به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،در هفته گذشته بازار ارز شرایط متفاوتی را تجربه کرد. در تمام روزهای هفته اخیر، خریداران برای تهیه دلار و یورو مجبور بودند که در صف‌های طولانی ساعت‌ها منتظر بمانند. علت این اتفاق هم محدودیت در فروش دلار و یورو بود که فقط به چند صرافی محدود شده بود. صرافی‌های دیگر عموما دلار و یورو نمی‌فروختند یا اگر هم فروش داشتند، با نرخ آزاد می‌فروختند.
در هفته گذشته به طور مشخص دلار و یورو دو نرخ در بازار آزاد داشت؛ یک نرخی که روی تابلو اعلان قیمت‌ها درج بود که حدود ۴۴۶۰ تا ۴۴۷۰ تومان در طول هفته نوسان داشت و دیگری، دلار آزاد با نرخ ۴۷۰۰ تا ۴۸۰۰ تومان بود که در واقع عمدتا با این قیمت در اختیار متقاضیان قرار گرفت.
اگر ملاک را نرخ دلار بانکی در نظر بگیریم، دلار هفته با ثباتی داشت و تنها ۱۰ تا ۱۵ تومان در طول هفته در نوسان بود. اما دلار آزاد نوسان بیشتری داشت و حدود ۱۰۰ تومان در همین بازه زمانی در تغییر بود.
افرادی که برای خرید دلار و یورو در صف می‌ایستادند، عمدتا به دو دسته تقسیم می‌شدند؛ عده‌ای مسافر بودند و برای تهیه ارز مجبور شدند در صف‌های طولانی منتظر بمانند و عده‌ای دیگر، کسانی بودن که برای کسب سود و خرید ارز با قیمت ارزان‌تر و فروش آن با قیمت بالاتر در صف‌ها حضور داشتند.
همچنین در هفته گذشته وضعیت یورو مانند دلار بود و با دو نرخ در بازار مشاهده شد. یورو روی تابلو اعلان قیمت‌ صرافی‌ها حدود ۵۴۰۰ تومان درج شد اما قیمت واقعی و آزاد آن حدود ۵۹۰۰ تومان بود.
به نوشته ایسنا، ‌ از طرف دیگر بازار سکه در هفته‌ای که گذشت متعادل‌تر و با روند نزولی قیمت مواجه شد. وضعیت تقاضا برای انواع سکه نسبت به ارز در روزهای اخیر کمتر بوده است که همین امر باعث شد بازار سکه با کاهش قیمت‌ها روبرو شود.
 

منبع خبر: http://banker.ir/news/216148/دلال‌بازی-در-آخرین-روزهای-سال-در-بازار-ارز