به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، دویست و هفتادمین جلسه شورای عالی کار امروز ساعت ۵عصر در سالن اجتماعات وزارت کار با حضور نمایندگان دولت و کارگران برگزار می شود.

علی اصغر آهنی‌ها ، عضو هیأت مدیره کانون  عالی کارفرمایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره تصویب بند ز تبصره ۷ بودجه سال ۹۷  در مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع تأمین واریز «حق بیمه درمان کارگران» در حساب خزانه به ضرر جامعه کارگری و کارفرمایی است. اهمیت این موضوع از جلسات حقوق و دستمزد مهمتر است به همین دلیل جلسه شورای عالی کار در ۲۹بهمن را ترک کردیم و امروز نیز طبق مصوبه هیئت مدیره کانون عالی کارفرمایی در جلسه شورای عالی کار شرکت نخواهیم کرد.

وی درباره علت عدم حضورشان در جلسه شورای عالی کار گفت:عدم حضورمان درجلسه شورای عالی کار اعتراض به بی توجهی دولت در سه جانبه گرایی است. دولت صدای شرکای اجتماعی درباره اعتراض به بند ز تبصره ۷ بودجه سال ۹۷ را نشنید و سه جانبه گرایی رعایت نشد.

به گزارش تسنیم، در حالی ۲۹ بهمن ماه شورای عالی کار با دستور کار «بررسی دستمزد ۹۷»  برگزار شد که تمام اعضای کارگری و کارفرمایی این شورا در اعتراض به مصوبه مجلس در خصوص واریز سهم درمان تأمین اجتماعی به حساب خزانه جلسه را ترک کردند و بعد از آن جلسه نیز اعلام کردند که تا زمانی که بند (ز) تبصره (۷) بودجه سال۹۷ اصلاح  نشود حاضر به شرکت در جلسه شورای عالی کار نیستند.

بر اساس این گزارش، عوامل موثر در حداقل دستمزد سال آینده کارگران از جمله تورم و هزینه سبد معیشت از نیمه مهر ماه در جلسات کمیته دستمزد به عنوان یکی از کمیته های ذیل شورای عالی کارمورد بررسی قرار گرفت.اما مصوبات و توافقات شرکای اجتماعی (نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت) در کمیته دستمزد، برای اجرایی شدن باید به تصویب اعضای شورای عالی کار برسد.

حداقل دستمزد سال ۹۷ کارکنان مشمول قانون کار، طبق سنوات هر ساله در روزهای پایانی اسفند در شورای عالی کار به ریاست علی ربیعی وزیر کار و با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت تعیین می شود.حداقل دستمزد سال ۹۶ با افزایش ۱۴٫۵درصدی از ۸۱۲ هزار و ۱۶۶ تومان در سال ۹۵به ۹۲۹ هزار و ۹۳۱ تومان در سال ۹۶افزایش یافت.همچنین حداقل دستمزد افرادی که پایه حقوق آنها در سال ۹۵ بیش از ۸۱۲ هزار و ۱۶۶ مصوب بود، برای سال ۹۶ به میزان ۱۲درصد افزایش یافت.

منبع خبر: http://www.khabarpardaz.com/view-131851.html