اقتصاد ایرانی: بررسی گزارش های میدانی از دفاتر املاک سطح شهر نشان می دهد، حجم معاملات خرید و فروش مسکن در اسفندماه، کاهش یافته است. در این میان نگاهی به سامانه اطلاعات بازار املاک هم مهر تاییدی بر این گزارش میدانی می زند و ثبت ۵ هزار و ۵۷۰ قرارداد امضا شده تا ۱۸ اسفند ماه، حکایت از کاهش استقبال خریداران از معامله ملک دارد.

به گزارش تعادل، معاملات مسکن در اسفندماه در حالی کاهش یافته که از ابتدای نیمه دوم سال جاری روند معاملات صعودی بوده و این سیر مثبت تا بهمن ماه ادامه داشته است و طی این مدت هم، کارشناسان و مسوولان حوزه مسکن بارها به ظهور نشانه های خروج از رکود و سپری شدن پیش رونق در بازار مسکن اشاره کردند.

البته ناگفته نماند که تعداد معاملات مسکن در بهمن ماه هم نسبت به دی ماه کاهش یافت و در پی آن کارشناسان اعلام کردند که تاثیر «هیجانات ارزی» موجب کاهش ۳.۲ درصدی حجم قراردادهای خرید و فروش مسکن در بهمن نسبت به ماه قبل از آن، شده است.

اما با وجود افت معاملات مسکن در بهمن ماه، باتوجه به روند ۱۱ ماهه تحولات مسکن و به ویژه روند روبه رشد قراردادها در نیمه دوم سال جاری، بسیاری از کارشناسان اقتصاد مسکن، کاهش معاملات مسکن در بهمن ماه را یک «سکته خفیف» در روند رو به رشد معاملات ارزیابی کردند. اینک اما با کاهش قراردادهای خرید و فروش در ۱۷ روز ابتدایی اسفند ماه، به نظر می رسد، کاهش سرعت معاملات ملک در اسفند ۹۶ و فروردین ۹۷، برخلاف روند رو به رشد معاملات در آذر و دی و تمایل شدید متقاضیان مصرفی به خرید واحد مسکونی موردنظر خود نیز تداوم یابد.

در این میان، کاهش حجم معاملات مسکن در روزهای ابتدایی اسفندماه در شهر تهران (به عنوان شهر پیشروی مسکن) از دید مسوولان این حوزه هم پوشیده نماند و مصطفی قلی خسروی رییس اتحادیه املاک، در نخستین نشست خبری خود از افت ۷.۹ درصدی حجم معاملات در ۱۳ روز ابتدایی ماه جاری، در پایتخت خبر داد و علت آن را التهابات بازار ارز دانست. همچنین سعید لطفی، از اعضای هیات مدیره اتحادیه املاک در گفت وگو با فارس در پاسخ به اینکه افت معاملات مسکن در اسفند ماه به چه دلیل بوده است، گفت: ابهامات قیمت مسکن در سال ۹۷ موجب شد تا فروشنده ها با این احتمال که شاید قیمت ها در سال آینده افزایش یابد از فروش مسکن خودداری کنند، بنابراین، این یکی از دلایل افت معاملات در اسفند ماه بود.

او ادامه داد: دلیل دیگر افت معاملات مسکن در حالی که بخش مسکن در دوره پیش رونق قرار گرفته و روند خوبی را طی می کرد، این است که بخش مسکن چند ماهی بود که روند خوبی پیدا کرده بود و متقاضیان مسکن آرام آرام وارد بازار شده و واحد مسکونی موردنظر خود را خریداری می کردند و همین موضوع موجب شده بود تا سازنده هایی که از بازار مسکن خارج شده بودند مجددا برای ساخت اقدام کنند اما به یک باره وضعیت نرخ ارز و طلا در بازار به هم ریخت و موجب شد تا دولت برای کنترل نرخ ارز اقدام به فروش اوراق در بانک ها با نرخ سود ۲۰ درصد کند و همین اقدام بسیاری از مردم را به سرمایه گذاری در بازار ارز و اوراق سوق داد.

کاهش حجم معاملات طبیعی است

باتوجه به دلایل مطرح شده از سوی مسوولان بخش مسکن درباره افت معاملات در این ماه که شامل ابهام در قیمت مسکن و عدم تمایل فروشندگان برای فروش ملک، التهابات بازار ارز و… می شود، این نگرانی تشدید می شود که آیا سیر مثبت حجم معاملات مسکن متوقف شده است و دوباره بازار مسکن در رکود فرو می رود؟ آیا این روند کاهشی، طبیعی است، یعنی هر سال در ماه های پایانی سال شاهد افت قراردادهای خرید و فروش هستیم یا اینکه دلایل دیگری از جمله موارد ذکر شده در این افت اثرگذار بوده اند؟

عباس زینعلی کارشناس ارشد حوزه اقتصاد مسکن چندان با این اظهارنظرها درباره علل کاهش حجم معاملات مسکن در بهمن و اسفندماه موافق نیست و درباره علت افت معاملات مسکن در این دو ماه و به ویژه اسفندماه می گوید: کاهش حجم قراردادهای خرید و فروش در ماه های پایانی سال، روندی طبیعی است که هر ساله از اواخر دی ماه آغاز می شود و تا اوایل سال بعد از آن ادامه می یابد. زینعلی می افزاید: هر سال، از اواخر دی ماه، شاهد کاهش حجم معاملات هستیم که این افت گاه تا اسفند و گاهی هم تا سال بعد از آن تداوم پیدا می کند و دلیل آن هم این است که در ماه های پایانی سال، اولویت های دیگری برای خانواده ها مطرح می شود که خانوارها به دنبال انجام آن اولویت ها می روند. او ادامه می دهد: در ماه های پایانی سال، گذراندن ایام تعطیلات، انجام هزینه های پایان سال از جمله خرید پوشاک و… در اولویت خانوارهای ایرانی قرار می گیرد و بر همین اساس، انجام تصمیمات جدی و اساسی در سه ماهه پایانی و به ویژه اسفند اجرایی نمی شود.

به گفته این کارشناس ارشد بخش مسکن، خانوارها تا اوایل سال آینده منتظر می مانند تا شرایط بازار مسکن روشن شود، ضرایب اقتصادی و اجتماعی بازتعریف شود، بعد تصمیم به خرید مسکن کنند. زینعلی اظهار می کند: علاوه بر تغییر اولویت خانوارها در ماه های پایانی سال، سرعت انتقال و جابه جایی مبالغ بین بانکی در اسفند و بهمن ماه کاهش می یابد و مجموع این عوامل موجب می شود که حجم معاملات در اسفندماه کاهش یابد که براساس آمارها در اسفندماه سال جاری هم شاهد افت خرید و فروش ها بودیم.

این کارشناس ارشد اقتصاد مسکن بیان می کند: کاهش حجم معاملات مسکن در ماه های پایانی سال تا اوایل و حداکثر تا اواسط اردیبهشت ماه ادامه می یابد و به عبارت دیگر تا دو ماه دیگر شاهد تداوم افت معاملات مسکن خواهیم بود.

او معتقد است: هر ساله تا اردیبهشت ماه خانوارها تصمیمی برای خرید مسکن نمی گیرند و از ماه دوم سال نو، دوباره شاهد رشد قراردادهای خرید و فروش مسکن هستیم.

زینعلی درباره وضعیت قیمت مسکن طی سال آتی می گوید: پیش بینی می شود که در ۶ ماهه نخست سال ۹۷، افزایش قابل توجهی در قیمت مسکن نداشته باشیم و اگر افزایشی هم رخ دهد در مرداد ماه شاهد رشد قیمت ها خواهیم بود.

این کارشناس ارشد مسکن اضافه می کند: انتظار می رود که قیمت مسکن از مردادماه حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یابد.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33996/%D8%B3%D8%B1%D8%B9%D8%AA%E2%80%8C%DA%AF%DB%8C%D8%B1+%D9%86%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%B2+%D8%AF%D8%B1+%D9%85%D8%B3%DB%8C%D8%B1+%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1+%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86.html