اقتصاد ایرانی: «تشکیل دولت در ایتالیا غیرممکن است» این تیتر روزنامه «لا استامپا» پس از انتشار نتایج اولیه انتخابات در ایتالیاست. آمار و ارقام از پیروزی احزاب و جریان های سیاسی ضد ساختار حکایت دارند. این نخستین بار در تاریخ اتحادیه اروپاست که «ضدسیستم ها»، «پوپولیست ها» و «راست افراطی» تا این حد به قدرت سیاسی نزدیک می شوند. نتایج اولیه حاکی از آن است که «جنبش پنج ستاره» بیش از ۳۲ درصد از آرا را به دست آورده است.

به گزارش تعادل به نقل از یورونیوز، عدم پیروزی قاطع یک حزب یا ائتلاف سیاسی در نظام پارلمانی ایتالیا پدیده جدیدی نیست. این بار اما آنچه تازگی دارد، ورود احزاب ساختارگریز و ساختارشکن به دروازه قدرت سیاسی است. جنبش پنج ستاره، جریان سیاسی ساختارستیز بنیانگذاری شده از سوی بپه گریلو به رهبری «لوییجی دی مایو» پیشتاز انتخابات است. حزبی که در سال ۲۰۰۹ و عملا برای اعتراض به فساد طبقه حاکم در ایتالیا و به استهزاء گرفتن شرایط این کشور تشکیل شد. شاید در آن زمان کمتر کسی فکر می کرد که کمتر از یک دهه بعد این جریان، بزرگ ترین تشکیلات سیاسی ایتالیا در پارلمان باشد.

با این حال احتمال تشکیل دولت از سوی ائتلاف راست میانه به رهبری سیلویو برلوسکنی و احزاب راست تندروتر یعنی، «لیگ» (لیگ شمال سابق) و «برادران ایتالیا» در حال حاضر محتمل ترین سناریو به نظر می رسد. تا زمان تنظیم این گزارش و پس از شمارش آرای دوسوم حوزه های انتخاباتی، این احزاب توانسته اند ۳۷درصد آرا را از آن خود کنند. به این ترتیب و با توجه به پیشینه سیاسی ایتالیا، به قدرت رسیدن دوباره سیلویو برلوسکنی ۸۱ساله، رهبر حزب «به پیش ایتالیا» اصلا دور از ذهن به نظر نمی رسد.

در درون این ائتلاف احتمالی، حزب لیگ به رهبری ماتئو سالوینی پیشتاز است. حزبی مخالف اروپا که معادل ایتالیایی جبهه ملی فرانسه و یوکیپ بریتانیا به شمار می رود. پس از اعلام نخستین گمانه زنی ها درباره نتایج انتخابات در شامگاه یک شنبه، مارین لوپن رهبر جبهه ملی فرانسه با افتخار توییت کرد: «اتحادیه اروپا شب بدی را در پیش رو دارد

ماتئو سالوانی وعده داده بود که در صورت کسب اکثریت آرا، مهاجران غیرقانونی را از ایتالیا اخراج کند. شعارهای این حزب در کارزار انتخاباتی شباهتی عجیب با وعده های دونالد ترامپ داشت: «اول ایتالیایی ها» و «به اشغال پایان دهید» وعده های اصلی این حزب به شهروندان ناراضی بود. کشوری که به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه، مقصد اولیه اصلی بسیاری از پناهجویان آفریقایی است.

پیمان های دوبلین که مهاجران را مجبور به ثبت درخواست پناهندگی در نخستین کشور امن می کند، ایتالیا را به مقصد بسیاری از آوارگان آفریقایی بدل کرده است: کشوری که پذیرای بیش از ۶۰۰هزار مهاجر غیرقانونی است، بیش از همیشه به راست چرخیده است. جنبش پنج ستاره که بارها امکان ائتلاف با احزاب حاضر در هیات حاکمه را رد کرده بود، طبیعتا از نتایج کسب شده به خود می بالد. الساندرو دی باتیستا، سرلیست این حزب می گوید: «از این به بعد همه باید با ما مذاکره کنند»

چپ های میانه به رهبری ماتئو رنتزی نخست وزیر سابق و رهبر حزب دموکرات، بازندگان واقعی انتخابات بودند. رنتزی پس از اعلام نتایج اولیه اعلام کرده از ریاست حزب کناره گیری می کند. در امتداد بحران سوسیال دموکراسی اروپایی و پس از شکست گسترده سوسیالیست های فرانسه در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی سال ۲۰۱۷، این بار معتدل های جناح چپ ایتالیا از قدرت رانده شده اند. حزبی که تنها ۲۰درصد آرا را کسب کرده است. آن طور که به نظر می رسد، تشکیل دولت جدید، این بار هم احتمالا با مذاکرات احزاب و پا درمیانی رییس جمهوری به پیش خواهد رفت. سرجیو ماترلا رییس جمهوری ایتالیا در اواخر ماه مارس و اوایل ماه آوریل و پس از ملاقات با رهبران احزاب حاضر در پارلمان، رییس دولت جدید را معرفی خواهد کرد.

نتایج انتخابات چهارم مارس سال ۲۰۱۸ و سیستم سیاسی ایتالیا را شاید سرمقاله نویس «لا رپوبلیکا» به بهترین شکلی خلاصه کرده است: «حکم علیه ایتالیا همیشه همان است: این کشور در بی ثباتی مداوم زندگی می کند. از این به بعد ناتوانی در حمکرانی، یک بیماری مزمن و فراگیر است.»

کابوس تکرار برگزیت

جنبش پنج ستاره در شرایطی پیروز بزرگ انتخابات یک شنبه خوانده می شود که حساسیت برانگیزترین وعده آن برگزاری همه پرسی برای خروج ایتالیا از اتحادیه اروپاست که با توجه به افزایش چشمگیر کرسی های آن در پارلمان، نگرانی های بسیاری را میان اروپاگرایان برانگیخته است. از سوی دیگر، ائتلاف احزاب دست راستی به رهبری برلوسکنی از مخالفان سرسخت ورود مهاجران به اروپاست. در وضعیت کنونی نگرانی طرفداران همگرایی اروپا اتفاق نظر احزاب دست راستی به رهبری برلوسکنی و پنج ستاره است که قادر است، سومین قدرت اقتصادی حوزه یورو را به سوی واگرایی سوق داده و تجربه یی نظیر برگزیت را برای ایتالیا تکرار کند.

ایرنا نوشته تا پیش از این، روی کار آمدن مجدد سیلویو برلوسکنی که معضل مهاجران را برای ایتالیا به بمبی ساعتی تشبیه کرده و وعده اخراج صدها هزار مهاجر را داده بود، نگرانی های بسیاری را نزد رهبران و مقامات اتحادیه برمی انگیخت و اینک کابوس واگرایی ایتالیا از اتحادیه اروپا، ترسناک تر از آنچه پیش بینی می شد، دامنگیر طرفداران انسجام اروپایی شده است. انتخابات اخیر علاوه بر ایجاد زمینه های بی ثباتی سیاسی منجر به تنش های اجتماعی و ناآرامی هایی شده که در دهه های گذشته کم نظیر بوده است و در روزهای اخیر صحنه هایی خشونت بار را از درگیری میان تندروهای دست چپی و راستگرا به وجود آورده است. در وضعیت کنونی روی کارآمدن دولتی با گرایش های هنجارگریزانه یا دست راستی در رم موضع واحد اروپا در برابر امریکای غیرقابل پیش بینی ترامپ را نیز متاثر کرده و به دلیل نگاه مثبت راستگرایان ایتالیایی به واشنگتن، احتمالا با استقبال ساکنان کنونی کاخ سفید مواجه خواهد شد.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33919/%DA%A9%D8%A7%D8%A8%D9%88%D8%B3+%D8%AA%DA%A9%D8%B1%D8%A7%D8%B1+%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%DB%8C%D8%AA+%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C+%D8%B3%D9%88%D9%85%DB%8C%D9%86+%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF+%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF+%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7+.html