اقتصاد ایرانی: به گزارش مهر به نقل از رویترز، اقتصاد ونزوئلا در سال گذشته میلادی ۱۳.۲ درصد آب رفت و برای چهارمین سال متوالی در رکورد اقتصادی قرار گرفت. بررسی تورم و تولید ناخالص داخلی این کشور، روند کوچک شدن اقتصاد این کشور بزرگ تولید کننده نفت اوپک را از اوایل سال ۲۰۱۴ میلادی به بعد نشان می دهد.

برای بررسی عملکرد اقتصادی ونزوئلا از داده های مرتبط با فعالیت صنعت نفت، مونتاژ وسیله نقلیه، وام بانک ها و جمع آوری مالیات استفاده می شود. در حال حاضر گرسنگی و سوء تغذیه در این کشور روبه افزایش است و کمبود دارو و روند صعودی مهاجرت مشکلات زیادی را ایجاد کرده است.

رییس جمهور ونزوئلا می گوید که سیاست «جنگ اقتصادی» با دشمنان سیاسی و ایالات متحده را در پیش گرفته است.

با سقوط قیمت نفت از سال ۲۰۱۴ میلادی به بعد، پیکره اقتصادی ونزوئلا با آسیب جدی روبرو شده است.

البته از سال ۲۰۱۵ میلادی به بعد همزمان با رکود ۶.۲ درصدی در فعالیت اقتصادی ونزوئلا، بانک مرکزی این کشور آمار تولید ناخالص داخلی ونزوئلا را منتشر نکرده است؛ اما دولت این کشور سال گذشته میلادی کاهش ۱۶.۵ درصدی را در اقتصاد تایید کرد.

نرخ تورم در ۱۲ ماه منتهی به ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از ۴ هزار درصد اعلام شده است؛ صندوق بین المللی پول هم نرخ تورم این کشور را در سال جاری میلادی ۱۳ هزار درصد پیش بینی کرده و برآورد کرد که اقتصاد ونزوئلا در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۵ درصد کوچک خواهد شد.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33970/%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF+%D9%88%D9%86%D8%B2%D9%88%D8%A6%D9%84%D8%A7+%DB%B1%DB%B3.%DB%B2+%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF+%D8%A2%D8%A8+%D8%B1%D9%81%D8%AA.html