اقتصاد ایرانی: بزرگترین بانکهای جهان در سال های اخیر تحت فشار فزاینده سرمایه گذاران برای بکار گرفتن اقدامات ویژه مقابله با تغییرات اقلیمی، ترویج فاینانس پایدار و اخلاقی و کاهش وام دهی به فعالیت های آلاینده مانند معدنکاری زغال سنگ و نیروگاه های زغال سوز قرار گرفته اند.

به گزارش ایسنا، بسیاری از بانک ها با متعهد شدن میلیاردها دلار حمایت از پروژه های سبز و تعهد برای کاهش مشارکتشان در تولید کربن همسو با اهداف توسعه هزاره سازمان ملل متحدد و توافق جوی پاریس، به این فشارها واکنش نشان داده اند و برخی دیگر نیز قول داده اند تامین مالی سوخت فسیلی را کاهش دهند.

جدیدترین بانکی که به قطار سبزها پیوسته، بانک BBVA اسپانیا است که هفته گذشته تحت برنامه “تعهد ۲۰۲۵” برای فاینانس سبز، زیرساخت های پایدار، کارآفرینی اجتماعی و مشارکت مالی، متعهد شد ۱۲۲.۷ میلیارد دلار (۱۰۰ میلیارد یورو) تا سال ۲۰۲۵ کمک کند. این بانک همچنین قول داد ۷۰ درصد از مصرف انرژی این بانک تا سال ۲۰۲۵ از منابع تجدیدپذیر خواهد بود و انتشار دی اکسید کربن خود را به میزان ۶۸ درصد کاهش می دهد.

مطابق با تعهد بانک BBVA برای شفافیت، این بانک اعلام کرد مجموع سرمایه گذاری اش در سوخت های فسیلی ۳.۴ درصد از مجموع دارایی اش به ارزش ۲۸.۷ میلیارد دلار (۲۳.۳۷ میلیارد یورو) بوده است.

طبق گزارش روزنامه فایننشیال تایمز، بانک BBVA همچنین فاینانس معادن زغال سنگ و نیروگاه های گازسوز جدید را متوقف خواهد کرد و اکتشاف و تولید در قطب یا ماسه های تار، پروژه های استخراج آزبست یا تولیدکنندگان روغن پالم تایید نشده را دیگر تامین مالی نخواهد کرد.

با این همه تونی بالابریگا، مدیر جهانی شرکت های مسئولیت پذیر بانک BBVA به فاینانشیال تایمز گفت: این بانک اسپانیایی در کشورهایی که برای تامین بیش از ۷۰ درصد از انرژی خود به واردات متکی هستند، از این تعهدات معاف خواهد شد. به عنوان مثال بانک BBVA اجازه خواهد داشت به فاینانس پروژه های زغال سنگ در ترکیه که بازار مهمی به شمار می رود، ادامه دهد.

شیوه های وام دهی گذشته این بانک توجه رسانه ها را جلب کرده است. این بانک سال گذشته به دلیل اینکه در گروه ۱۷ وام دهنده حمایت کننده از خط لوله داکوتا حضور داشت، انتقاد گروه های مدافع محیط زیست و غیرانتفاعی را برانگیخت.

رتبه بندی گروه غیرانتفاعی “شیراکشن” نشان می دهد “بی ان پی پاریبا” یک وام دهنده پاک در اروپا است. “بی ان پی پاریبا” که بزرگترین بانک به ثبت رسیده در فرانسه است، در اکتبر سال ۲۰۱۷ اعلام کرد دیگر با شرکت هایی که کسب و کار اصلی آنها اکتشاف، تولید، تجارت یا بازاریابی نفت و گاز شیل یا پروژه های ماسه تار است، همکاری نخواهد کرد. “بی ان پی پاریبا” همچنین اعلام کرد پروژه های اکتشاف یا تولید نفت یا گاز در منطقه قطب شمال را فاینانس نخواهد کرد.

غول بانکی “اچ اس بی سی” نیز در نوامبر متعهد شد برای مقابله با تغییرات اقلیمی، فاینانس سبز و پایدار را ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش دهد. این گروه وعده داد تامین سرمایه برای زغال سنگ حرارتی را کاهش دهد و فعالانه روند توقف فاینانس سایر بخش های آلاینده از جمله نیروگاه های زغال سوز در بازارهای توسعه یافته و معادن زغال سنگ حرارتی در سراسر جهان را مدیریت کند.

اوایل امسال بانک “جی پی مورگان چیس” یک تعهد فاینانس انرژی پاک به میزان ۲۰۰ میلیارد دلار را رونمایی و اعلام کرد برای ۱۰۰ درصد نیازهای انرژی جهانی خود تا سال ۲۰۲۰ از نیروی تجدیدپذیر استفاده خواهد کرد.

“جی پی مورگان” در اوایل سال ۲۰۱۶ ممنوعیت فاینانس توسعه معادن زغال سنگ جدید یا فاینانس نیروگاه های زغال سوز جدید در کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی را اعلام کرد و متعهد شد اعتباردهی به شرکت هایی که عمده درآمدشان از استخراج و فروش زغال سنگ است را کاهش دهد.

در یکی از قوی ترین سیگنالهایی که از محدودیت شدن فزاینده فاینانس سوخت های فسیلی در میان صنعت بانکی حکایت داشت، بانک جهانی در دسامبر سال ۲۰۱۷ اعلام کرد در راستای حمایتش از کشورهایی که به اهداف توافق جوی پاریس نایل شده اند، فاینانس بخش بالادستی نفت و گاز را پس از سال ۲۰۱۹ متوقف خواهد کرد.

اما بانک جهانی برای فاینانس بخش بالادستی گاز در کشورهای فقیری که دسترسی به انرژی برای محرومان مزایای غیرقابل انکاری دارد، استثنا قائل خواهد شد.

انتظار می رود در مواجهه با فشار فزاینده از سوی سرمایه گذاران و حرکت جهانی به سوی برند “سبزتر”، بانک های بیشتری تعهدات و اهداف برای مبارزه با تغییرات اقلیمی را در سال های آینده اعلام کنند.

منبع خبر: http://www.ireconomy.ir/fa/page/33900/%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87%E2%80%8C%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C+%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C+%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9%E2%80%8C%D9%87%D8%A7+%D8%AF%D8%B1+%D8%A8%D8%AE%D8%B4+%D8%A7%D9%86%D8%B1%DA%98%DB%8C+%D8%B3%D8%A8%D8%B2%D8%AA%D8%B1+%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%B4%D9%88%D8%AF.html