روز اول بهمن کاهش پیدا کرد اما وضعیت نسبت به مدت مشابه در سال ۹۵، مثبت ارزیابی می شود. آمارهای دفتر اقتصاد مسکن در این باره حاکی است: حجم معاملات خرید مسکن در تهران در ۲۰ روز اول اسفند ۹۶ حدود یک درصد بیشتر از ۲۰ روز اول اسفند ۹۵ است. این رشد یک درصدی، بیانگر تغییرات یکساله بازار است و فاز رونق فعلی در مقایسه با پیش رونق سال گذشته را نشان می دهد.

بر این اساس، معاملات مسکن حتی در اسفند امسال، همچنان حالت رونق دارد اما شدت آن نسبت به ماه های قبل کم شده است. با این حال، این بازار به فاز پایین تر (پیش رونق) عقب نشینی نکرده است. در اسفند سال ۹۵ حجم معاملات خرید مسکن حدود ۶ درصد نسبت به اسفند ۹۴ کاهش پیدا کرد. در اسفند سال ۹۴ نیز این شاخص افت حدود ۱۰ درصدی را تجربه کرد. افت نقطه ای معاملات خرید مسکن در اسفند دو سال قبل به دلیل رکود در این بازار بوده و مثبت شدن تغییرات نقطه ای حجم معاملات در اسفند امسال نیز نشانه ای از تداوم رونق البته با شدت کمتر از ابتدای زمستان است.

شیب رشد ماهانه قیمت منفی شد

کاهش ۳۰ درصدی معاملات مسکن در اسفند نسبت به بهمن سال جاری، شیب رشد ماهانه قیمت مسکن را نیز تحت تاثیر قرار داد.

براساس اطلاعات مربوط به ۲۰ روز اول اسفند ماه، میانگین قیمت مسکن در این مدت ۳ درصد نسبت به ۲۰ روز اول بهمن ماه افزایش پیدا کرد. این نرخ رشد، ۲ واحد درصد کمتر از نرخ رشد ماهانه قیمت مسکن در بهمن ماه بوده و نشان می دهد شیب رشد ماهانه قیمت ها منفی شده است. فروکش کردن شیب رشد ماهانه قیمت مسکن در ماه آخر سال، حاوی یک پیام سیاستی است و نشان می دهد سطح مناسب نرخ سود بانکی حتی در کوتاه مدت چگونه می تواند به جذب نقدینگی ها آن هم در شرایطی که تورم انتظاری یک تهدید برای بازارهایی همچون ملک محسوب می شود، کمک کند.

سطح قیمت مسکن در ۲۰ روز اول اسفند ۹۶ تحت تاثیر شیب تند رشد ماهانه قیمت طی دو ماه دی و بهمن، حدود ۲۳ درصد بالاتر از سطح قیمتی در ۲۰ روز اول اسفند سال گذشته قرار گرفت. هم اکنون متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران حدود ۱۵۰ هزار تومان نسبت به ماه قبل افزایش پیدا کرده و از ۵/ ۵ میلیون تومان گذشته است. سطح فعلی قیمت هر متر مربع آپارتمان، حدود یک میلیون تومان نسبت به سال گذشته همین موقع افزایش از خود نشان می دهد.

کارشناسان اقتصاد مسکن درباره بازار مسکن ۹۷ معتقدند، رونق معاملات مسکن ادامه پیدا می کند اما نحوه نوسانات مثبت قیمت مسکن تابعی از مهم ترین عوامل اثرگذار همچون نرخ ارز و نرخ تورم عمومی خواهد بود. براساس این پیش بینی، در صورت سوء مدیریت در بازار ارز و غفلت سیاست گذار این بازار از تنظیم نرخ دلار متناسب با قیمت جهانی آن و نرخ تورم عمومی، افزایش قابل توجه قیمت مسکن ناشی از اثر روانی التهاب ارزی باعث کاهش طول عمر رونق معاملات خواهد شد. کمبود عرضه در گروه آپارتمان های پرتقاضا –واحدهای مسکونی کم متراژ- فاکتور دیگر موثر بر قیمت مسکن و رونق معاملات است. براساس این گزارش، سقف تسهیلات خرید مسکن نیز یک عامل مهم دیگر بر روند معاملات مسکن در سال ۹۷ به حساب می آید. طی ماه های اخیر با افزایش قابل توجه قیمت مسکن در تهران، عملا قدرت پوششی تسهیلات خرید مسکن به همان میزان افزایش قیمت، کاهش پیدا کرد.

بررسی ها حکایت از آن دارد که سیاست گذار پولی با مشاهده اوضاع قیمتی در بازار مسکن، فعلا برنامه ای برای افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن ندارد. این دو وضعیت غیرقابل جمع –کاهش قدرت تسهیلات خرید مسکن از یکسو و پرهیز از تقویت سقف تسهیلات از سوی دیگر- می تواند برای بازار معاملات مسکن، «ضد رونق» تلقی شود. در جلسه ای که صبح سه شنبه گذشته در اتاق فکر معاونت مسکن از سوی دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن برگزار شد، گروهی از کارشناسان اقتصادی، تصمیمات حوزه سیاست بین الملل برای آینده برجام در ابتدای سال ۹۷ –نحوه مواجهه ترامپ با برنامه جامع توافق هسته ای- را فاکتور مهم در معادلات بازار ملک عنوان کردند. این تصمیم هم به شکل مستقیم و هم به شکل غیرمستقیم بر متغیرهای بازار مسکن ۹۷ اثرگذار خواهد بود. در جلسه اتاق فکر معاونت مسکن در عین حال، رشد ارزش افزوده بخش مسکن در سال جدید با اجماع کارشناسان حاضر در نشست، «مثبت» و حدود ۳ درصد برآورد شد.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/34067/%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4+%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%A8+%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1+%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86.html