اقتصاد ایرانی: روز گذشته نماینده فدراسیون اتاق های بازرگانی جهان (WCF) برای نخستین بار بعد از یک دهه به اتاق ایران آمد و با غلامحسین شافعی رییس اتاق ایران دیدار کرد.

به گزارش تعادل، فدراسیون اتاق های بازرگانی جهان (WCF) اوایل سال ۱۹۵۱ تاسیس شده و به عنوان یکی از شاخه های تخصصی اتاق بازرگانی بین الملل با هدف یکپارچه سازی تصمیمات در سطوح اقتصاد بین الملل و همچنین ایجاد زمینه های متعدد همکاری در چارچوب های دو و چندجانبه، مدیریت سیستم کارنه، ATA و غیره میان اعضا تشکیل شده است.

این فدراسیون نهادی غیرسیاسی است که برقراری ارتباطات سازنده میان ۱۲ هزار اتاق بازرگانی در بیش از ۱۳۰ کشور را در دستور کار دارد. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران؛ مدیر اجرایی فدراسیون اتاق های بازرگانی درباره هدف سفر خود به تهران توضیح داد: می خواستیم، متوجه شویم آیا ایران توانایی برگزاری کنگره ۲۰۲۱ را دارد یا خیر که با این سفر اطمینان یافتیم این توانایی وجود دارد. از سوی دیگر رییس اتاق ایران نیز گفت: اقتصاد ایران دومین اقتصاد منطقه خاورمیانه و شمال آفریقاست و چند سال اخیر سیر صعودی و تکاملی خوبی را آغاز کرده است. ایران از نظر تنوع صنعتی در کشورهای منطقه مقام شایسته یی دارد و با وجود محدودیت ها فعالیت های خوبی انجام داده است.

غلامحسین شافعی با اشاره به تحریم های دیگر کشورها علیه ایران افزود: بخش صنعتی ما کمی از تکنولوژی روز دنیا فاصله گرفته و در تلاش برای از بین بردن این شکاف و تجهیز صنایع به تکنولوژی روز دنیا هستیم. طبق برنامه ششم توسعه پیش بینی شده به رشد ۸ درصد اقتصادی برسیم و این هدف دور از دسترس نیست، چرا که ایران سرشار از منابع طبیعی و مملو از نیروی انسانی تحصیل کرده است.

به گفته رییس اتاق ایران در شرایط جدید برنامه های دولت و بخش خصوصی تلاش برای تعامل بیشتر با اقتصاد جهانی است. او در این باره توضیح داد: بعد از برجام حدود ۲۵۰ هیات خارجی به ایران آمده اند، اگرچه برای اجرایی شدن مذاکرات انجام شده هنوز محدودیت هایی وجود دارد. هم اکنون در اتاق ایران ۳۵ کشور دنیا اتاق مشترک داشته و حدود ۲۰۰ تشکل اقتصادی تحت پوشش اتاق ایران هستند که همگی برای توسعه فعالیت با کشورهای دنیا تلاش می کنند.

شافعی با بیان اینکه اتاق ایران تمام تلاش خود را برای حضور در مجامع جهانی می کند، افزود: ما در سازمان های همکاری منطقه یی اکو و همچنین اتاق های بازرگانی جاده ابریشم حضور داریم. همچنین نایب رییس اتاق ایران اخیرا به عضویت WCF درآمده است. او با اشاره به نشست اخیر اکو که در اتاق ایران برگزار شد، تصریح کرد: در این نشست تصمیمات خوبی برای همکاری های منطقه یی اکو گرفته شد و اجلاس اتاق های جاده ابریشم نیز در آینده یی نزدیک با حضور ۶۰ کشور برگزار می شود. رییس اتاق ایران درخواست کرد که اتاق ایران در سال ۲۰۲۱ میزبان برگزاری مجمع فدراسیون اتاق های بازرگانی جهان باشد.

شافعی در ادامه بیان کرد که چنانچه WCF با برگزاری کنگره در ایران موافقت کند، اتاق ایران تمام تلاش خود را برای برگزاری آن به بهترین نحو ممکن خواهد کرد. او ادامه داد: در این زمینه مذاکرات با دولت ایران نیز صورت گرفته که با استقبال خوبی مواجه شده است.

در عین حال آنتونی پارکس مدیر اجرایی فدراسیون اتاق های بازرگانی جهان بیان کرد: برای نخستین بار است که یک مقام WCF بعد از گذشت یک دهه به ایران می آید و به عضویت ایران در این فدراسیون افتخار می کنیم. اتاق ایران با تمام موانع موجود یکی از اتاق های فعال در جامعه جهانی بوده و این برای تجارت نکته مثبتی است.

به گفته او جامعه اروپایی علاقه زیادی به برقراری رابطه تجاری با ایران پیدا کرده است. مدیر اجرایی WCF با اشاره به حضور پدرام سلطانی نایب رییس اتاق ایران در نشست استرالیا معتقد است که ایران در این نشست توانست توانایی های خود را نشان دهد.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/34059/%D8%AA%D8%B9%D8%A7%D9%85%D9%84+%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86+%D8%A8%D8%A7+%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF+%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C.html