اقتصاد ایرانی: قیمت ها در ونزوئلا در دوازده ماه منتهی به فوریه سال جاری، ۶ هزار و ۱۴۷ درصد افزایش یافت.

به گزارش دنیای اقتصاد، بر اساس تخمین هایی که «مجمع ملی» ونزوئلا – نهاد دولتی مخالف – روز دوشنبه منتشر کرد، تورم ونزوئلا در سال منتهی به فوریه به بیش از ۶ هزار درصد رسید، تخمینی که مطابق با ارقام اقتصاددان های مستقل است.

به گزارش این نهاد، تورم ماه فوریه به تنهایی ۸۰ درصد بوده است. درحال حاضر بحران اقتصادی شدید در ونزوئلا مردم این کشور را در تهیه مواد غذایی و دارویی اولیه ناتوان کرده است.

آنخل آلوارادو، اقتصاددان و قانون گذار مخالف دولت در این رابطه در توییتر خود نوشت: «اگر این سرعت رشد قیمت ها ادامه یابد، در سال ۲۰۱۸ باید منتظر نرخ تورم ۱۳۲ هزار درصدی باشیم! تورمی که ساخت سوسیالیسم است.»

منتقدان معتقدند کنترل نرخ ارز شدید که از زمان ریاست جمهوری هوگوچاوز به یادگار مانده و چاپ بی رویه پول چنین وضعیتی را ایجاد کرده است.

به گزارش «رویترز»، پول ملی ونزوئلا، بولیوار، در یک سال گذشته حدود ۹۸ درصد از ارزش خود را در مقابل دلار آمریکا از دست داده است، اتفاقی که حداقل دستمزد ماهانه کارگران این کشور را معادل چند دلار کرد.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/34057/%D8%AA%D9%88%D8%B1%D9%85+%D9%88%D9%86%D8%B2%D9%88%D8%A6%D9%84%D8%A7+%DB%B6%DB%B0%DB%B0%DB%B0+%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF+%D8%B4%D8%AF%21.html