اقتصاد ایرانی: منابع نزدیک به دولت عربستان سعودی اعلام کرده اند قرارگیری سهام شرکت ملی نفت این کشور (آرامکو) در فهرست شاخص های بین المللی به طور فزاینده دشوارتر می شود و با نامعلوم بودن نتیجه برنامه ها در این زمینه، ریاض درصدد عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو در بازار داخلی این کشور برآمده است. عربستان سعودی پیش تر قصد داشته بخش اندکی از سهام آرامکو را در بازارهای مبادلات بین المللی همچون لندن و نیویورک عرضه کند.

به گزارش تعادل به نقل از رویترز، منابع آگاه سعودی اعلام کردند ریاض همچنان روی کسب موقعیتی در بازارهای نوظهور حساب می کند و بر این باور است که پیوستن به شاخص ام اس سی آی کشورهای نوظهور در ماه ژوئن، می تواند علاوه بر جذب سرمایه گذاران از چین، ژاپن و کره جنوبی، به جذب سرمایه های غربی نیز کمک کند. یک مقام رده بالای آشنا به روند فعالیت ها در زمینه عرضه عمومی سهام آرامکو گفت: «فکر می کنم درنهایت شرایط این گونه ایجاب کند که عرضه عمومی سهام آرامکو در بازارهای بین المللی صورت نگیرد.» عربستان سعودی قصد دارد تا سقف ۵درصد از سهام آرامکو را عرضه و احتمالا ارزش کلی آرامکو را نزدیک به ۲ تریلیون دلار ارزش گذاری کند و بدین ترتیب، این شرکت بزرگ ترین شرکت نفتی از نظر جمع آوری سرمایه در بازار خواهد شد.

خالد الفالح وزیر انرژی سعودی هفته گذشته گفت که آرامکو مهم تر از آن است که ریاض خطر عرضه سهام آن در فهرست امریکا را باتوجه به نگرانی ها درباره دعاوی قضایی بپذیرد. در حال حاضر پرونده هایی علیه شرکت های نفتی رقیب در پی نقش آنها در تغییرات آب و هوایی تشکیل شده که این مساله عربستان را از پیش آمدن مخاطرات مشابه برای آرامکو نگران کرده است.

فایننشال تایمز نوشت: مقامات سعودی به همتایان بریتانیایی خود گفته اند که احتمال عرضه سهام آرامکو در لندن وجود دارد، اما این اتفاق در اوایل سال ۲۰۱۹ ممکن می شود. این در حالی است که منابع سعودی به رویترز گفته اند ریاض اکنون بر عرضه سهام شرکت ملی نفت در فهرست مبادلات داخلی یا همان تداول، متمرکز شده است. الفالح هفته گذشته به سی ان ان گفت: «تنها چیزی که امروز می دانیم این است که تداول به عنوان شاخص اصلی مبادلات داخلی ما، محل کلیدی عرضه سهام آرامکو خواهد بود. منتظریم تا اصلاحات موردنیاز برای پیوستن ما به شاخص ام اس سی آی صورت بگیرد و بدین ترتیب، در حالی که ما برای جذب سرمایه های بین المللی به عربستان سعودی تلاش می کنیم، عرضه آرامکو در فهرست شاخص تداول به مثابه کاتالیزوری برای بازار سرمایه عمل خواهد کرد

عرضه عمومی سهام آرامکو بخش اصلی برنامه محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در راستای ایجاد تنوع در اقتصاد نفت محور عربستان سعودی محسوب می شود و می تواند بودجه دولت ریاض را به میزان قابل توجهی افزایش دهد و این در حالی است که کاهش جهانی بهای نفت در چند سال گذشته به اقتصاد عربستان آسیب شدیدی وارد کرده است. برنامه اولیه عرضه عمومی سهام آرامکو تا پیش از پایان سال ۲۰۱۸ بود، اما آماده سازی مقدمات آن در پی شک و تردیدها درباره اینکه اصلا آرامکو در بازارهای بزرگ غربی عرضه شود یا خیر، به تعویق افتاد.

شاخص ام اس سی آی بازارهای نوظهور این پیشنهاد را مطرح کرده که در پی یکسری اصلاحات از سوی عربستان سعودی در بازار همانند بالا بردن سقف مالکیت خارجی شرکت ها، شاخص سهام این کشور را به طور کلی و نه فقط سهام آرامکو، در فهرست خود قرار دهد. ام اس سی آی تصمیم خود را در این زمینه در ماه ژوئن اعلام خواهد کرد و در صورت مثبت بودن نتیجه، طبقه بندی مجدد این شاخص بازارهای نوظهور در دو مرحله در ماه های مه و آگوست ۲۰۱۹ صورت خواهد گرفت. طبق نمونه به روز رسانی شده پیشنهاد ام اس سی آی که در ماه فوریه منتشر شد، عربستان سعودی در شاخص بازارهای نوظهور ام اس سی آی جمع مبلغ سرمایه یی برابر با ۱۲۴ میلیارد دلار خواهد داشت که بدین ترتیب وزن شاخص آن ۲٫۳درصد و برابر با تایلند خواهد بود. برمبنای این تصور که در صورت عرضه عمومی سهام آرامکو در شاخص تداول حدود ۱۰۰ میلیارد دلار دیگر به جمع مبلغ سرمایه عربستان افزوده خواهد شد، وزن عربستان در شاخص ام اس سی آی به حدود ۴درصد می رسد که بیشتر از وزن ۳٫۴درصدی روسیه خواهد بود.

اگر ام اس سی آی به عربستان سعودی موقعیتی در بازارهای نوظهور اعطا کند، این مساله به دلیلی برای خودداری ریاض از عرضه سهام آرامکو در بازارهای بین المللی تبدیل خواهد شد. در صورت قرارگیری شاخص تداول در فهرست ام اس سی آی، لازم است ۴ درصد از سرمایه بودجه های سرمایه گذاری منفعل در شاخص بازارهای نوظهور به سهام عربستان سعودی اختصاص یابد تا سرمایه گذاری ها با وزن مبلغ سرمایه سعودی همخوانی داشته باشد که این به معنای اختصاص حدود ۱۳٫۶ میلیارد دلار به سهام سعودی از سوی سرمایه گذاران منفعل خواهد بود.

در حالی که چشم انداز عرضه سهام آرامکو در فهرست های لندن و نیویورک به تدریج محو می شود، منابع آگاه سعودی از ورود شاخص هنگ کنگ به صحنه به عنوان رقیبی برای شاخص های غربی خبر داده اند. در حالی که بازار مبادلات لندن به بازار نیویورک ارجحیت دارد، اما در قیاس با هنگ کنک الزام برای افشای اطلاعات حساس درباره آرامکو از سوی دو بازار غربی از سوی برخی مقامات و مشاوران سعودی یک مانع محسوب می شود.

عربستا ن سعودی دوشنبه اعلام کرد همچنان در حال بررسی گزینه های موجود برای عرضه سهام آرامکو است. تصمیم نهایی در این زمینه توسط محمد بن سلمان گرفته خواهد شد که مسوولیت نظارت بر سیاست های نفتی و اقتصادی کشور را برعهده دارد.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/34054/%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%B6+%DA%86%D8%B4%D9%85%E2%80%8C%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B8%D8%A7%D8%B1+%D8%B1%D9%88%D9%86%D9%82+%D8%B4%D8%A7%D8%AE%D8%B5+%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C+%D9%86%D9%88%D8%B8%D9%87%D9%88%D8%B1.html