اقتصاد ایرانی: استیو بنن، مشاور سابق دونالد ترامپ، تصویری از آینده کاری خود ارائه کرد که به موجب آن، وی تلاش دارد شبکه ای از پوپولیست های اروپایی را به منظور تخریب موسسات سیاسی قاره ای تشکیل دهد. به نوشته روزنامه «نیویورک تایمز»، او اخیرا در مورد این خواسته خود گفته است: «می خواهم زیرساختی جهانی از پوپولیست های جهان تشکیل دهم. فقط همین.»

به گزارش دنیای اقتصاد، چند ماه پیش او از کاخ سفید و سایت دست راستی بریتبارت اخراج شد. علت اخراج وی از این سایت به دلیل سخنانی بوده که وی در یک کتاب علیه ترامپ زده است. در آن زمان ترامپ گفته بود که استیو کاملا عقل خود را از دست داده است. اما حالا استیو بنن، معمار کارزار پوپولیستی ترامپ و استراتژیست سابق رئیس جمهوری آمریکا با یک ماموریت در مقیاس بین المللی به صحنه بازگشته است. به همین منظور او روز گذشته در مراسم سالانه دست راستی های افراطی فرانسه، یعنی جبهه ملی در شهر لیل حضور پیدا و سخنرانی کرد. او پیش از آن نیز با مارین لوپن رهبر جبهه ملی نیز دیدار و گفت وگو داشته است.

کسانی که با استیو بنن آشنا هستند بر این باورند که وی احتمالا هفته بعد به مجارستان خواهد رفت و با نخست وزیر این کشور یعنی هکتور اوربان دیدار خواهد کرد. زمانی که از استیو بنن در مورد این ادعا سوال شد، وی پاسخ صریحی به آن نداد و تنها اعلام کرد که وی اوربان را مانند یک قهرمان دوست دارد و او را مهم ترین و درست ترین فرد در صحنه راست ها دانست. در زوریخ، بنن اما تاکید کرد که سفری به آلمان خواهد داشت و با دبیرکل حزب افراطی و دست راستی آلترناتیو برای آلمان دیداری جذاب خواهد داشت. او همچنین قرار است با آلیس ویدل و بئاتریکس وون استورش نیز دیدار داشته باشد. این دو جزو افراطی ترین افراد دست راستی در آلمان به حساب می آیند که چند ماه پیش از سوی پلیس آلمان به دلیل توییت های نفرت پراکنانه علیه مسلمانان دستگیر شده بودند. اما ایتالیا فعلا در اولویت کاری استیو بنن است. جایی که هفته گذشته یک انتخابات در این کشور برگزار شد و دست راستی های این کشور اعم از تندور و میانه رو توانستند بیش از نیمی از پارلمان را به دست آورند.

هر دو بال میانه رو و تندروی ایتالیا در انتخابات با شعارهای ضدمهاجرتی توانستند آرای قابل توجهی به دست آورند. در مصاحبه ای که استیو بنن در ایتالیا داشته، گفت که با افراد متعددی از جمله بازرگانان و کارفرمایان و سرمایه گذاران نیز دیدار داشته است. در این میان سخنگوی رهبر ضدمهاجرتی لیگ گفت که این دو قصد داشتند باهم دیدار داشته باشند و این اتفاق رخ نداد. اما یک سخنگوی حزب ۵ ستاره که یک حزب ضدنهاد مستقر است و توانست در انتخابات اخیر نیز یک سوم از آرای ایتالیایی ها را به دست آورد، گفت که دبیرکل این حزب اگر درخواستی برای ملاقات داشته باشد هرگز دست رد به سینه استیو بنن نخواهد زد و برای همین با وی دیدار داشته است.

سوای ملاقات هایی که او در کمپو دی فری داشت، او در هتلی که اقامت داشت مدام با افراد مختلف دیدار و گفت وگو داشت و شاهدان می گویند یک لحظه نیز اتاق وی خالی نمی ماند. در رم، او در هتل لوکس و اعیانی رافائل اقامت داشت، جایی که پیش تر در سال ۱۹۹۳، بنیتین کراسی، چهره فاسد ایتالیا و استاد سیلویو برلوسکونی مجبور به خروج از صحنه سیاسی شد و در آنجا رسما از دنیای سیاست کناره گیری کرد. در میلان او در یک اتاقی حضور داشت که عکسی از دوک مانتوی، استاد فتنه گر رنسانسی روی دیوارش بود. اتاقی که سراسر با فرش های قرمز پوشیده شده بود و روی چرخ سرویس هتل، سوای قهوه، کتابی با عنوان «سرخط های مهم زندگی من» نیز در کنارش قرار داشت.

او در هر دو شهر با پولیور آبی و سفید خود در میان مردم ظاهر شد. او گفته است که یک رویای بزرگ برای پوپولیست های دنیا در نظر دارد. در ایالات متحده او گفته است که به دنبال تاسیس اتاق فکری است که بتواند از طریق آن پوپولیست های دنیا را از نظر اقتصادی و ایده های اجتماعی به خوبی مسلح کند. حالا چشم انداز او به فراتر از مرزهای آمریکا کشیده و تا اروپا نیز گسترده شده است. مهم ترین قدمی که او در این راه برخواهد داشت این است که او قصد دارد لشکری از پیاده سربازان پوپولیست تشکیل دهد تا بتوانند ابتدا شبکه های مجازی را فتح کنند.

کلید این ماجرا را باید در جدایی استیو بنن از سایت و رادیوی اینترنتی بریتبارت جست وجو کرد. او قصد دارد با راه انداختن شبکه های اجتماعی مختلف تنها خواسته های خود را به زبان انگلیسی بیان نکند. این سایت تنها به زبان انگلیسی کار می کند اما او قصد دارد تا زبان های مختلفی را در این راه به کار بگیرد و تنها به زبان انگلیسی اکتفا نکند. افزون بر این او می تواند آزادانه تر نسبت به زمانی که در سایت بریتبارت حضور داشت، فعالیت کند. برخی می گویند که احتمال دارد استیو بنن برای پیشبرد خود همین سایت بریتبارت را بخرد و با مدیریت مستقیم خود آن را چندزبانه کند اما همه این تئوری ها در حد گمانه زنی است.

طرفداران این عقیده بر این باورند که بنن با همین سایت توانست پر بگیرد و با همین سایت توانست به کمک ترامپ بیاید. با این حال خود بنن می گوید که دنبال برندهای معروف تری مانند نیوزویک یا نشریات بین المللی آمریکا است. برخی می گویند اگر او نتواند با هیچ کدام از مجلات معروف به توافق برسد، احتمال اینکه وی نشریه ای با برندی جدید تاسیس کند، زیاد است و احتمال خرید سایت بریتبارت بسیار کم است. خرید مجله بین المللی برای او از این رو اهمیت دارد که وی قصد دارد تا حرص و ولع خود را تا مرزهای قاره اروپا گسترش دهد. او در مصاحبه ای اخیرا تاکید کرده است که او سال آینده میلادی یک سایت خبری قوی افتتاح خواهد کرد که به چند زبان منتشر خواهد شد.

اروپا جایی است که بنن بیشترین امید را برای تحقق خواسته های خود دارد چراکه اروپا به شدت از موضوع پناهجویان و مهاجرت آسیب دیده و او می تواند در این شرایط کمک شایانی به پوپولیست های اروپایی کند. بنن قصد دارد با تهاجم بیشتری مشکل مهاجرت را در کشورهای اروپایی از پیش پای مردم بردارد و حوزه های پوپولیسم را گسترش دهد. او گفته است: حضور نیروهای ملی گرا در راس قدرت از این رو اهمیت دارد که آنها با قدرت ها و تمدن های قدیمی مانند ترکیه، ایران و چین به مبارزه برخیزند. او همچنین به طور فزاینده ای علاقه دارد تا مردم به جنگ سازمان های رسانه ای مانند فیس بوک بروند که از داده هایشان پول به دست می آورند.

بنن در واقع در سخنرانی اخیر خود در زوریخ از اهداف آتی خود رونمایی کرد. او از پول های مخفی گفت که می تواند به کمک پوپولیست ها بیاید. بنن در یک سخنرانی دیگر که توسط «دای ولت وش» که یک مجله محافظه کار سوئیسی است، سازماندهی شده بود از صنایعی سخن گفت که می تواند سرمنشأ کمک های مالی مخفی به گروه های دست راستی باشد. بنن همچنین در یک سخنرانی که در میلان داشت، گفت: اگر بروکسل و اتحادیه اروپا نگران این هستند که ایتالیا مجددا به سمت لیر خواهد رفت، نگرانی خودشان را باید به سمت سایر دولت ها و جوامع دیگر هم گسترش دهند. در همین حال او گفت که عاشق احزاب ایتالیایی دست راستی است که از فناوری های نوین استفاده کرده اند.

حزب ۵ ستاره ایتالیا یک حزب مبتنی بر وب است که دموکراسی آنلاین و مستقیم را تبلیغ می کند و حزب لیگ، حزب تجزیه طلبی که قبلا در شمال مستقر بوده، توانست که رسانه های اجتماعی را در این کشور در ایام انتخابات تحت کنترل خود درآورد. این درحالی است که این احزاب متهم به انتشار اخبار جعلی به ویژه در زمینه مهاجران و جرم و جنایت هستند. در عین حال اینها متهم به استفاده از روبات هایی هستند که اخبار جعلی را نشر می دادند. بنن در این زمینه گفت: شاید روبات ها هم بوده باشند اما مطمئنم که در میان آنها انسان های واقعی زیادی هم بوده اند.

او در انتهای سخنرانی اش آرزو کرد که این دو حزب با یکدیگر دست اتحاد بدهند و با یکدیگر کار کنند و در صورتی که احزاب دست راستی میانه نتوانستند دولتی تشکیل دهند، آنها اقدام به تشکیل دولت کنند. رنزی، که بازنده بزرگ انتخابات بوده است با نتایج به دست آمده در ایتالیا گفت که نتیجه این انتخاب یک درس واقعی عینی به همه کشورهای اروپایی است و همه باید از آن عبرت بگیرند. او تصریح کرد: سعی کردم با ساز بروکسل در مورد موضوع مهاجران برقصم اما نتیجه آن چیزی شد که هم اینک می بینیم. باقی کشورها درهای خود را بستند و این ایتالیا بود که در این زمینه تنها ماند.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33983/%D8%A7%D8%AA%D8%AD%D8%A7%D8%AF+%D9%BE%D9%88%D9%BE%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7+%D8%AF%D8%B1+%D9%88%D8%A7%D8%B4%D9%86%DA%AF%D8%AA%D9%86.html