به گزارش رویترز، گری کوهن- مشاور اقتصادی کاخ سفید- به عنوان یکی از مخالفان سرسخت حامیان سیاست های حمایت گرایانه اعضای دولت ترامپ به شمار می رفت که دیروز اعلام کرد کاخ سفید را ترک می کند. پس از انتشار این خبر، شاخص ” اس اند پی ۵۰۰” ۱ درصد کاهش یافت و سیگنالی منفی به بازارهای آسیایی ارسال کرد.

در معاملات امروز، شاخص ” ام اس سی آی” بورس های منطقه آسیا- اقیانوسیه به جز ژاپن، ۰.۳ درصد کاهش یافت و در ژاپن شاخص ” نیک کی ۲۲۵” ۰.۷ درصد عقب نشست. بورس های استرالیایی ۱.۱ ریزش کردند، شاخص ” هانگ سنگ” هنگ کنگ ۰.۴ درصد کاهش یافت و شاخص ” سی اس آی” چین نسبتا بدون تغییر باقی ماند.

پس از انتشار این خبر که ممکن است کره جنوبی و کره شمالی نخستین دیدار خود در یک دهه اخیر را برگزار کنند، شاخص ” کسپی” کره جنوبی ۰.۲ درصد افزایش یافت، هر چند که خبر استعفای کوهن آب سردی بر فرآیند بهبود ریسک پذیری در بازارهای بزرگ تر بود که اخبار مذاکرات دو کره را دنبال می کردند.

در بازار ارز، ارزش دلار در برابر ین با ۰.۶ درصد کاهش به ۱۰۵.۴۵ ین رسید که نزدیک به سطح ۱۰۵.۲۴ ین ثبت شده روز جمعه به عنوان پایین ترین نرخ برابری ۱۶ ماه اخیر به شمار می رود. ارزش دلار در برابر فرانک سوئیس هم ۰.۴ درصد کاهش یافت و به ۰.۹۳۶۸ فرانک رسید.

ارزش دلار در برابر سبد ارزهای مهم جهانی ۰.۲ درصد کاهش یافت.

در بازار کالا، نگرانی ها از اینکه اعمال تعرفه های تجاری باعث شود رشد جهانی کندتر شود، باعث کاهش نفت و افزایش قیمت فلزات شد. نفت برنت برای تحویل آتی با ۰.۸ درصد کاهش به ۶۵.۲۷ دلار در هر بشکه رسید.

 در بازار معاملات فلزات لندن، هر تن مس با ۰.۳ درصد کاهش به ۶۹۸۱.۵۰ دلار رسید و بخشی از رشد ۱.۴ درصدی معاملات روز گذشته را از دست داد.
طلا برای تحویل فوری هم در ادامه روند صعودی روزهای اخیر خود به سطح ۱۳۴۰.۴۲ دلار در هر اونس رسید.
 

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/59106/ریزش-بازارهای-سهام-جهانی