اقتصاد ایرانی:  منطقه خاورمیانه و آفریقای شمالی (MENA) در سال های اخیر روند رشد سریعی در صنعت IT داشته است. با این اوصاف است که حالا بررسی ها نشان می دهد میزان سرمایه گذاری IT در این مناطق همچنان روند صعودی دارد. بر اساس جدیدترین بررسی های انجام شده از سوی موسسه تحقیقاتی گارتنر، انتظار می رود میزان سرمایه گذاری خاورمیانه و آفریقای شمال در صنعت IT تا پایان سال ۲۰۱۸ به ۱۵۵میلیارد دلار برسد تا به این ترتیب رشد سالانه ۴/ ۳ درصدی را به ثبت برساند. تحلیلگران گارتنر معتقدند که صنعت IT می تواند تجارت دیجیتال را متحول کند و چشم انداز آینده اقتصاد کشورها را تحت تاثیر خودش قرار بدهد.

به گزارش دنیای اقتصاد، کارشناسان معتقدند میزان سرمایه گذاری این دو منطقه در صنعت IT در سال ۲۰۱۸ به بالاترین میزان خودش در سه سال گذشته می رسد. در این میان سرمایه گذاری در بخش سرویس های ارتباطی بیشتر از سوی مصرف کنندگان انجام خواهد شد. بخش نرم افزار اما بیشترین رشد سالانه را در سال جاری میلادی تجربه خواهد کرد. بررسی های گارتنر نشان می دهد که میزان سرمایه گذاری منطقه MENA در بخش نرم افزار تا پایان سال جاری میلادی رشد سالانه ۷/ ۱۲درصدی خواهد داشت و میزان این رشدبرای اولین بار در طول دو سال گذشته دو رقمی می شود. این روند رشد به دنبال تمایل شرکت ها به خرید سیستم های نرم افزاری هوشمند برای انجام امور مختلف از راه دور و حتی برون سپاری ایجاد شده است. با این همه اما میزان سرمایه گذاری همه بخش ها از متوسط منطقه بالاتر نرفته است. سرمایه گذاری در بخش کلاد در این منطقه اما یکی از کمترین میزان سرمایه گذاری های انجام شده در صنعت IT دنیاست.

کارشناسان معتقدند به طور کلی نوسانات بازار ارز در این منطقه تاثیر زیادی بر روند سرمایه گذاری ها گذشته است و در واقع فرآیند انتخاب را محدود کرده است. در نهایت اما بخش خدمات ارتباطی بیشترین سهم از سرمایه گذاری در صنعت IT این منطقه را در اختیار دارد که این موضوع به دنبال افزایش تمایل کاربران به استفاده از گوشی های موبایل هوشمند پیشرفته رخ داده است. به این ترتیب نیاز به پوشش بیشتر و بهتر شبکه های ارتباطی برای انتقال اطلاعات و همزمان کاهش قیمت استفاده از این خدمات، باعث افزایش میزان سرمایه گذاری در این بخش می شود. به طور کلی اما تحلیلگران گارتنر معتقدند که در منطقه MENA تمرکز بیشتر روی تکنولوژی های جدید و توسعه آنهاست. به همین دلیل هم در سال های اخیر میزان سرمایه گذاری این منطقه در صنعت IT رشد قابل توجهی داشته است. از طرف دیگر سرمایه گذاری این منطقه در بخش های بانکداری الکترونیک و امنیت سایبری هم افزایش پیدا کرده است و انتظار می رود با رواج بیشتر بانکداری مجازی و الکترونیک این روند رشد صعودی داشته باشد. در واقع توسعه تکنولوژی های جدید بلاک چین، ماینینگ و تمایل به ترویج استفاده از ارزهای مجازی، چنین نیازی را ایجاد کرده است.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33937/%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA+IT+%DA%86%D8%B4%D9%85%E2%80%8C%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2+%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87+%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF+%D8%AE%D8%A7%D9%88%D8%B1%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%87.html