اقتصاد ایرانی: جو شیایو چوان’ رییس بانک مرکزی چین خاطر نشان کرده است تدابیر گسترده ای اندیشیده شده است تا این هدف در زودترین زمان ممکن تحقق یابد.
در سال ۲۰۱۶ میلادی صندوق بین المللی پول امتیاز ویژه ای برای این پول ملی در کنار ارزهای مهم دنیا از جمله دلار و یورو قایل شد و روند بین المللی شدن یوان پول چین را تسریع کرد.
چین اعلام کرده است اکنون بیش از ۶۰ کشور و منطقه در سراسر جهان برای معاملات تجاری خود از ارز یوان (پول ملی چین) استفاده می کنند.
به گزارش ایرنا، بانک مرکزی چین در اطلاعیه ای آورده است یوان بتدریج در حال تبدیل شدن به یک ارز بین المللی کامل است.
اکتبر سال ۲۰۱۶ صندوق بین المللی پول با توجه به اینکه چین دومین قدرت اقتصادی دنیا محسوب می شود تصمیم گرفت تا یوان ارز ملی این کشور را در سبد حقوق ویژه ارزهای بین المللی در کنار دلار، یورو، ین و پوند انگلیس قرار دهد.
این موجب شد تا استفاده از یوان که نام دیگر آن ‘رن مین بی’ است بتدریج افزایش یافته و نهایتا اکنون اتحادیه اروپا ۵۰۰ میلیون یورو از پول های خود را به صورت یوانی مورد مبادلات تجاری قرار می دهد.
آمارهای بانک مرکزی چین نشان می دهد که تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی از یوان در بخش های مرزی چین برای مبادلات تجاری به میزان یکهزار و ۴۹۰ میلیارد دلار استفاده شده است.
هم اکنون بیش از ۲۶۰ هزار شرکت در داخل چین برای بسیاری از مبادلات تجاری خارجی خود نیز از یوان استفاده می کنند.
بر اساس ارزش پرداخت های جهانی سهم یوان ۱.۸۵ درصد است که بر این مبنا یوان چین ششمین ارز مهم و مورد استفاده فراوان برای معاملات در دنیاست.
روند جهانی شدن یوان اما به گفته رییس بانک مرکزی چین از سال ۲۰۰۹ شروع شد و از آن زمان بیش از ۳۰ کشور و منطقه با چین توافقنامه های سوآپ ارزی برای استفاده از یوان در تبادلات تجاری امضا کرده اند.
وزارت بازرگانی چین هم در بیانیه ای آورده است چین تا سال ۲۰۳۵ میلادی به یک کشور بسیار مهم تجاری جهانی تبدیل خواهد شد و در سال ۲۰۵۰ میلادی در بسیاری زمینه ها جزو برترین های دنیاست.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/34041/%DB%8C%D9%88%D8%A7%D9%86+%DA%86%DB%8C%D9%86+%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C+%D9%85%DB%8C+%D8%B4%D9%88%D8%AF.html