اقتصاد ایرانی: رهبران سیاسی در فرانسه و آلمان اگر درس خود را از گذشته به خوبی آموخته باشند، اکنون فرصت مناسبی برای رها کردن اروپا از بی ثباتی در اختیار دارند. موفقیت توافق بزرگ میان فرانسه و آلمان در سال ۱۹۶۳ و میان فاتحان جنگ جهانی دوم در سال های ۱۹۴۴ و ۴۵، از نیاز به یک رویکرد جامع و متهورانه در اروپا در زمان حال حکایت دارد.

به گزارش تعادل به نقل از پراجکت سیندیکت، پس از سال ها فلج سیاسی در دوران بحران بدهی که از سال ۲۰۰۹ آغاز شد، برای نخستین مرتبه به نظر می رسد احوال اتحادیه اروپا اندکی بهبود یافته است. سال گذشته در فرانسه امانوئل ماکرون و حزب «جمهوری به پیش» او در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی پیروز شدند. در آلمان هم پس از ۵ ماه انتظار، درنهایت اعضای حزب چپ میانه سوسیال دموکرات به ورود به دولت ائتلافی با حزب راست میانه دموکرات مسیحی آنگلا مرکل و خواهر باواریایی آن یعنی سوسیال مسیحی، رای دادند.

در چنین شرایطی امیدها به تجدید همکاری فرانسه و آلمان است و یک معاهده نوین الیزه که نمونه به روز رسانی شده توافقنامه تاریخی ۱۹۶۳ باشد که درنتیجه مذاکرات کنراد آدوناور صدراعظم وقت آلمان و شارل دوگل رییس جمهوری فرانسه، حاصل شد. مناسبات جدید باید افزایش هزینه ها در سطح اتحادیه اروپا و غلبه بر تابوی قدیمی آلمان ها نسبت به «اتحادیه انتقالی» را شامل شود. اما برای کسب اطمینان از تاثیرات مطلوب، دیدگاه فرانسه-آلمانی به آینده اروپا باید به اندازه کافی جدید و جسورانه باشد تا بتواند نظر عموم را به خود جلب کند. بسیاری از اروپایی ها از مذاکرات پشت پرده تکنوکرات ها و ادعاهای پوشالی درباره ایده آل های جهانی خسته شده اند. مردم به ایده آل ها نیاز دارند، اما در عین حال تدابیری ملموس و قطعی می خواهند.

برای نمونه می توان به برخی قراردادهای گذشته، نه فقط در سال ۱۹۶۳، بلکه در دوران پس از جنگ جهانی دوم، توجه کرد؛ زمانی که نظام های لیبرال دموکرات از پایه و اساس اصلاح شده بودند. درنهایت نه تنها نهادهای جدیدی در جهان ایجاد شد، بلکه شیوه تفکر جدیدی درباره همبستگی های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی پدید آمد. برای اروپا درسی که باید از تاریخ گرفته باشد این است که دستیابی به الزامات سازمانی و فلسفی با تلاش متمرکز و حقیقی ممکن است.

یکی از مسائل مطرح شده در توافقنامه دولت ائتلافی آلمان حمایت از تشکیل یک صندوق اروپایی پول (ای ام اف) است که تحت نظارت پارلمان اروپایی باشد. صندوق اروپایی پول می تواند نمایانگر ارتقای قابل توجه نهاد کمک مالی بین دولتی اتحادیه اروپا یعنی مکانیسم ثبات اروپایی، باشد. به علاوه، تشکیل چنین صندوقی می تواند الگویی برای دیگر نقاط جهان شود. در حقیقت، در حال حاضر در آسیا تلاش هایی برای ایجاد ارتباط میان مکانیسم های همکاری-منطقه یی با نهادهای مالی بین المللی از طریق ابتکار عمل ارزی-سوآپ چیانگ مای و بانک سرمایه گذاری زیرساخت های آسیایی صورت می گیرد.

اروپا به نوبه خود از مدت ها پیش بر کنفرانس «برتون وودز» در نیوهمپشایر در ۱۹۴۴ متمرکز بود؛ کنفرانسی که به تشکیل صندوق بین المللی پول و نظام مالی بین المللی قانون مداری متشکل از نرخ های مبادلاتی ثابت اما قابل انطباق، منجر شد. درست از زمان فروپاشی نظام برتون وودز در اوایل دهه ۱۹۷۰، فرانسه و آلمان در تلاش بودند تا نمونه مشابه آن را در سطح اروپایی بیابند. برای نمونه، ابتکار عمل والری ژیسکار دستن رییس جمهوری فرانسه و هلموت اشمیت صدراعظم آلمان در سال ۱۹۷۸ به ایجاد نظام مالی اروپایی با نرخ های مبادلاتی ثابت اما قابل انطباق، انجامید و زمینه را برای ایجاد صندوق اروپایی پول به سبک و سیاق صندوق بین المللی پول فراهم آورد اما تاسیس آن در پی مخالفت بانک مرکزی آلمان، محقق نشد. زمانی که این ایده بار دیگر در دوران بحران مالی اوایل دهه ۱۹۹۰ و در مراحل اولیه بحران یورو مطرح شد، نتوانست از حمایت سیاسی لازم برخوردار شود.

اکنون سوال این است که مناسبات مشابه صندوق بین المللی پول می تواند در رسیدگی به نگرانی های معاصر درباره مشروعیت روندهای سیاسی در سطح اروپایی موثر باشد یا خیر. یکی از مواردی که عمدتا درباره ساختار برتون وودز نادیده گرفته می شود، این است که این نظام درصدد ایجاد ارتباط میان منافع اقتصادی و منافع سیاسی از طریق منافع امنیتی برآمد. در سال های ۱۹۴۴ و ۴۵، پنج سهامدار اصلی صندوق بین المللی پول و بانک جهانی (امریکا، اتحاد جماهیر شوروی، بریتانیا، چین و فرانسه) درست همان کشورهایی بودند که درنهایت کرسی های ثابت در شورای امنیت سازمان ملل متحد را از آن خود کردند. با این حال، پس از انقلاب کمونیستی در چین و تصویب نشدن توافقنامه برتون وودز در شوروی، صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در مسیرهای متفاوتی حرکت کردند. اکنون زمان آن رسیده که اروپا آن را تجدید کند و الگویی از همبستگی برای باقی جهان بسازد.

در ۸ سال گذشته، بیشتر پیشنهادات در زمینه رسیدگی به بحران یورو محرمانه و عمدتا سست بودند و تنها از نظر تکنوکرات ها و محارم اسرار جذاب به نظر می آمدند در حالی که عمده مردم را گیج می کردند. آنچه اکنون بدان نیاز است یک معامله بزرگ برای ایجاد ارتباط میان کارشناسان اقتصادی و مسائل مهم امنیتی در جهانی است که توسط افرادی مثل ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه و دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا زیر و رو شده است.

دقیق تر اینکه لازم است رهبران کشورهای اروپایی توافقی را طراحی کنند که ترکیب ادراکی بین مسائل اقتصادی را که به اشتباه به مبارزه مجموع صفر بر سر منابع تعبیر می شود، با دفاع که عمدتا به عنوان نگرانی مشترک از آن یاد می شود، درهم شکند. لازم است بار دیگر تفکر جامع سال های ۱۹۴۴ و ۴۵ که به جای منافع اندک فردی بر منافع جمعی تمرکز داشت، تجدید شود.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33898/%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%A7%DB%8C+%D8%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%86%D9%87+%D8%B5%D9%86%D8%AF%D9%88%D9%82+%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DB%8C+%D9%BE%D9%88%D9%84.html