اقتصاد ایرانی: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تعرفه های واردات فولاد و آلومینیوم را افزایش داد تا به زعم خود به شعار انتخاباتی خود جامه عمل بپوشاند و از کارگران و صنایع داخلی آمریکا در مقابل رقبای خارجی حمایت کند. همچنین از کاخ سفید خبرهایی درز کرده است که وی می خواهد بر دیگر کالاهای وارداتی همچون خودرو هم تعرفه های بیشتری را وضع کند.
به گزارش ایرنا، ترامپ تعرفه واردات فولاد را ۲۵ و آلومینیوم را ۱۰ درصد اعلام کرد. اگرچه این قانون از چند روز قبل به اجرا درآمد اما اعمال آن تنها در مورد مکزیک و کانادا به دلیل در جریان بودن مذاکرات تجاری منطقه ای(نفتا) تا مدتی به تاخیر افتاده است. کارشناسان اقتصادی چنین اقدامی را از سوی بزرگترین اقتصاد جهان منسوخ می دانند و نسبت به پیامدهای آن هشدار می دهند. اکنون خط مشی های حمایت گرایانه، قدیمی و ناکارآمد توصیف می شوند و تنها نتیجه آن وقوع جنگ تجاری میان اقتصادهای بزرگ خواهد بود.
نکته جالب اینجاست برخی نزدیکان رئیس جمهوری آمریکا هم با این تصمیم مخالفت کرده اند. روزنامه «نیویورک تایمز» چند روز قبل خبر داد که اختلاف نظر مشاوران کاخ سفید با ترامپ بر سر تعرفه فولاد و آلومینیوم باعث شد «گری کوهن» مشاور ارشد دونالد ترامپ در امور اقتصادی استعفا کند. بسیاری از هم حزبی های ترامپ نیز با این تصمیم مخالف هستند زیرا به صورت سنتی جمهوریخواهان از اقتصاد بازار آزاد پشتیبانی می کنند و چندان با وضع تعرفه برای حمایت از بازار داخلی موافق نیستند.
رسانه ای شدن موضوع تعرفه ها با واکنش های گوناگونی از سوی اقتصادهای بزرگ جهان همراه بود. چین نگرانی عمیق خود را نسبت به این موضوع بیان کرد و آغاز جنگ تجاری را به سود هیچ طرفی ندانست.
کانادا نیز اعلام کرد برای حمایت از منافع تجاری و نیروی کار خود مقابله به مثل خواهد کرد. ژاپن هم این اقدام کاخ سفید را برای روابط تجاری دوطرف نامطلوب ارزیابی کرد.
یکی از تندترین واکنش ها از سوی اتحادیه اروپا نشان داده شد. کمیسیونر اقتصادی این اتحادیه از آمادگی برای وضع تعرفه بر روی کالاهای آمریکایی خبر داد و اعلام کرد برای برخی تولیدات آمریکا در حوزه مواد غذایی تعرفه وضع می کند.
«پیتر ناوارو» مدیر شورای تجاری کاخ سفید در توجیه این سیاست اعلام کرد «ایالات متحده پایین ترین تعرفه ها را در جهان دارد ضمن اینکه موانع غیرتعرفه ای این کشور نیز کمترین میزان در جهان است. این سیاست سالانه باعث ۵۰۰ میلیارد دلار کسر بودجه می شود که به اقتصاد و بازار اشتغال آمریکا ضرر می رساند».
تارنمای روزنامه «واشنگتن پست» که از رسانه های منتقد سیاست های آمریکا است در گزارشی به بررسی و مقایسه میزان تعرفه های ایالات متحده با دیگر کشورها پرداخت و نوشت این مقام کاخ سفید که نقشی حیاتی را در وضع تعرفه های جدید ترامپ ایفا کرده است، در یک ماه اخیر با حضور در رسانه ها سعی کرد تا تصمیم ترامپ را منطقی نشان دهد. اما بر اساس بررسی ها و آمار رسمی سال ۲۰۱۵ واقعیت این است که برخلاف ادعای ناوارو، ایالات متحده بیشتر از هر کشور دیگر در جهان موانع غیرتعرفه ای را بر روی کالاها ایجاد می کند. صادرات در آمریکا سه برابر بیشتر از واردات با مانع روبرو می شود.
بر پایه آمار «بانک جهانی» به طور میانگین تعرفه ژاپن، کانادا و استرالیا پایین تر از آمریکا است. به نوشته واشنگتن پست، باید از افرادی که ادعاهایی را در زمینه پایین بودن تعرفه ها و موانع تجاری در آمریکا بیان می کنند آزمون دروغ سنجی به عمل بیاید.
این گزارش افزود: ناوارو سعی می کند با بیان قسمتی از واقعیت ها افکار عمومی را فریب دهد زیرا بخش مهمتر کسر بودجه آمریکا به علت تخفیف های مالیاتی است که ترامپ اعلام کرده و نه تعرفه واردات.

**خطر در کمین صنایع تولیدی آمریکا

ترامپ با استفاده از یک بند در قانون امنیت ملی این کشور، فرمان افزایش تعرفه ها را صادر کرد و با این کار جرقه جنگ تجاری را زد. بیشتر تحلیلگران تاکید دارند اقدام متقابل کشورهای دیگر در برابر آمریکا شرایطی را برای کاخ سفید ایجاد می کند که برای بازار تولیدات آمریکا مناسب نیست.
تارنمای نشریه «هندو» در مورد دلایل خطرناک بودن این رویکرد ترامپ نوشت رئیس جمهوری آمریکا فکر می کند کسر بودجه نیم تریلیارد دلاری این کشور به علت رفتار تجاری غیرعادلانه شرکای آمریکا ایجاد شده و می خواهد آن را با تعرفه جبران کند. این در حالی است که اروپا تصمیم دارد در مرحله نخست بر نوشیدنی، البسه، آب میوه و لبنیات آمریکایی تعرفه وضع کند. همچنین حوزه تولیدات کشاورزی و تجهیزات پزشکی و صنایع هواپیمایی آمریکا نیز از دیگر اهدافی هستند که با پاسخ اروپا تحت فشار قرار می گیرند. همچنین صنایعی در آمریکا که ماده اولیه فولادی و آلومینیومی استفاده می کنند هم دچار ضرر شدیدی می شوند.
با این شرایط اوضاع صنایع و صادرات آمریکا وخیم خواهد شد. روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف نیز اعتقاد دارد این سیاست اقتصادی تنها فاجعه ای برای آمریکا در مقابل دیگر کشورها از جمله با چین، اتحادیه اروپا و آلمان موجب می شود.
به نظر بسیاری از تحلیلگران اقتصادی اقدام ترامپ باعث کاهش رشد اقتصادی جهان می شود. هیچ فردی حتی در آمریکا مطمئن نیست که تلاش تازه ترامپ برای اقتصاد واشنگتن و طبقه کارگر این کشور دستاوردی داشته باشد. یکی از مهمترین اهداف این قانون، تجارت با چین است که آمریکا بزرگترین کسری تراز تجاری را با آن دارد اما تعرفه ها تاثیر چندانی نخواهد داشت.
پکن می گوید این تعرفه ها بر اقتصاد این کشور تاثیر زیادی ندارد زیرا میزان صادرات فولاد چین به آمریکا درصد اندکی از تولید آن کشور و حدود ۲ درصد از واردات آمریکا را در بر می گیرد.
تارنمای نشریه «فورچون» تاکید دارد این تعرفه را باید رها کرد زیرا جنگ تجاری در حال آغاز شدن است. چین و کشورهای اروپایی به دنبال تلافی اقدام آمریکا هستند و از این به بعد جنگ تجاری در حوزه های دیگر تولیدات غیرفلزی به ویژه در عرصه فناوری ها رخ می دهد که برای اقتصاد آمریکا بسیار مخرب تر هستند.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/34019/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C+%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%B1+%D8%A8%D8%A7%D8%AE%D8%AA+%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%BE+%D8%A8%D8%A7+%D8%AA%D8%B9%D8%B1%D9%81%D9%87+%D9%87%D8%A7.html