معامله‌گران بورس تهران امروز در حالی شاهد قرمزپوش شدن نماگرهای بورس تهران و غلبه عرضه بر تقاضای سهام در سهم‌های پیشرو بود که کاهش حجم معاملات سهام و بی‌انگیزگی در تالار شیشه‌ای باعث شده تا چراغ بازار سهام کم‌سو شود.

 شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز یکشنبه ۲۰ بهمن ماه ۹۶ با کاهش ۵۶۶ واحدی روی رقم ۹۶ هزار و ۲۸ واحد ایستاد.

شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۹۶ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۱۴۶ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۷۲۱ واحدی به رقم  ۱۰۲ هزار و ۷۱۳ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۴۷۵ واحدی به رقم ۶۸ هزار و ۱۹ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۸۲۳ واحدی عدد ۲۰۵ هزار و ۵۰۲ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۳واحدی روی رقم یک هزار و ۸۰ واحد ایستاد.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های مخابرات ایران با ۶۰ واحد ، هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس و فولاد مبارکه  با ۵۶ واحد ملی صنایع مس ایران با ۳۹ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های ملی انفورماتیک با ۳۲واحد، پالایش نفت تهران با ۱۸ پالایش نفت بندر عباس با ۱۲ واحد افزایش بیشترین تاثیرمثبت را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از یک میلیارد و ۸۹۶ میلیون تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۷۳۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۸۶ هزار و ۳۷ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های باما، الکتریک خودروی شرق، لیزینگ خودروی غدیر، سیمان شمال، سرمایه‌گذاری توسعه گهران امید، پتروشیمی فسا و حق‌تقدم خرید سهام آن، پتروشیمی داراب و حق‌تقدم خرید سهام آن، پتروشیمی جهرم و حق‌تقدم خرید سهام آن، سرمایه‌گذاری ارس‌صبا، ایتالران، گسترش سرمایه‌گذاری ایرانیان از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های درخشان تهران،داروسازی ابوریحان، حق‌تقدم خرید سهام آهن و فولاد ارفع، نیروسرمایه، داروسازی تولیددارو،‌بورس اوراق بهادار تهران،‌ کارگزاران بورس اوراق بهادار،‌نهادهای مالی بورس اوراق بهادار، حق‌تقدم خرید سهام بیمه میهن، حق‌تقدم خرید سهام تولیدی شیشه رازی بازگشایی شدند. 

آگهی عرضه بلوک ۵۰٫۰۳ درصدی سهام شرکت توسعه معادن روی ایران توسط شرکت افق نیلی خلیج‌فارس به وکالت از شرکت‌های خدمات بازرگانی آینده‌نگر مهر، سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد ایران و نگین ساحل رویال به قیمت پایه ۶۶۱۴ ریال روانه میز فروش بورس تهران شد.

همچنین اطلاعیه عرضه اوراق مشارکت طراح‌های عمرانی انتفاعی دولت برایر وی چهارشنبه و همچنین عرضه اسناد خزانه اسلامی در نماد سخاب ۷۴، اخزا ۶۰۷۴، اخزا ۶۰۴۴، برای فردا دوشنبه منتشر شد.

امروز بازار سهام در حالی با معاملاتی کم‌حجم و رخوت‌آور در اغلب نمادهای معاملاتی نبود انگیزه در بازار سهام و درعین‌حال عدم حمایت حقوقی‌ها از سهم‌های پیشرو باعث شده تا چراغ بازار سهام کم‌سو شود.

این در حالی است که عدم یک نقشه استراتژیک برای حمایت از بازار سهام از سوی دولت و برنامه آن برای این بازار باعث شده تا بازار سرمایه همچنان کودک یتیم اقتصاد ایران قلمداد شود.

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/59194/سقوط-شاخص-بورس-تهران