اقتصاد ایرانی: مقامات ارشد اتحادیه اروپا و ژاپن پس از دیدار با نمایندگان تجاری امریکا اعلام کردند که به اعمال فشارها برای راضی کردن واشنگتن به مستثنا کردنشان از تعرفه های جدید بر واردات فولاد و آلومینیوم ادامه خواهند داد. اگرچه نخستین سری مذاکرات بین اتحادیه اروپا و امریکا در این زمینه که روز شنبه در بروکسل برگزار شد، بی نتیجه به پایان رسیده، اما به نظر می رسد که تهدیدهای اتحادیه اروپا به اعمال تعرفه های تلافی جویانه بر واردات کالاهای امریکایی موثر واقع شده است، چرا که دونالد ترامپ با اندک عقب نشینی از امکان سازش با اتحادیه بر سر تعرفه های گمرکی سخن گفت.

به گزارش تعادل به نقل از دویچه وله، ترامپ شامگاه شنبه و پس از پایان مذاکرات بروکسل در توییتی از احتمال لغو تعرفه های گمرکی بر واردات فولاد و آلومینیوم از کشورهای عضو اتحادیه اروپا سخن گفت، مشروط بر آنکه اتحادیه اروپا نیز در اقدامی مشابه تعرفه های گمرکی بر واردات کالا از امریکا را لغو کند. رییس جمهوری امریکا در عین حال اروپا را تهدید کرده که هرگاه در مبادلات بازرگانی خود با امریکا محدودیت های گمرکی قائل شوند، امریکا می تواند بر سر واردات دیگر کالاهای اروپایی از جمله واردات خودرو تعرفه های گمرکی وضع کند. ترامپ اخیرا به احتمال وضع تعرفه بر واردات خودروهای ساخت آلمان اشاره کرده که در صورت عملی شدن چنین سیاستی، جنگ تجاری بین امریکا و اروپا وارد مرحله جدیدی خواهد شد. ترامپ این پیام توییتری را در حالی منتشر کرد که گفت وگوهای رابرت لایتزر نماینده تجاری امریکا و سیسیلیا مالمستروم کمیسر تجاری اتحادیه اروپا در بروکسل بی نتیجه به پایان رسیده بود. هیروشیگه سکو وزیر بازرگانی ژاپن نیز در این مذاکرات حضور داشت. او در دیدار با لایتزر ناخشنودی کشور خود را از وضع این تعرفه های گمرکی ابراز کرد و تاثیرات جنگ تجاری ترامپ را برای بازرگانی جهانی زیانبار خواند و از امریکا خواست تا در تصمیم خود در این زمینه تجدیدنظر کند. وزیر بازرگانی ژاپن تاکید کرد که واکنش ژاپن به تعرفه های گمرکی مطابق قواعد تعیین شده از سوی سازمان تجارت جهانی خواهد بود و به نماینده تجاری امریکا گوشزد کرد که صادرات اتحادیه اروپا و ژاپن به هیچ وجه تهدیدی برای «امنیت ملی» امریکا نیستند و این کشورها امریکا را متحد دیرینه خود می دانند. وزیر تجارت و بازرگانی ژاپن پس از جلسه به خبرنگاران گفت که فکر می کند همچنان احتمال مستثنا شدن ژاپن از این تعرفه ها وجود دارد.

ترامپ فرمان وضع تعرفه های ۲۵ و ۱۰ درصدی بر واردات فولاد و آلومینیوم را هفته گذشته امضا و جنجالی در فضای تجارت بین المللی ایجاد کرد. واشنگتن به طور موقت و تا انتهای مذاکرات بر سر بازنویسی توافقنامه تجارت آزاد امریکای شمالی (نفتا)، استرالیا و مکزیک را از این تعرفه ها مستثنا کرده است. اتحادیه اروپا با وضع تعرفه های تلافی جویانه بر واردات کالاهای امریکایی سعی دارد در مستثنا شدن از این قانون گمرکی جدید به استرالیا و مکزیک بپیوندد. چین نیز که یکی از صادرکنندگان بزرگ فولاد محسوب می شود، به وضع تعرفه های گمرکی از سوی امریکا واکنش نشان داده و این سیاست را برای تجارت جهانی مضر خوانده و تهدید کرده است که به اقدام مشابهی علیه واردات از امریکا دست خواهد زد. این در حالی است که امریکا معتقد است، چین بازارهای جهانی را از فولاد ارزان قیمت خود لبریز کرده است.

به گزارش فایننشال تایمز، مالمستروم پس از جلسه بروکسل اعلام کرد که گفت وگوها در تلاش برای مستثنا شدن اتحادیه اروپا از تعرفه های وارداتی امریکا هفته آینده ادامه خواهند یافت. جلسه روز شنبه امریکا، اتحادیه اروپا و ژاپن قرار بود فرصتی برای سه کشور جهت اتخاذ جبهه مشترک در واکنش به چین و تولیدات مازاد فولاد این کشور باشد؛ اما در پی شرایط موجود این جلسه به فرصتی تبدیل شد تا اتحادیه اروپا و ژاپن از نماینده امریکا پاسخگویی درباره تعرفه ها را خواستار شوند.

ترامپ از تعرفه ها بر واردات فولاد و آلومینیوم به عنوان نمونه یی از تلاش ها در زمینه محافظت از صنایع امریکایی یاد کرده است. در حالی که واشنگتن از مستثنا کردن مکزیک و کانادا از تعرفه ها به عنوان اهرمی برای پیشبرد خواسته های خود در مذاکرات بازنویسی نفتا استفاده می کند، اما اعلام خبر مستثنا شدن این دو کشور امید متحدان امریکا را به خلاصی از این سیاست افزایش داده و این در حالی است که آنها تدابیر تلافی جویانه یی را نیز برای مقابله با تعرفه های ترامپ در نظر گرفته اند.

یکی از افراد آگاه از مذاکرات در بروکسل گفت: لایتزر قدرت شفاف سازی های بیشتر درباره اینکه کدام کشورها از تعرفه ها مستثنا می شوند را نداشته است و انتظار می رود، رهنمودهای بیشتر در این زمینه در روزهای آتی و از سوی واشنگتن اعلام شود. ترامپ روز شنبه در توییتی نوشت: «اتحادیه اروپا، کشورهایی فوق العاده که در زمینه تجارت با امریکا به شدت بدرفتاری می کنند، اکنون از تعرفه ها بر واردات فولاد و آلومینیوم شکایت دارند. اگر محدودیت های تجاری و تعرفه های وارداتی وحشتناک خود را بر واردات کالاهای امریکایی لغو کنند، ما هم تعرفه های علیه آنها را لغو می کنیم. کسری تجاری ما با آنها زیاد است. اگر این کار را نکنند بر واردات خودرو و دیگر کالاها نیز تعرفه وضع می کنیم. منصفانه خواهد بود

مذاکرات در بروکسل در حالی صورت گرفت که دولت ترامپ در قبال چین دو رویکرد مجزا در پیش گرفته است. واشنگتن علاوه بر وضع تعرفه وارداتی بر فولاد، همچنین مراحل نهایی تحقیقات درباره اقدامات چین در زمینه مالکیت معنوی را پیش می برد که انتظار می رود به ترکیبی از تعرفه ها و محدودیت های سرمایه گذاری منجر شوند. در حالی که کارشناسان ملی گرای اقتصادی شدت عمل بیشتر در زمینه تعرفه ها را خواستارند، دیگران بر این عقیده اند که همکاری با اتحادیه اروپا و ژاپن و تشکیل اتحادی بین المللی تاثیر بیشتری برای ایجاد تغییر در چین خواهد داشت.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/34016/%D8%A7%D8%AA%D8%AD%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D9%87+%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7+%D9%88+%DA%98%D8%A7%D9%BE%D9%86+%D8%AF%D8%B1+%D9%85%D9%82%D8%A7%D8%A8%D9%84%D9%87+%D8%A8%D8%A7+%D8%AA%D8%B9%D8%B1%D9%81%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C+%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AA%DB%8C+%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%BE.html