اقتصاد ایرانی: رییس سازمان تجارت جهانی هشدار داد تصمیم رییس جمهور آمریکا برای وضع تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم ممکن است تلافی سایر کشورها را برانگیخته و به پیامدهای پیش بینی نشده ای منجر شود.

به گزارش ایسنا، روبرتو آزودو، مدیر کل سازمان تجارت جهانی، پس از دیدار با میشل تمر، رییس جمهور برزیل به خبرنگاران گفت: زمانی که کشورها به تلافی های دوجانبه روی می آورند، زمان آغاز تلافی های تجاری را می بینید، اما معلوم نیست چه زمانی به پایان می رسند.

برزیل اعلام کرده به دنبال معافیت از تعرفه های جدیدی است که از سوی آمریکا وضع شده است.

آزودو گفت: فرآیند تلافی ممکن است در حال حاضر جنگ های تجاری را به راه بیندازد که به نفع هیچ کس نیست. وی خواستار این شد که به جای اقدامات دو جانبه متعدد، رویکرد چند جانبه در تجارت دنبال شود.

دونالد ترامپ هفته گذشته گفت: وی تعرفه ۲۵ درصدی را برای واردات فولاد و تعرفه ۱۰ درصدی را برای واردات آلومینیوم وضع خواهد کرد. تصمیم رییس جمهور آمریکا کشورها را واداشت به دنبال معافیت از این تعرفه ها یا بررسی تدابیر تلافی جویانه باشند.

ترامپ گفته است کانادا و مکزیک از این تعرفه ها معاف خواهند شد. آمریکا به منظور بازبینی توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی در یک مذاکرات طولانی با کانادا و مکزیک قرار دارد.

آزودو گفت: برزیل در حال بررسی گزینه هایی برای واکنش به تعرفه ها است. برزیل که دومین تامین کننده فولاد آمریکا پس از کانادا است، خواستار گفت وگو برای رسیدن به تفاهم با آمریکا بوده و با سایر کشورها در تماس است تا از تدابیری که آنها در نظر دارند مطلع شوند.

مدیرکل سازمان تجارت جهانی گفت: نمی داند آیا برزیل به مکانیزم حل اختلاف این سازمان متوسل خواهد شد یا خیر، اما برزیل چنین اقدامی را منتفی نکرده است.

بر اساس گزارش رویترز، وزیر دارایی برزیل روز گذشته گفت: دولت هنوز درباره چگونگی واکنش به این تعرفه ها تصمیمی نگرفته است و لازم است ببیند آمریکا در مذاکرات دقیقا چه می خواهد.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/34040/%D9%87%D8%B4%D8%AF%D8%A7%D8%B1+%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D8%AA+%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C+%D9%86%D8%B3%D8%A8%D8%AA+%D8%A8%D9%87+%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4+%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%82%D8%A7%D9%85+%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%DB%8C.html