اقتصاد ایرانی: بانک های مرکزی به عنوان تهدید بزرگتری در مقایسه با دونالد ترامپ برای انقلاب انرژی سبز ظهور کرده اند.

به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، اگرچه رییس جمهور آمریکا به دنبال تسهیل مقررات برای حمایت از زغال سنگ در برابر منابع بادی و خورشیدی است اما در واقع نرخ های بهره بالاتر بانک های مرکزی، جریان فاینانس ارزانی را که کمک کرد طی یک دهه گذشته ۲.۹ تریلیون دلار وارد پروژه های تجدیدپذیر شود، تهدید می کند.

بانک مرکزی آمریکا، بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی انگلیس همگی در حال تغییر رویکرد و تحکیم سیاست های پولی خود هستند و سرمایه گذاران در انرژی های تجدیدپذیر را به این فکر انداخته اند که هزینه های بالاتر استقراض، به اقتصادی بودن پروژه های آنها لطمه خواهد زد. اکثر آسیب پذیرها، سازندگان از جمله نصاب های سیستم های خورشیدی پشت بامی هستند که برای عمده هزینه های پروژه خود به وام بانکی متکی هستند.

افزایش نرخ های بهره

انتظار می رود با بهبود رشد اقتصادی، نرخ های بهره آمریکا و اروپا افزایش پیدا کند.

نرخ های بالاتر مانع قابل توجهی برای سیاستگذارانی خواهد بود که تلاش می کنند به تعهدات دو سال قبل خود در راستای توافق جوی پاریس عمل کنند. جریان سرمایه گذاری در انرژی سبز باید تا سال ۲۰۳۰ سه برابر شده و به ۹۰۰ میلیارد دلار در سال برسد تا اهداف این پیمان محقق شود.

اما سیاست های پولی انقباضی نحوه تامین مالی پروژه های تجدیدپذیر را تغییر خواهد داد و در این بخش تغییراتی به این شرح روی خواهد داد:

بدهی بانکی گران تر می شود

هزینه های فاینانس برای تجدیدپذیرها در رکورد پایینی قرار دارد. طبق آمار بلومبرگ نیوفاینانس انرژی، برای مزارع بادی در اروپا، هزینه های بدهی ۴۳ درصد از سال ۲۰۱۳ کاهش پیدا کرده است. نرخ های بهره نزدیک به صفر به همراه سال ها اجرای سیاست مالی تسهیلی، بانک ها را تشویق کرده بود نقدینگی خود را به کار بیاندازند و قیمت وام ها را کاهش داده و شرایط استقراض را تسهیل کنند.

به گفته آلخاندرو سیروئلوس، مدیرکل انرژی و زیرساخت در بانک سانتاندر، با تعدیل سیاست های محرک مالی بانک های مرکزی و افزایش نرخ های بهره، بانک ها ممکن است به مدت چند دهه اسیر وام هایی با نرخ های غیرسودآور شوند.

کاهش هزینه نیروی پاک بیش از حد بوده است

به گفته جان پایرز، مدیر فاینانس پروژه در شرکت نورثلند پاور، زمانی که هزینه های سرمایه افزایش پیدا کند، درآمد پروژه های بادی و خورشیدی ممکن است برای پوشش دادن بدهی پروژه ها کافی نباشد.

ایگناسیو گالان، مدیرعامل شرکت ایبردرولا که بزرگترین شرکت نیروی اسپانیا و یکی از بزرگترین سرمایه گذاران در تجدیدپذیرها است، گفت: هزینه ها به حدی کاهش یافته که پروژه های ساخته شده ضرر خواهند کرد. وی در ادامه افزود: قیمت های غیرمعقولانه ای در مناقصه های پروژه های تجدیدپذیر پیشنهاد می شود که تصور می کنم پایدار نخواهد بود.

مارک مک کامیسکی، مدیراجرایی در شرکت AECOM Capital پیش بینی کرد برخی از پروژه هایی که به مرحله تصمیم سرمایه گذاری نهایی نرسیده بودند ممکن است ساخته نشوند.

تجدیدپذیرها پرریسک تر می شوند

تجدیدپذیرها که در زمان برخورداری از حمایت های دولتی، مطمئن به شمار می رفتند ناچار خواهند شد در برابر گاز طبیعی و زغال سنگ کم هزینه رقابت کنند زیرا دولت ها حمایت خود را تعدیل می کنند.

سال گذشته آلمان و هلند پیشنهادهایی را برای ساخت مزارع بادی فراساحلی بدون هیچ یارانه ای دریافت کردند. شماری از پروژه های خورشیدی در پرتغال، اسپانیا و حتی انگلیس بدون کمک دولتی ساخته شده اند و در این پروژه ها سازندگان کاملا به قیمت های برق بازار متکی بودند. در نتیجه بانک ها و سرمایه گذاران موسسه ای احتمالا تجدیدپذیرها را به دلیل ریسکی که می کنند به عنوان یک دارایی چندان جذاب ملاحظه نخواهند کرد.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33950/%D8%AA%D9%87%D8%AF%DB%8C%D8%AF%DB%8C+%D8%A8%D8%AF%D8%AA%D8%B1+%D8%A7%D8%B2+%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%BE+%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C+%D8%A7%D9%86%D8%B1%DA%98%DB%8C+%D8%B3%D8%A8%D8%B2.html