اقتصاد ایرانی: به گزارش مهر به نقل از رویترز، روز سه شنبه پس از آن که ترامپ با فشارهای رو به رشدی از سوی متحدان سیاسی خود مواجه شد تا از طرح تعرفه های فولاد و آلومینیوم عقب نشینی کند، نگرانی سرمایه گذاران درباره وقوع یک جنگ تجاری قریب الوقوع، فروکش کرد و سهام آسیایی تا حدی تقویت شد.

حال وهوای بازار با ایجاد یک دولت ائتلافی در آلمان که منجر به تقویت یورو و کاهش ریسک در اروپا شد، بهبود یافت. این اتفاق باعث شد تاثیر «بدون برنده قطعی بودن» نتایج انتخابات ایتالیا، تنها به فروش سهام و اوراق قرضه در همین کشور محدود شود.

گسترده ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه ام اس سی آی در خارج ژاپن ۱.۳ درصد جهش کند و نیکی ژاپن یک روز پس از این که به کمترین میزان ۵ ماهه خود رسید، ۲.۳ درصد جهش کند.

سهام کره جنوبی حتی با این که این کشور بیشترین صادرات فولاد را در منطقه به آمریکا دارد و از تعرفه های ترامپ بیشترین آسیب را خواهد دید، امروز تمام ضررهایی را که پس از اعلام این تعرفه ها ثبت کرده بود جبران کرد.

شاخص گسترده تر ام اس سی آی از سهام جهان، پس از این که روز دوشنبه روند ۴ روز افت خود را با سودی ۰.۷ درصدی تغییر داد، امروز ۰.۳ درصد رشد کرد.

در معاملات دیشب وال استریت هم سهام آمریکا تمام ضررهای متحمل شده خود پس از اعلام برنامه تعرفه های فولاد و آلومینیوم ترامپ، را جبران کرد.

روز دوشنبه رهبران جمهوری خواه نظیر  پاول رایان و کوین بردی فشارها بر ترامپ را افزایش دادند تا در مورد برنامه خود تجدید نظر کند.

انتظار می رود ترامپ تعرفه های برنامه ریزی شده خود را این هفته نهایی کند، درحالی که برخی ناظران آشنا با روند کار می گویند که این می تواند تا هفته آینده به طول بی انجامد.

در بازار ارز، یورو نرخ خود را بهبود بخشید و از کمترین میزان ۷ هفته ای خود که در روز پنج شنبه با نرخ ۱.۲۱۵۴۵ دلار ثبت کرده بود، فاصله گرفت تا در نرخ ۱.۲۳۵۲ دلار معامله شود.

دلار در برابر ین ۰.۲ درصد بالا آمد و به نرخ ۱۰۶.۴۱ ین رسید. دلار روز جمعه به کمترین میزان ۱۶ ماهه ۱۰۵.۲۴ین رسیده بود.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33920/%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D8%AA+%D8%B3%D9%87%D8%A7%D9%85+%D8%A2%D8%B3%DB%8C%D8%A7%DB%8C%DB%8C+%D8%A8%D8%A7+%DA%A9%D9%85%D8%B1%D9%86%DA%AF+%D8%B4%D8%AF%D9%86+%D8%AC%D9%86%DA%AF+%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%DB%8C+.html