اقتصاد ایرانی: نرخ بیکاری در امریکا به پایین ترین سطح رسیده است؛ بازارهای سهام بالاترین رکوردهای رشد خود را تجربه می کنند؛ دستمزدها درنهایت پس از مدت ها انتظار روندی افزایشی را در پیش گرفته اند و مصرف کنندگان با اطمینان بیشتری به شرایط می نگرند.

به گزارش تعادل، بسیاری بر این باورند که اقتصاد امریکا در بهترین وضعیت خود است و با توجه به شرایط کنونی، هیچ اتفاق بدی نخواهد افتاد. اما اگر فدرال رزرو قدم اشتباهی بردارد احتمال وقوع اتفاقات بد زیاد است و تجربه نشان داده که بیشتر بانک های مرکزی در چنین شرایطی دچار اشتباه می شوند. علت هم این است که نرخ تورم که به طرز غیرمعمولی ساکن مانده، ممکن است در صورت داغ شدن بازار کار به طور ناگهانی افزایش یابد. فدرال رزرو امیدوار است بتواند با افزایش نرخ بهره از چنین اتفاقی جلوگیری کند، اما این احتمال هم وجود دارد که با سخت گرفتن در اعتباردهی در تلاش برای جلوگیری از افزایش نرخ تورم، مسبب رکود اقتصادی شود. شرایط ایده آل حالتی است که کارشناسان اقتصادی آن را «فرود نرم» می خوانند. اما دستیابی به چنین شرایط مطلوبی عمدتا در حد وهم و خیال و بسیار دشوار است.

فرود نرم

به گزارش بلومبرگ، به طور خلاصه فرود نرم دقیقا توصیفی از مشغولیت این روزهای فدرال رزرو است: پایین آوردن سرعت رشد اقتصادی تا اندازه یی که بتوان از دوآتشه شدن آن جلوگیری کرد؛ اقتصاد هم زمانی دوآتشه می شود که نرخ تورم در نتیجه افزایش تقاضا بالا رود در شرایطی که این روند از افزایش قیمت ها ناشی شده باشد و نه از افزایش تولید. اما در عین حال بانک مرکزی مجبور است در کاهش سرعت رشد اقتصادی به گونه یی عمل کند که موجبات کاهش تولید ناخالص داخلی را فراهم نیاورد. چنین نتیجه یی به ترکیبی از سیاست گذاری های هوشمندانه و خوش شانسی توامان نیاز دارد. مارک زندی کارشناس ارشد اقتصادی مودیز آنالیتیکز، چنین شرایطی را به «فرود آمدن در هوایی مه آلود و روی عرشه یک ناو هواپیمابر در دریایی متلاطم» تشبیه کرده است. سوال این است که فدرال رزرو تاکنون چنین تجربه یی داشته است؟ بله، اما تنها یک مرتبه در سال های ۱۹۹۴ و ۹۵ تحت ریاست آلن گرینسپن. بانک مرکزی امریکا در آن زمان نرخ بهره را به دو برابر (به ۶ درصد) افزایش داد و موفق شد از سرعت رشد اقتصادی بکاهد بدون اینکه مسبب رکود اقتصادی شود. با این حال، سیاست های انقباضی و سخت گیری در اعتباردهی عواقب منفی هم داشتند. این سیاست ها با ضرر هنگفت سرمایه گذاران بازار اوراق قرضه همراه بودند و به ورشکستگی اورنج کانتی در ایالت کالیفرنیا و بحران مالی مکزیک منجر شدند.

مساله دیگر این است که آیا فدرال رزرو می تواند بار دیگر همان اقدامات را انجام دهد؟ از نظر تئوری پاسخ بلی است؛ اما شرایط به طور قطع از سال ۱۹۹۴ دشوارتر است. به این دلیل که نرخ بیکاری در آن زمان همچنان رو به افزایش بود و بازار کار تا این اندازه داغ نبود. اکنون نرخ بیکاری در امریکا ۴.۱ درصد و پایین تر از سطحی است که از نظر بسیاری از کارشناسان اقتصادی نرخ دوام آوردنی در بلندمدت محسوب می شود. از این رو، در حال حاضر دستیابی به یک فرود نرم تنها از طریق کاهش سرعت رشد اقتصادی امکان پذیر نخواهد بود بلکه به افزایش نرخ بیکاری نیز نیاز است. ویلیام دادلی رییس فدرال رزرو نیویورک مشکل را این گونه بیان می کند: «هر زمانی که نرخ بیکاری به شدت کاهش یافته، اقتصاد همواره به سمت رکودی تمام عیار پیش رفته است.»

اقدام بعدی فدرال رزرو

سوال دیگری که پیش می آید این است که چرا فدرال رزرو شرایط را به حال خود نمی گذارد؟ پاسخ تنها یک کلمه است: نرخ تورم! البته نرخ تورم اکنون که پایین تر از ۲ درصد هدف بانک مرکزی است، مشکل آفرین محسوب نمی شود. اما نگرانی از افزایش نرخ تورم در روند قدرت گرفتن اقتصاد و کاهش بیشتر نرخ بیکاری وجود دارد. روند اتفاقات این گونه خواهد بود: شرکت ها در مواجهه با مشکل فزاینده یافتن نیروی کار مورد نیاز خود دستمزدها را افزایش می دهند و سپس برای پوشش دادن هزینه های اضافی در استخدام نیرو و بالا بردن سود، قیمت برای مصرف کننده را افزایش می دهند. نگرانی این است که این روند خود به خود تشدید شود و نیروهای کار دستمزد بیشتری را طلب کنند تا بتوانند هزینه های اضافی را که از سوی شرکت ها به آنها تحمیل می شود، پوشش دهند و این چرخه همین طور ادامه یابد. برای کوتاه کردن این چرخه فدرال رزرو باید نرخ بهره را تا سطحی بالا ببرد که ممکن است به رکود اقتصادی منجر شود.

در حال حاضر نگرانی اصلی فدرال رزرو همین است؛ اما مقامات بانک مرکزی امریکا همچنین نگران این مساله هستند که پایین ماندن نرخ بهره به متورم شدن قیمت دارایی ها تا سطح بی ثباتی منجر شود. این درست همان اتفاقی است که در میانه دهه گذشته و زمانی افتاد که قیمت مسکن زیادی بالا رفت. عواقب فاجعه آمیز این اتفاق هنوز به طور کلی از بین نرفته اند. این مرتبه نگرانی ها معطوف به بالا رفتن قیمت دارایی هایی همچون سهام و اوراق قرضه، به ویژه اوراق قرضه مخاطره آمیز شرکت هاست. گرینسپن معتقد است که همین حالا هم می توان حباب در قیمت های سهام و اوراق قرضه را مشاهده کرد. اگر حق با او باشد، حباب قیمت ها درنهایت می ترکد این مساله می تواند چندین تریلیون دلار از ثروت سرمایه گذاران بکاهد و به تلنگری در شروع یک رکود اقتصادی دیگر تبدیل شود.

استراتژی فدرال رزرو می تواند همان ادامه روند افزایش تدریجی نرخ بهره در تلاش برای ممانعت از بالا رفتن زیادی از حد قیمت ها و جلوگیری از پایین تر آمدن نرخ بیکاری باشد. سیاست گذاران فدرال رزرو سال گذشته سه مرتبه نرخ بهره را افزایش دادند و انتظار می رود سه مرتبه افزایش نرخ بهره نیز در سال ۲۰۱۸ صورت بگیرد. اما جرومی پاول رییس جدید فدرال رزرو اخیرا این پیشنهاد را با قانون گذاران کنگره مطرح کرده که باتوجه به عملکرد خوب اقتصاد، نرخ بهره در سال جاری چهارمرتبه افزایش داده شود. اما یک مشکل عمده برای پاول وجود دارد و آن این است که درست در شرایطی که او و همکارانش برای کاهش سرعت رشد اقتصادی تلاش می کنند، دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا و کنگره اقتصاد را با قانون کاهش مالیاتی و افزایش هزینه ها هیجان زده کرده اند و این مساله می تواند به پیچیدگی بیشتر شرایط بینجامد.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/34039/%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%AF+%D9%86%D8%B1%D9%85%D8%9B+%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2+%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF+%D8%A7%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7.html