اقتصاد ایرانی: امسال برای مسافران نوروزی کمی ویژه است. با افزایش قیمت ارز و البته عوارض خروج از کشور، تقاضا برای سفرهای نوروزی کمی نسبت به سال قبل کاهش یافته است. از ابتدای هفته که صرافی ها رسما ارز نمی فروشند، برنامه ریزی برای سفرهای خارجی هم با تردید روبرو شده است. حالا شاید خیلی ها تصمیم داشته باشند که مقصد سفرهای خود را به داخل کشور تغییر دهند.

اما آیا عوامل بازدارنده ای مثل افزایش قیمت دلار، کمبود دلار یا افزایش عوارض خروج از کشور سبب می شود که تقاضا برای سفرهای داخلی بالا برود؟ به فرض که این اتفاق بیفتد چقدر قیمت ها با توان اقتصادی خانوارها برابر است؟ و مهمتر آنکه آیا با افزایش تقاضا هتل ها قیمت های خود را بالا نمی برند؟

به گزارش خبرآنلاین، بررسی آگهی های تبلیغاتی تورهای نوروزی برای سه منطقه آزاد کیش، قشم و چابهار که مقصد گردشگران کشور است، نشان می دهد که قیمت ها چندان هم ارزان نیست. در واقع به نظر می رسد که نظارت چندانی هم بر قیمت ها نمی شود.

مثلا قیمت یک تور سه شب و چهار روزه درایام نوروز به مقصد منطقه آزاد چابهار در هتل پنج ستاره، حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان آب می خورد. قیمت هر شب اقامت در هتل چهارستاره در چابهار در ایام نوروز هر شب ۴۶۵ هزار تومان است.

در کیش اما قیمت ها متفاوت تر است؛ قیمت تور سه شب و چهار روز در هتل سه ستاره در جزیره کیش، ۶۲۵ هزار تومان و برای هتل ۵ ستاره در همین بازه زمانی یک میلیون و ۲۹۰ هزار تومان است.

تور به مقصد کیش در بازه زمانی سه شب و چهار روز با هتل چهار ستاره این نرخ از ۷۹۰ هزار تومان آغاز می شود.

سفر نوروزی برای شهرهایی مثل اصفهان، شیراز و مشهد که پرتقاضا ترین شهرها برای سپری کردن ایام نوروز هستند، قیمت ها متفاوت است. هر شب اقامت در هتل سه ستاره در اصفهان از ۳۴۰ هزار تومان آغاز و تا ۸۰۰ هزار تومان در هتل ۵ ستاره ادامه دارد.

در شیراز هم نرخ های هتل مشابه اصفهان است. اما در مشهد به دلیل کسرت و تنوع هتل ها و اقامتگاهها قیمت های اقتصادی تری می توان یافت. اقامت درهتل سه ستاره در مشهد از شبی ۲۲۰ تومان شروع می شود. هتل ۵ ستاره در مشهد هم شبی ۵۹۰ هزار تومان است.

برای سایرشهرها قیمت ها متفاوت است؛ آنچه مهم است اینکه آیا با عوامل بازدارنده ای مثل ارز و عوارض خروج سبب تغییر مسیر مسافران خارجی به شهرهای کشور می شود؟

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/34068/%D8%B3%D9%81%D8%B1+%D8%AF%D8%B1+%D9%86%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%B2+%DA%86%D9%82%D8%AF%D8%B1+%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85+%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%B4%D9%88%D8%AF%D8%9F.html